IN DE REGIO 6 'Bomen konden best nog blijven' fetrnMs SM MIJN DORP, MIJN STAD Samen met haar broer en zus exposeren in de galerijen van de Emmauskerk in Dishoek. Dat was al langer een grote wens van Marianne de Veen- Dorrestijn, voorzitter van de werkgroep die de toeristenkerk laat draaien. Deze week komt die droom van Marianne dus uit. Kunstwer ken van haar én van zus Joke en broer Bert, die een familie-exposi tie ook wel zagen zitten, zijn deze week te zien in de openluchtkerk. Bezoekers kunnen deze week tot en met zaterdag tussen 11.00 en 17.00 uur terecht in het godshuis aan de Westerscheldestraat in Dishoek. De zussen Marianne en Joke zin gen de lof van broer Bert Dorrestijn. Hij is de academisch geschoolde kunstenaar van het trio. Hij hoeft de onderwerpen die hij in schilderijen, (pen)tekeningen, linoleumsneden of ander grafisch werk vangt, niet zelf gezien te hebben. ,,Hij reist in zijn hoofd en in boeken en pikt in die rei zen onderwerpen op. Hij heeft een tijdje het tijdschrift National Geogra phic van voren naar achteren en terug uitgeplozen. Sprekende, markante hoofden van mensen met een sobere leefstijl, die dicht bij de natuur staan, legt hij graag vast in een kunstwerk", weten de zussen. Bert bevestigt dat hij van 'puur en natuur' houdt. Reizen in zijn hoofd is een belangrijke inspiratiebron, maar Bert gebruikt ook de indrukken van echte reizen. ,,Ik ben bijvoorbeeld in Marokko geweest en foto's van die reis dienen nog steeds als uitgangs punt voor nieuw werk." Op de kunstacademie hield Bert zich vooral bezig met grafische technieken. ,,Maar na de opleiding had ik geen Sinds de dood van mijn man is het schilderen zelf belangrijker voor me dan het onderwerp geld voor dure apparatuur in mijn atelier. Toen ben ik echt gaan schil deren. Daarnaast maak ik linosne den. En het blijft mooi om af en toe wat te doen met andere grafische technieken." Bert is met zijn 61 jaar de jongste van het trio exposerende kunste naars. Zijn zussen Joke ('bijna 71') en Marianne (66) houden het bij schil deren. Ze benadrukken dat ze het professionele niveau van hun broer niet halen. Maar ze schilderen met minstens zo veel plezier voor hun lol. Ze vinden onderwerpen dicht bij huis en ver weg; Marianne combi neert dat soms, omdat ver weg in pe riodes van haar leven ook thuis was. Ze vertelt een triest verhaal bij een portret van een donkere jongen. ,,Dat doek heet Victor, de naam van de geportretteerde. Hij was een Keni- ase jongen: een wees, die mijn man en ik financieel wilden ondersteu nen om hem te laten studeren. Hij is helaas omgekomen bij een brand." Mariannes meeste andere werken hebben een minder trieste achter grond. Bloemen, een vulkaan, een hoge golf. ,,Ik ben nu geïntrigeerd door vrouwen met sluiers. In de breedste zin, want ik heb ook een Be- velandse kap als sluier afgebeeld." Zus Joke blijft vaak dichter bij huis. Potten inspireren haar vaak. Waarom die haar zo boeien, weet ze niet di rect. Samen met zus Marianne komt ze tot de conclusie dat het haar fascina tie voor het interieur moet zijn. ,,Ik ben altijd bezig met veranderingen en herschikken van de ruimte. Maar behalve bloemen en planten wil ik ook wel eens landschapjes van verder weg schilderen hoor", lacht Joke. Ernstiger van toon: ,,Het onder werp is niet zo belangrijk. Sinds de dood van mijn man is het schilderen zelf belangrijker voor me. Ik kan er helemaal in opgaan." Bewoonster An de Roos van de Gandhistraat is boos. Eind vorige week werden zonder vooraan kondiging in één keer een hele boel bomen en struiken vlak langs de Oosterse Lageweg ge snoeid. ,,In die bosschages zaten veel vrolijk kwinkelerende vo geltjes. Die zijn in één keer weg gejaagd." De Roos benadrukt dat ze niet tegen de nieuwe wijk is. ,,Toekomstige bewoners wil len mooi wonen. Dat doen wij ook, dus dat is ze van harte ge gund. Ik snap dat er al veel bo men aan de Oude Vlissingseweg zijn gekapt, want ik heb begre pen dat daar de ingang van de nieuwe wijk komt. Maar met veel andere mensen uit de buurt vind ik dat bomen en struiken in de buurt van de bestaande wijk voorlopig konden blijven staan, omdat het nog wel een paar jaar kan duren voor hier nieuwe wo ningen worden gebouwd." Een woordvoerster van de ge meente bestrijdt niet dat nieuwe huizen tegen de Oosterse Lage- weg nog even op zich laten wachten. ,,Maar we beginnen binnenkort al met grondwerk zaamheden, de waterpartijen worden dit najaar uitgegraven. Voor we daar opdracht voor ge ven, is explosievenonderzoek nodig. Daar moeten bomen en struiken voor wijken." Behalve voor aanleg van de waterpartijen moet Middelburg haast maken om geen Europese subsidie kwijt te raken. De ge meente sleepte een bijdrage voor de grondwerkzaamheden in de wacht, maar moet daar dan wel snel mee beginnen. Rommelmarkt Veere's Genoegen Zomerconcert Wandelen door de Manteling dinsdag 23 juli 2019 Drie keer Dorrestijn in Dishoekse toeristenkerk René Hoonhorst Dishoek jv\" k■iVffVt kV>. -Si"- Bert, Joke en Marianne Dorrestijn (vlnr) ieder met een eigen werk. foto ruben oreel -Joke Dorrestijn WA De boompjes en struiken langs de Oosterse Lageweg hadden best nog wat langer kunnen blijven staan. Het duurt nog jaren voor er huizen van de nieuwe Middelburgse wijk Essenvelt in de buurt van de Erasmuswijk komen. René Hoonhorst Middelburg VEERE Muziekvereniging Veere's Genoegen houdt gedurende de zomerva kantie elke dinsdag een rommel- en curiosa- markt in het clubge bouw. Tussen 10.00 en 17.00 uur kan men te recht in clubgebouw Het Akkoord voor onder meer boeken en kleding. De opbrengst van de markt wordt gebruikt om nieuwe instrumenten aan te schaffen. De laat ste markt vindt plaats op dinsdag 27 augustus. Zie ook veeresgenoegen.nl. OOSTKAPELLE Er wordt weer een zo- merconcert gegeven in de Dorpskerk in Oostka- pelle. Alisa van Dijk en Adriaan Hoek brengen morgen een gevarieerd programma. Van Dijk zingt en speelt viool. Hoek bespeelt het orgel. Het concert begint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. OOSTKAPELLE De Manteling van Wal cheren is het bos- en duingebied tussen Dom- De Manteling. foto mechteld jansen burg en Vrouwenpolder. Staatsbosbeheer ver zorgt vandaag een kui- ertocht door het gebied onder leiding van een deskundige gids. De wandeling begint om 19.30 uur bij museum Terra Maris aan de Duin- vlietweg in Oostkapelle en duurt circa anderhalf uur.Boeken kan bij staatsbosbeheer.nl/ activiteiten. AAGTEKERKE Gale rie Bank, 12.00-17.00 uur: Expositie van Romy Rijkhoek met schilderijen; Hoek Pekelingseweg/Aag- tekerkseweg, 16.30 uur: Pannenkoeken- feest DISHOEK Toeristen kerk, Westerschelde- baan, 11.00-17.00 uur; Expositie; Strandpa viljoen Kaapduin, 19.00 uur: Zomer avond Beachvolley- bal toernooi GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmer- dor, 13.30-17.00 uur: Soosmiddag 50+ KOUDEKERKE De Couburg, vanaf 18.45 uur: Zomeravond- bridge MIDDELBURG De Klepperhoeve, Vanaf 10.00 uur: Vakantie activiteiten; Speelhof Hoogerzael, 10.00 15.00 uur: Zomer Festijn 2019; Nieuwe Kerk, 20.00 uur: Or gelconcert Harry van Wijk OOSTKAPELLE Terra Maris, 16.30 19.30 uur: Groot Mid deleeuws Festijn 'Spelen en Spijzen'; Dorpskerk, 19.00 20.00 uur: Openstel- ling kerk; InfoKnoop- punt 't Wachtertje, 19.30 uur: Wandeling met gids SEROOSKERKE Het oude Brandspuit huis, 13.00-17.00 uur: Expositie 150 jaar Rode Kruis Walche ren VEERE Centrum, 10.00-17.00 uur: His torische Markt WESTKAPELLE KNRM-station, 19.00 uur: open avond ZOUTELANDE Willi- brordusplein en Langstraat, vanaf 10.00 uur: Seizoen- smarkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38