Weerman Jos Broeke schrikt van extreme hitte in Zeeland Celstraffen geëist voor overval Raadsel rond 'onthoofde' palen 3 Bijna op de dag af een jaar nadat in Zeeland warmterecords werden ge broken, stijgt donderdag de tempe ratuur in de richting van 37 graden. De Zeeuwse weerman Jos Broeke schrikt van de voorspelde hitte. Vorig jaar, op 27 juli, werden de hoogste temperaturen ooit in Zee land gemeten door het KNMI: van 36,8 graden in Vlissingen tot 38,1 graden in Westdorpe. Meteoroloog Marlotte van der Heiden van Weeronline noemt vier elementen die bijdragen aan het ontstaan van de hitte. De wind komt eerst uit het zuiden en draait daarna naar het oosten. Hierdoor wordt van over land warme lucht aangevoerd. Er is geen zuchtje wind van zee die voor afkoeling zorgt. Doordat er geen wolkje aan de lucht is schijnt de zon ongehinderd op het land. De temperatuur van de toch al warme lucht loopt zo nog verder op. De warmte kan ook niet weg, want op grote hoogte is het zeer warm. Die warme luchtlaag is als een deksel op de pan. Het Nederlands record staat op 38,6 graden. „Gemeten op 23 augus tus 1944 in Warnsveld. Het spant erom of we dat gaan halen", zegt weerman Broeke uit Ritthem. ,,Het is heel bijzonder. Het zou zomaar de hoogste temperatuur kunnen worden die ooit in de moderne tijd van Nederland is voorgekomen, zeg maar vanaf 1900." Het heeft volgens Broeke alles te maken met de opwarming van de aarde. ,,Het gaat echt heel snel, vooral in West-Europa en het pool gebied. Over heel de aarde is de ge middelde temperatuur gestegen met 0,9 graden. Maar in West-Eu ropa is dat 1,8 graden. En in het poolgebied zelfs 3 tot 4 keer zoveel." Daarnaast is de droge grond een belangrijke oorzaak van de hitte. ,,Natte grond zorgt voor verdam ping en dat drukt de temperatuur." Vrijdag draait de wind naar het westen en zal de hitte snel verdwij nen. Het kwik zal in Zeeland in het weekeinde niet boven de 25 graden uitkomen. Hoe 'koel' het gaat wor den is nog onzeker. een slogan", benadrukt Joos. ,,Het is hier ook vaak het warmst maar daarnaast bedoelen we natuurlijk ook dat het een gastvrij dorp is." Vorig jaar werd het tijdens de zinderende zomer alleen in het Limburgse Arcen net iets heter dan in Westdorpe: 38,2 om 38,1 graden. Het record 38,6 - in 1944 gemeten in Warnsveld - werd net niet verbro ken. Uitzondering Voor een regio waar de invloed van de zee er de scherpe kantjes vanaf haalt is Westdorpe een uitzonde ring. Dat zegt ook KNMI-woord- voerder Femke Goutbeek. ,,In Westdorpe wordt het wel veel war mer dan in de rest van Zeeland. Dat klopt. Het ligt dichter bij België en het krijgt meer invloed van het land dan van de zee. Maar als je kijkt naar de regio's waar het vaak het heetst was, dan heb je het meer over In Westdorpe wordt het wel veel warmer dan in de rest van Zeeland Noord-Limburg, Oost-Brabant, de Achterhoek, niet echt Zeeuws- Vlaanderen. Je hoort weleens dat het een dag het warmst was in Westdorpe maar dat was dan een enkele keer." Als er donderdag een record ge broken wordt denkt Johnny Wil- lemsen, woordvoerder van Weer- online eerder aan het Limburgse Arcen dan aan Westdorpe. ,,Als je het hebt over waar de hoogste maxima worden bereikt, dan heb je het toch over het zuidoosten, niet over Westdorpe. Maar als je het hebt over het totaal, dus wanneer je ook de mildere Zeeuwse winters mee zou rekenen, dan zou het best Westdorpe kunnen zijn." Willemsen kijkt in de database en concludeert dat de gemiddelde jaartemperatuur in 2014, het warm ste jaar zowel in Westdorpe als in Arcen 11,8 graden was. De claim lijkt wat betreft 2014 terecht. Tot Willemsen even verder kijkt in de database. ,,Maar er is er een nóg warmer: Vlissingen 11,9 graden." Daar stonden ze terecht voor een gewapende overval en hoorde de 21-jarige Vlissinger C. I. een celstraf van 42 maanden tegen zich eisen. Zijn 'collega', de net 18-jarige dak loze D.M. zou 42 maanden waarvan acht voorwaardelijk opgelegd moe ten krijgen. De leider van het 'Street Dream Team', de 21-jarige Middelburger N. R. zal zich op 1 ok tober moeten verantwoorden. Hij liet wegens gezondheidsredenen verstek gaan. Oprichter R. zou I. en M. de op dracht of tip hebben gegeven om op 29 december vorig jaar een Goe- senaar in diens woning aan het Co- lijnhof te overvallen. Zelf bleef hij even buiten schot, want hij liep nog met een enkelband om. Het slachtoffer, een 21-jarige sociaal zwakkere man zou aardig in de Tegen Vlissinger (21) en dakloze (18) is een celstraf geëist voor een gewapende overval slappe was zitten. De woning van de Goesenaar werd geobserveerd en een eerste poging om de man te overvallen mislukte omdat volgens I. 'ze even geen ballen hadden'. Eind december ging het hen be ter af. Er werd een ruit ingeslagen en het slachtoffer werd wakker met een pistool tegen zijn hoofd ge drukt. Hun doel was de inhoud van de kluis. Volgens geruchten zou er heel veel geld in de kluis moeten liggen. De inhoud van de kluis le verde echter vrijwel niets op en twintig euro rijker namen de twee de benen. Nog dezelfde dag konden ze in Vlissingen worden aangehou den. De motivatie van I. en M. om deel uit te maken van het 'Street Dream Team en de overval te ple gen was het chronisch gebrek aan geld. Uitspraak 5 augustus COLIJNSPLAAT Een raadselach tige onthoofding bij de Noord-Be- velandse Oesterput (foto). Iemand heeft een deel van de perkoenpalen, die vaak op dijkglooiingen staan om de oever te beschermen, 'getopt'. Rienk Kuiper uit Wageningen ontdekte de afgezaagde palen tij dens een bezoekje aan het natuur gebiedje tussen Colijnsplaat en Wissenkerke. „Een stuk of tien per- koenpalen missen de bovenkant. Ik vond dat opvallend, zeker omdat het heel willekeurig, maar wel heel net jes gedaan is." Kuiper maakte een foto en plaatste die op Twitter, met daarbij de tekst: 'het raadsel der ont hoofde perkoenpaaltjes'. Waterschap Scheldestromen laat Kuiper in een openbare reactie op zijn bericht weten dat het voor hen een net zo groot raadsel is wie de palen onder handen heeft geno men. 'Opzichter was niets bekend... Misschien een nachtelijke koppen sneller?', antwoordt het waterschap. En dus blijft het een mysterie wie zijn zaag meenam tijdens een uit stapje naar de Oesterput. Kijk op de site bij /video Westdorpe gaat voor het warmterecord dinsdag 23 juli 2019 hopen op h tterecord Theo Giele en Bas Bareman Vlissingen Stefan Joos (links) en Fabrice Lottin. ,,Het is hier ook vaak het warmst maar daarnaast bedoe len we natuurlijk ook dat het een gastvrij dorp is." FOTO GUIDO VAN DER HEIJDEN -Femke Goutbeek, KNMI Ze moesten het 'Street Dream Team' worden. Drie verdachten die door 'werk op straat' een goed leven zouden kunnen en moeten leiden. Het liep anders. In plaats van zicht op een luxe leven belandden twee van hen gisteren voor de rechtbank in Middelburg. Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35