MEDIA CULTUUR 27 Hans Wiegel Ed Nijpels Erica Terpstra Wouter Bos Jozias van Aartsen Femke Halsema Job Cohen s dat Boris van der Ham? I Die politicus? Echt?'' Op het terras van Brasserie I Zonnestraal in Hilver- I sum gaan de wenkbrau- I wen van Wim van den I Brink omhoog. De 66-ja- rige wandelaar ('Op maandagoch tend trekken we er hier met een groepje op uit') staat met zijn neus boven op de opnamen van Smeris, de politieserie met in de hoofdrol len Dennis van de Ven en Jeroen van Koningsbrugge. In de slotreeks is een gast rol weggelegd voor oud-po liticus Boris van der Ham. „Ik had hem echt niet her kend", zegt Van den Brink. Van der Ham heeft een baardje van een paar dagen en draagt een bril én pruik. „Geweldig om weer eens haar te hebben, dat was 22,23 jaar geleden voor het laatst", zegt de acteur grijnzend. „Er zit een hoop lak in, maar ik kan er toch met mijn hand doorheen strijken. Heerlijk, al voelt het wel als een bad muts. En warm, zeker met dit weer." Op landgoed Zonnestraal in Hilver sum werd gisteren de openingsscène geschoten van Smeris, de succesvolle politiereeks waarvan in januari de laatste reeks start. Het slotakkoord, waarvoor ook opnames op Bonaire en (traditioneel) in Tilburg werden gemaakt, wordt vanaf januari in drie delen bij BNNVara uitgezonden. Van der Ham speelt de rol van een foute vastgoedbaas (Jongsma) met een museum waar een schilderij is gesto len. ,,Dan gebeurt er een hoop, lekker heftig en over de top", stelt Van der Ham. Het grote publiek kent Boris van der Ham van zijn politieke periode. Tussen 2002 en 2012 zat hij namens D66 in de Tweede Kamer. Van der Ham is niet de enige politicus die acteerde. Hans Wiegel, Job Cohen, Erica Terpstra, Femke Halsema, Ed Nijpels, Wouter Bos, ze hadden alle maal een (gast)rolletje in een televi sieserie of film. Twee grote verschil len met Van der Ham: voor de ge noemde bestuurders was dat vaak een eenmalig uitstapje en ze speel den allen een personage dat samen hing met hun beroep. Van der Ham had altijd al acteer- ambities. Als middelbare scholier speelde hij al bij lokale theatergroe pen en het schooltoneel en daarna deed hij de Toneelacademie Maas- Ik wilde als kind acteur worden, maar ik wilde ook maatschappelijk actief zijn tricht. Na zijn opleiding speelde hij voor diverse toneelgezelschappen, waaronder Toneelgroep De Appel in Den Haag, Het ZT Hollandia en het Theater van het Oosten. Hij acteerde onder meer in Shakespeares Macbeth. Na zijn politieke periode pakte hij het acteren weer op. Tussen novem ber 2016 en juli 2017 stond hij in de musical Ciske de Rat in het DeLaMar Theater en vorig jaar in Beneatha's Place. ,,Een toneelstuk over racisme, een zwaar en interessant thema. Dat maakt het vak van acteren zo leuk. En dat ik dan nu in een politieserie mag spelen.'' Van acteur naar politicus en nu dus weer terug naar de schijnwerpers, maar Van der Ham laat zich niet in hokjes plaatsen. ,,Als mensen mij vra gen wat ik nou eigenlijk doe, zeg ik: ik ben een lapjeskat. Ik heb geschiedenis gestudeerd, daarna de toneelschool gedaan en ook in een aantal stukken gespeeld. Daarna heb ik tien jaar in de politiek gezeten, was ik ook voorzit ter van een jongerenorganisatie en nu ben ik bestuurder van diverse organi saties. Maar ik heb altijd gezegd: als ik kan spelen, wil ik het combineren." Wat hij vroeger als jochie later wilde worden? ,,Acteur, maar ik wilde ook maatschappelijk actief zijn. Als je acteert, verbeeld je wat er in de samenleving gebeurt. Met een maat schappelijke functie wil je ook daad werkelijk iets veranderen. Allebei vind ik belangrijk'', stelt Van der Ham, die ook nog voorzitter is van het Humanistisch Verbond. Bij Smeris trof hij de hoofdrol spelers Dennis van de Ven en Jeroen van Koningsbrugge, die hij nog kent van de toneelschool in Maastricht. ,,Jeroen zat geloof ik onder mij, ging daarna naar Amsterdam. Dennis twee jaar boven mij. We zijn elkaar in Amsterdam en op reünies van de academie wel tegengekomen.'' Van Koningsbrugge en Van de Ven zijn in meer opzichten be palend voor Smeris. Ze zijn de hoofdrolspelers en te vens betrokken bij het ma ken van de serie en het be naderen van (gast)-spelers. Van der Ham: „Ik heb heel veel bewondering voor het feit dat Dennis en Jeroen zo veel mooie eigen dingen maken. Deze serie is daar een voorbeeld van. Po litieseries, daar zijn er veel van, maar Smeris is anders. Een tikkeltje weird. Zij doen extra dingen die het bijzonder maken. In beeld, maar ook met spitsvondige teksten. Het is mooi om daarin een rol te mogen spelen." dinsdag 23 juli 2019 De VVD-coryfee vervulde de rol van burgemeester in De Kameleon sjocht yn it waar, een kolderieke, eenmalig vertoonde studentenfilm uit 2002. In beide delen van De Schippers van de Kameleon (2003 en 2005) speelde de VVD'er zichzelf als Com missaris van de Koningin in Friesland. De VVD-politicus en oud-zwemmer lijkt haar roeping te hebben gemist; ze speelde in 2004 in de film Pluk van de Petteflet overtuigend de rol van burgemeester. Ook de voormalige premier speelde zichzelf in de film Kapitein Rob en het geheim van professor Lupardi uit 2007. De film flopte, al had dat vermoe delijk weinig te maken met het optreden van de PvdA-politicus. Veel werd er niet van de Haagse burgemeester ge vraagd bij zijn acteerdebuut tussen sterren als Anna Drijver en Johnny de Mol. In de film Smoorverliefd moest hij in 2013 vooral 'even in beeld komen'. De voormalig fractievoorzitter van GroenLinks, nu burgemeester van Amsterdam, speelde in 2013 in de film Soof. Haar rol? Ze moest acteren dat iemand haar herkende in de lokale supermarkt. Als burgemeester van Amsterdam was het voor de PvdA-politicus in 2006 niet ingewikkeld om in de tv- serie Baantjer de functie te spelen van... juist. Burge meester van Amsterdam. Dennis Jansen 44 —Boris van der Ham A B0ris van der Ham wordt bijgeschm'mkt. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27