Tiener slikt al regelmatig slaappil Vanavond doen we cfk regionale nieuws Onderzoekers waarschuwen voor averechts effect melatonine Twaalf signalen Steven Kruijswijk JOL Wie laat z'n kind nou achter in het bos?Amerikanen ontdekken voor een naderende scheiding »P18-19 'Ik kan de Tour winnen' P20 Op naar de y In Westdorpe azen ze op het nationale hitterecord. Donderdag zou het zomaar kunnen gebeuren en dan mag de Zeeuws-Vlaamse plaats zich echt het 'warmste dorp van Nederland' noemen. Het huidige record is 38,6 graden, in 1944 gemeten in Warnsveld. Melatonine is een slaaphormoon dat het lichaam zelf aanmaakt. Het wordt geproduceerd in de hersenen en geeft het lichaam 's avonds een seintje dat we naar bed moeten. Of wel, we worden slaperig. In Neder land zijn de pilletjes zonder recept verkrijgbaar en worden gebruikt om slaapritmeproblemen te behan delen bij volwassenen. Uit onder zoek van het Erasmus MC in Rot terdam onder 871 kinderen, met een gemiddelde leeftijd van 11 jaar, blijkt dat de pilletjes ook regelmatig aan kinderen worden gegeven. Ou ders denken daarmee de korte of slechte slaap van hun kind te verbe teren. ,,We zijn geschrokken van de cijfers. We weten namelijk niet of melatonine op lange termijn scha- De schadelijkheid van melatonine op lange termijn kennen we niet delijke effecten kan hebben op kin deren. Daar is eerst meer onderzoek voor nodig", zegt slaaponderzoeker en promovendus Elize Koopman- Verhoeff. Ze waarschuwt ouders om bij slaapproblemen eerst met hun kind naar de dokter te gaan. De pilletjes worden nu vaak ingeno men zonder recept of goed advies over de dosering en tijdstip van toe diening. Kinderen met autisme of ADHD kunnen wel baat hebben bij melatonine, zegt de Rotterdamse onderzoeker. Zij zijn 's nachts actie ver en worden gedurende de nacht vaker wakker. Ongeveer een kwart van de kin deren kampt met slaapproblemen, bleek uit eerdere studies van het ErasmusMC en slaapprofessor Eus van Someren van het Nederlands Herseninstituut. Wie melatonine te kort voor het slapen gaan inneemt, of 's nachts tijdens het woelen, kan daarmee zijn biologische klok juist van slag brengen. De zelfgeproduceerde melatonine is 's morgens uit het li chaam, maar als de extra ingeno men melatonine nog niet is afge broken redeneert deze klok dat het nog nacht is. De klok stelt zichzelf dan bij naar een later tijdstip. ,,Het effect is dan averechts: kindlief slaapt juist later in", legt Van Some ren uit. P6 en ZEELAND 2 Nieuwsmedia p* ZEELAND2 Een op de twintig jonge tieners slikt elke week melatonine als slaapmutsje. Slaaponderzoe- kers waarschuwen voor het pil letje dat gewoon bij de drogist te koop is. Bij verkeerd gebruik kan het de nachtrust zelfs verslech teren. Hanneke van Houwelingen Rotterdam —Elize Koopman-Verhoeff, slaaponderzoeker Bijzonder pzc.nl heet Ook voor het laatste Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1