een scheiding Je moet je vaker uit de wereld terugtrekken Een klank, een mantra, herhalen op het ritme van de ademhaling vond ik flauwekul 19 René Diekstra Ponnet. ,,Er kan bitterheid ontstaan waardoor je makkelijk boos wordt.'' 6. A/s je niet meer met e/kaar kunt praten. ,,Bij groot verdriet of rouw (ontslag, zwanger worden lukt niet, ziekte of het overlijden van een ouder of kind) kun je het gevoel krijgen dat je er alleen voor staat. Je vindt als het ware de taal niet om jezelf uit te leggen en te delen, om de ander te raken.'' 7. A/s je je ge/iefde k/eineert. ,,Als je het gevoel hebt dat je partner er niet voor je is bij ingrijpende ge beurtenissen rondom leven en dood, en als sprake is van een machtsstrijd die destructief is doorgegroeid naar vernedering, dan is dat een gevaarlijk teken'', meent Ponnet. ,,Het gaat om kleinerende opmerkingen over ge drag en uiterlijk of over zinnetjes als 'wat weet jij er nou van, je bent er nooit' of 'als je het op je werk zo goed weet, waarom laat je dat thuis dan niet zien?' Dat is nog erger als je je partner afvalt en afkraakt in het bij zijn van anderen.'' 8. A/s je merkt dat je met anderen intiemer bent. Ponnet: ,,Als je de negatieve beleving van je relatie structureel eerder met anderen dan met je partner deelt, dan ondermijn je de relatie. Je kunt het zien als een gebrek aan loyaliteit." 9. Als er een ander is. „Verliefdheid is een alarmsignaal'', stelt Ponnet. ,,Je hoort vaak 'verliefd heid maakt blind', maar verliefdheid is juist een bril waardoor je enorm goed kunt kijken naar je diepste (ondergesneeuwde) behoeftes. Ver liefdheid, zolang je er niets mee doet, kan dus een eyeopener zijn en zelfs verrijkend als je jezelf de vraag stelt: hoe kan ik de leegte die ik in mijn huidige relatie voel samen met mijn partner opvullen?'' 10. A/s er geen wij-gevoel meer is. Ponnet: „Zolang jullie nog gezamen lijke plannen hebben voor de toe komst ervaar je verbondenheid. Het gaat bijvoorbeeld over een verhui zing, een verbouwing of samen reizen, maar het kan ook om kleine dingen gaan als de slaapkamer schil deren, een auto kopen of de interesse in hoe je partner gekleed gaat.'' 11. Als er geen echte waardering meer is voor de bijdrage in e/kaars /even. ,,Duidelijke tekens van een gebrek aan die waardering zijn zinnetjes als 'hij/zij werkt wel heel veel en brengt wel het geld binnen, maar dat doet hij/zij eigenlijk alleen voor zichzelf' of 'hij/zij kookt zo lekker en maakt zo goed schoon omdat hij/zij een per fectionist is, dat heeft niets met liefde te maken'.'' 12. A/s er /ang geen seksualiteit of intimiteit is. ,,Als kussen, knuffelen, intimiteit en seks geen afgestemd verhaal (meer) is, voelen mensen vaak een leegte in hun relatie'', verklaart Ponnet. ,,Gaan jullie op de bank tegen elkaar aan zit ten of niet? Kun je met een gerust hart zonder kloppen de badkamer binnenlopen? Het gaat niet om de frequentie, maar om hoe je de fysieke relatie ervaart.'' middag naar avond) terug in een ruimte waar ik niet gestoord kon worden om zo'n dertig minu ten te mediteren. Af en toe bezocht ik de trainer voor een check-up en aanvullende methoden. Vanaf een bepaald moment kwam toch de klad erin. Helaas was toendertijd nog niet bekend wat de twee emotionele-intelligentie- coryfeeën Daniel Goleman en Richard Davison onlangs in hun boek Altered Traits (veranderde persoonlijkheidstrekken) hebben beschreven. Namelijk hoe meditatie geest, lichaam en brein verandert, althans als het jarenlang wordt vol gehouden. Het verandert het brein en immuun systeem en maakt mensen duurzaam vriende lijker, liefdevoller, socialer en beter opgewassen tegen pijn, tegenslag en conflict. Ik ben inmid dels weer hoopvol begonnen. Overigens, 'medisch' en 'meditatie' komen van hetzelfde Latijnse woord 'méderi'. Dat betekent: genezen. o'n 25 jaar geleden gaf mijn toenmalig secretaresse, die ook een goede vrien din was, mij dit advies: 'je moet je wat vaker uit de wereld terugtrekken'. Ik haalde toen hooghartig mijn schou ders op. Totdat ik de ochtend na terugkeer van een inspannende dienstreis naar Jeruzalem van de trap viel, vermoedelijk door een plotselinge daling van mijn bloeddruk bij het opstaan. Het gevolg: een weekend lang in het ziekenhuis op de hartbewaking. Met mijn hart bleek niets mis, maar met mijn leefstijl mogelijk wel, aldus de cardioloog die mij behandelde. Ik heb dat niet met mijn secretaresse gedeeld, te veel eer. Ik heb wél haar uitnodiging aangenomen een keer mee te gaan naar de meditatietraining die zij volgde. Ik vond wat wij moesten doen, een klank, een mantra, herhalen op het ritme van de ademhaling, softe flauwekul, een universi tair opgeleide psycholoog onwaardig. Maar ik kon niet ontkennen dat het me ontspande en innerlijk rustiger maakte. De bewering van de trainer dat het er om gaat door dagelijkse oefe ning dat gevoel duurzamer te maken en te ver diepen kon ik niet zonder meer afwijzen. Ik heb die uitdaging aangenomen. Bijna vier jaar lang trok ik me vrijwel dagelijks op draaipunten van de dag (overgang van ochtend naar middag en René Diekstra sloeg ooit een advies om te mediteren in de wind maar ervaart er nu toch de voordelen van. dinsdag 23 juli 2019 GO voor je relatie Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19