GEZOND Twaalf signalen dat je afstevent op Vraag het onze specialisten 18 £v'>\ Gaat het allemaal nog goed thuis? Houden zo. Voorkom dat je relatie in het slop raakt en neem de waarschuwingen van seksuoloog Rika Ponnet ter harte. Én de tips van liefdesexpert Jan Geurtz. Mijn peuterzoon slaat en bijt andere kinderen. Wat nu? Als mijn man stress heeft, vrijt hij liever dan dat hij praat Wat kan ik doen tegen eczeem op mijn handen? 1.Als je langs elkaar heen leeft. ,,Ook al hebben jullie geen grote conflicten, als je merkt dat je steeds minder met je partner deelt, moet je alert zijn'', waarschuwt relatie bemiddelaar en seksuoloog Rika Ponnet. „Vooral als de situatie langer aanhoudt en je het idee hebt dat alle dagen op elkaar gaan lijken.'' 2. Als je veel conflicten hebt. Een graad meter is als je je partner liever ziet vertrekken dan thuis komen ,,Ruzies beginnen met kleine erger nissen maar gaan vaak over de hang naar verbondenheid versus autono mie, die twee vormen van machts strijd'', zegt Ponnet. ,,Die strijd draait om 'ben je er voor mij, vind je mij leuk?' en de vragen 'krijg ik de ruimte en de tijd om mezelf te zijn, alleen te zijn en mezelf te ontplooien?' In de praktijk zien we dat de ene partner vaak positie inneemt door te 'zeuren' om betrokkenheid en dat de ander bezig is met begrenzing.'' 3. Als je onverschillig bent „Zolang je aan het strijden bent, be staat het engagement, nog'', zegt Ponnet. ,,Zodra een van de twee - meestal degene die het meest ge vochten heeft, moe is en vindt dat hij of zij te weinig terugkrijgt - zich niet meer kwaad maakt en zich terugtrekt uit de ruzies, lijkt de relatie rustiger maar is de betrokkenheid minder.'' 4. Als je naast je relatie een eigen leven gaat leiden. ,,Als je naast je relatie veel nieuwe vrienden maakt, nieuwe activiteiten ontplooit die je prioriteit geeft of onnodig veel overwerkt, kan het mis gaan. Het kan zo zijn dat je niet echt deel meer uitmaakt van het gezin. Een graadmeter is als je je partner lie ver ziet vertrekken dan thuiskomen.'' 5. Als er wrok en wreedheid ontstaat. ,,Als je al jaren bij elkaar bent en er veel dingen zijn gebeurd die je niet verwerkt hebt, kun je je afgewezen voelen of onder druk gezet'', zegt HOE VOORKOM JE RELATIEPROBLEMEN? dinsdag 23 juli 2019 GO Pas op: gevaar Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@persgroep.nl Psycholoog Relatiefilosoof Huisarts Steven Pont Carla Rutgers Rutger Verhoeff Ik snap heel goed dat je hier van schrikt en dat je eerste reactie heftig is als je kind dit doet. Want je wilt natuurlijk niet dat je kind andere kinderen pijn doet. Of erger nog; dat andere volwassenen denken dat je misschien een slechte vader bent. Toch heeft straffen op deze leeftijd niet zo veel zin. Er zijn ook geen ongewenste bijeffec ten waar je je zorgen om moet maken, zoals een mogelijke verwijdering tussen jou en je kind. Daarom is iets wat we 'liefdevol blokkeren' noemen de konink lijke weg bij dit probleem. Dat wil zeggen dat je op een ferme (verbale) manier laat weten dat er een grens is overgegaan, maar dat je je kind niet straft omdat het eenvoudigweg nog niet het besef heeft wat het doet als het anderen bijt. Een peuter zit qua ontwikke ling in de egocentrische fase en handelt daarnaar. Het gaat vanzelf over als jij de norm maar stevig én liefdevol blijft stellen. -Steven Pont Vrouwen praten het liefst als zij stress hebben en mannen wil len lichamelijk contact (en vaak wordt dat in seks vertaald). Dit verschil is er omdat op het ge bied van relatie en sociale bin ding in een mannenbrein meer van het hormoon vasopressine actief is en in het vrouwenbrein meer oxytocine. Vasopressine zet aan tot waakzaamheid en bescherming (en verhoogt de stress) en oxytocine zet aan tot zorgen voor en ontspan- ning. Praten over problemen zorgt dus dat vrouwen ont spannen, maar levert mannen meer stress op. Overigens zijn er ook mannen die liever pra ten en vrouwen die lichamelijk contact willen bij stress (dat hangt af van de hoeveelheid testosteron). Het goede nieuws is dat in het mannen- brein ook oxytocine geprodu ceerd wordt bij ander lichame lijk contact. Aanraken, omhel zen, knuffelen, zoenen en aan kijken zorgen al voor aanmaak van oxytocine en ontspanning. Als jouw man ontspannen is, zal hij meer openstaan voor een gesprek. -Carta Rutgers Waarschijnlijk heeft u constitu tioneel eczeem, acrovesiculeus eczeem of contacteczeem. Constitutioneel eczeem is er felijk en ontstaat meestal in de kinderjaren en gaat vaak samen met een aanleg voor een allergie (hooikoorts of astma). Contacteczeem ont staat na aanraking met stoffen die de huid irriteren (water, zeep, parfum of make-up) of een allergische reactie veroor zaken (metaal, planten of bloe men). Het komt veel voor bij kappers, schoonmakers, metaalbewerkers en bij men sen die in de zorg werken. Acrovesiculeus eczeem geeft alleen blaasjes en kan veroor zaakt worden door genoemde soorten of door een schimmel infectie elders op uw lichaam. Bij alle drie gelden de volgende adviezen: was uw handen niet te vaak; gebruik geen of zo min mogelijk zeep (alleen water of handalcohol); smeer uw huid tweemaal daags en na het wassen in met een neutrale vette crème of zalf; gebruik bij nat werk wegwerphandschoe nen van vinyl. En bij aanhou dende klachten (jeuk, roodheid en schilfers) kan de huisarts u corticosteroïdezalf voorschrij ven. -Rutger Verhoeff NADINE ANCHER -RIKA PONNET Tips van liefdes expert en best sellerschrijver Jan Geurtz. Geef je eigen huis niet op „Samenwonen is funest voor de liefde. Er ontstaat vanzelfsprekend heid en hoe van zelfsprekender je relatie is, hoe min der liefde je voelt. Je geeft je eigen huis op omdat je veiligheid wilt maar uit angst om die kwijt te raken, wordt de liefde gekooid. Je mag wel samenwonen, maar zorg dat je dingen alleen doet zodat je op eigen benen blijft staan.'' Investeer niet in je relatie ,,Zorg voor een levensstijl die niet gericht is op het toedekken van elkaars verlatings angst. Bijna alles wat partners doen om hun relatie te redden, met name 'helemaal voor elkaar gaan', draagt bij aan het vastlopen ervan. Het gaat om res pect krijgen, om de mate waarin de ander jou vrijlaat en geen eisen stelt die in strijd zijn met jouw eigenheid.'' Pas op met versmelting ,,Blijf je eigen iden titeit ontwikkelen. Vergroeiing met elkaar is een val kuil; in de hoop op veiligheid die schijnveiligheid is, krijg je steeds minder liefde.'' Trouw niet ,,Trouwen is een contract om elkaars verlatings angst toe te dek ken. Als je trouwt ben je ervan over tuigd dat je con trole hebt over de duur van je relatie, maar relaties ver anderen. Alles is tijdelijk en relaties zeker.'' Verbied je geliefde niets ,,Hoe groter het taboe op vreemd gaan, hoe groter de kans dat dit toch gebeurt. Je kunt afspreken dat je elkaar trouw blijft, maar een ver bod formaliseren is een cosmetisch soort veiligheid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18