II NIEUWS 13 Koerdische uit Rotterdam zit vast in Turkije op beschuldiging van terrorisme Een trip met haar dochtertje naar Istanboel eindigde voor een Koerdische uit Rotterdam in de cel. De Turkse justitie klaagt haar aan voor banden met de PKK. Met spanning heeft ze afgeteld naar de dag van vandaag. Eindelijk mag ze zich in de rechtbank in Istanboel verdedi gen tegen de beschuldiging van ban den met terrorisme. In de tenlastelegging staat dat de Nederlandse Koerdische wordt ver dacht van 'lidmaatschap van een ge wapende terroristische organisatie', de buiten de wet gestelde Arbeiders partij van Koerdistan (PKK). Daarop staat in Turkije een maximumstraf van vijftien jaar. Haar oma, moeder, beste vriendin en echtgenoot zijn naar Istanboel ge vlogen om de Rotterdamse vrouw (31) moreel te steunen. Net als haar advo caat mochten enkelen van hen haar aan de vooravond van haar proces be zoeken in de vrouwengevangenis in de wijk Bakirköy, waar ze al sinds vrij dag 5 april met haar baby vastzit. "Ze is een heel sterke vrouw", zegt haar Ze verdient zoveel meer dan ik haar in de gevangenis kan bieden man bewonderend over zijn echtge note na afloop van het bezoek aan de bajes, dat maar een half uurtje duurde. "Ze hoopt op vrijspraak, maar ze is realistisch en weet dat het alle kanten op kan gaan." Verontwaardigd De vrouw was in 2015 en 2016 lid van de Raad van Democratische Gemeen schappen uit Koerdistan in Neder land, DemNed. Verder is ze vicevoor- zitter geweest van het Koerdisch Cul tureel Centrum in Rotterdam. 'Volle dig legale activiteiten in Nederland', schrijft ze verontwaardigd in een brief vanuit de gevangenis aan haar vader. Maar volgens de Turken gaat het om mantelorganisaties 'van de separatis tische terreurorganisatie PKK'. Sinds 2016 reisde ze diverse keren naar Istanboel. Nooit problemen ge had met de autoriteiten. ,,We dachten altijd dat de lange arm van Erdogan REACTIE nep was, maar we komen er nu achter dat die wel degelijk bestaat'', zei de zus van de Koerdische moeder eerder te gen deze krant. Uit angst voor een ne gatieve invloed op het proces wil de fa milie haar naam uit de krant houden. Met haar echtgenoot en advocaten heeft ze zich goed voorbereid op de rechtszitting van vandaag. De familie hoopt van harte dat ze na afloop van de eerste zitting zal worden vrijge sproken en na bijna vier maanden voorarrest terug mag naar huis. Net zoals de Koerdische SP-politi- cus Murat Memis (31) uit Eindhoven, die vastzat in Turkije, maar werd vrij gesproken van banden met terroris ten. Dat was vermoedelijk mede het gevolg van de diplomatieke druk ach ter de schermen die minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer had beloofd voor de bijna twintig Turkse Nederlanders die Tur kije niet mogen verlaten. De Koerdische moeder hoopt er het beste van, maar bereidt haar vader in haar schrijven vanuit de penitentiaire inrichting ook alvast voor op een min der goede afloop. 'Ik hoop dat jij inziet dat er een reële kans is dat ik niet snel terug ben. De verhalen die ik hoor, wat ik hier meemaak, laten dat jammer ge noeg zien. Laatst nog is een vrouw van hier blij naar haar laatste rechtszitting gegaan. Ze was ervan overtuigd, net als haar advocaat en de mensen hier, dat ze vrij zou komen. Haar dossier was, net als dat van mij, zo goed als leeg. Ze heeft twaalf jaar cel gekregen. En dit is maar een van de vele bizarre voorbeelden.' Het gevangenisleven met al zijn be perkingen en verboden was in de af gelopen vijftien weken moeilijk, maar de Rotterdamse 'maakt het naar om standigheden goed', zo heeft ze telefo nisch aan haar zus laten weten. Haar dochtertje van 8 maanden ver blijft achter tralies met haar mama. In de brief aan haar vader schrijft ze dat het kind 'echt een zonnestraal is. Haar lach maakt zoveel goed! Ze is zo'n vro lijk kindje. Je zal echt gek op haar zijn, nog meer dan eerst'. Pijn Hoewel de aanwezigheid van haar dochtertje een positieve invloed heeft op haar verblijf in de vrouwenbajes, doet het haar ook veel pijn, schrijft ze. 'Ze is volop in ontwikkeling, maar al les is hier zo beperkt. Ze verdient zo veel meer dan ik haar hier kan bieden.' Ze is teleurgesteld over de Neder landse overheid die 'zich verschuilt achter stille diplomatie. Als Neder landse staatsburger zijn wij helemaal niet zo vrij als we denken in ons land. Want ieder ander land mag jou daar toch voor afstraffen. Niemand die dan een vinger uitsteekt. Als Nederland echt iets had willen doen dan had zij allang met de vuist op tafel geslagen en was ik nu thuis geweest.' dinsdag 23 juli 2019 Israëlische veiligheidstroepen bereiden zich voor op de sloop van een Palestijns huizenblok in aanbouw in Oost-Jeruzalem (links), terwijl collega's in de appartementen al bezig zijn explosieven aan te brengen (boven). Zeker zes Palestijnse woningcomplexen mogen op deze loca tie van Israël niet verrijzen, omdat het te dicht bij de muur zou zijn tus sen Israëlisch en Palestijns gebied. foto epa, afp 'Er is een reële kans dat ik niet snel terug ben' Marc Guillet Istanboel -Koerdische vrouw die met baby in Turkse cel zit Protest van Koerden in Amsterdam vorig jaar tegen de inval van Turkije in Noord-Syrië. foto anp ,,Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BZ) heeft zich op alle ni veaus, politiek, hoog ambtelijk en diplomatiek, voor mevrouw ingezet. Ze krijgt consulaire bijstand. Minister Blok heeft deze zaak persoonlijk opgebracht bij zijn Turkse collega. BZ dringt bij Turkije aan op een spoe dige en eerlijke rechtsgang voor deze en andere ge vallen.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13