II Hitte: kromme rails en snelle hulp op de weg florin ALBANEES VERMOORD^ EUWS 11 Een politieke moord, een criminele afrekening, een uit de hand gelopen 'zakelijke afspraak'. Rond de Albanees die vrijdag uit het Amsterdam-Rijnkanaal werd gevist, gaan de wildste speculaties. Festim Lato (43) was zelfbenoemd president van de niet-erkende repu bliek Chameria in het zuiden van Al banië. Vanuit Nederland streed hij voor een onafhankelijke staat voor zijn volk in Griekenland, waaruit de Cham werden verdreven. Die politieke strijd is hem fataal geworden, denkt de zelfverklaarde premier Ali Aliu. ,,Wij vermoeden dat hij is vermoord door of in op dracht van Agimi i Artë (extreem rechtse Griekse partij, red.). Die liet herhaaldelijk weten dat ze Festim niet tolereerde en dreigde hem te zullen doden'', verklaarde de Alba nees gisteren vanuit Duitsland. Onzin, beweert een andere, goed ingevoerde bron in Nederland. ,,Ik denk dat Lato het slachtoffer is ge worden van een afrekening in het criminele circuit. Hij was een hande laar die elk handeltje aanpakte dat voorbijkwam, ongeacht of dat legaal of illegaal was. Het ging van diaman ten tot wapenhandel.'' De bron, die uit vrees voor zijn vei ligheid niet met zijn naam genoemd wil worden, vermoedt dat de Alba nees de verkeerde persoon heeft be lazerd of getroffen. ,,Lato was grappig en had een vlotte babbel, maar nam niks serieus en dolde met iedereen. Zo vulde hij een doos bij een wapenverkoop ooit doodleuk met stenen. Ik denk dat hij nu de ver keerde heeft bestolen.'' De bron heeft geen idee wie dat zou kunnen zijn, maar weet wél dat Lato vorige week maandag een zake lijke afspraak had in Abcoude. Daarna verdween hij spoorloos. ,,Een kennis zag hem vertrekken met een nog onbekende man.'' Onderzoek door de recherche moet uitwijzen wat er gebeurde tussen vorige week maandag en afgelopen vrijdag. Een toevallige passant zag toen vanuit zijn boot op het Amster dam-Rijnkanaal bij Nigtevecht een in zijn ogen verdachte vuilniszak drijven en alarmeerde de politie. Die had de grootste moeite om de Albanees te identificeren. In eerste instantie was niet eens duidelijk dat het ging om een menselijk lichaam, verklaarden ingewijden tegenover deze krant. Uiteindelijk kon Lato, die volgens hen door geweld om het leven kwam, geïdentificeerd worden aan de hand van dna-materiaal. Dat materiaal leverde een match op met een dna-spoor in de landelijke databank van de politie, beweert de goed ingevoerde bron. Het profiel kwam volgens hem in die databank terecht doordat Lato de afgelopen jaren een paar keer in aanraking kwam met de politie. Onder meer vanwege een schietpartij in Elst (gemeente Rhenen) in 2012. Agenten troffen toen negen Albanezen aan, van wie er twee in hun been waren geraakt. ,,Lato was een van hen'', her innert de bron zich. Autobanden De vermeende schutter, een 42-ja- rige Belg van Albanese afkomst, werd vervolgd voor poging tot moord, maar de rechtbank sprak hem vrij wegens gebrek aan bewijs. De ver dachte ontkende elke betrokkenheid bij de zaak, maar gaf toe dat hij de be wuste avond wel in Nederland was, naar eigen zeggen voor een handeltje in autobanden in Utrecht. Peilbakens voor mobiele telefoons wezen uit dat hij wel degelijk in de buurt van Elst was en reed in een auto die leek op de auto die was ge zien op de plek van de schietpartij. Festim Lato werd in april 2019 per soonlijk failliet verklaard. De Alba nees had een schuld van ruim 2 ton openstaan bij een bedrijf waarvan hij 'slechts' 26.200 euro leende. Dat be- drag liep door rentekosten enorm op. Ook was hij de Belastingdienst nog geld verschuldigd, staat in het faillissementsverslag. De Albanese politicus leefde naar eigen zeggen 'van giften van derden'. Uit bankafschriften bleek dat hij de afgelopen jaren van meerdere par tijen geld leende, maar dat geen en kele geldverstrekker bij de curator aanklopte met het verzoek om beta ling, uitgezonderd het bedrijf dat nog ruim 2 ton van hem krijgt. Pinpas Desondanks verdween er volgens de curator regelmatig geld van de ING- rekening van Lato, zowel in Neder land als Albanië. Dit doet vermoeden dat iemand in Lato's thuisland ook een pinpas van de rekening heeft. Er werden regelmatig 'grote bedragen' overgemaakt naar de Democratische Stichting Chameria. Een club die vol gens de Kamer van Koophandel de belangen behartigt 'van de Albanese inwoners en voormalige inwoners van Chameria'. Lato was zowel voor zitter als secretaris van die stichting. Hoe de 43-jarige Albanees om het leven kwam is nog niet bekend. De politie kijkt naar verschillende scena rio's. Het onderzoek door een recher cheteam is volgens de zegsman 'een indicatie dat rekening wordt gehou den met een misdrijf. De politie be vestigt officieel nog niet dat de uit het water geviste dode Festim Lato is. Zij spreekt van het vermoeden dat het gaat om een 43-jarige Albanees die 'sinds enige tijd' wordt vermist. Wijvermoeden dat hij is vermoord in opdracht van extreemrechts in Griekenland De komende dagen wordt het ex treem warm met temperaturen van 35 graden en hoger. Op sommige plekken bestaat zelfs de kans dat het 40 graden wordt. En dat bete kent dat hitteplannen worden op gezocht en afgestoft. Meteoroloog Raymond Klaassen van Weerplaza raadt aan om tussen 13.00 uur en 16.00 uur binnen te blijven. De kans op uitdroging en verbranding is te groot. ,,Er is sprake van zonkracht 7 tot 8, wat betekent dat onbeschermde huid binnen een kwartier verbrandt. Ook de nachten worden, met een temperatuur boven de 20 graden, tropisch warm." Kronkels Bij spoorbeheerder ProRail is deze week code rood van kracht. Reizi gers moeten rekening houden met meer vertragingen. Bij temperatu ren hoger dan 25 graden kan het spoor 70 graden worden. Met als ge volg dat het uitzet (een stuk spoor van 30 meter kan een centimeter langer worden), kronkels in de rails ontstaan en treinen stilvallen. De spoorwegbeheerder heeft ex tra monteurs ingeschakeld om eventuele problemen snel te ver helpen. In de treinen die stilvallen bestaat het risico dat de airco uit valt. De extra mensen helpen dan om reizigers zo snel mogelijk te evacueren. Ook gaan 'waterwagens' rijden om water uit te delen aan de gestrande passagiers. Op zo'n negentig stations zijn watertappunten geopend waar rei zigers gratis een flesje kunnen vul len met kraanwater. De NS gaat zoveel mogelijk moderne Sprinters met airco inzetten. Ook Rijkswaterstaat neemt maatregelen. Vanaf vanmorgen geldt een hitteprotocol voor ge strande automobilisten. Zij worden direct naar een veilige locatie, zoals een tankstation of parkeerplaats, gebracht, zodat ze niet in de felle zon op hulp hoeven te wachten. Wel adviseert de wegendienst om een paraplu mee te nemen die te gen de zon kan beschermen en een voorraadje water in te slaan. en Warenautoriteit (NVWA) con troleert op de weg en bij aankomst bij slachthuizen extra op het wel zijn van de dieren. Bij temperatu ren boven de 35 graden mogen die ren niet worden vervoerd. dinsdag 23 juli 2019 Caspar Naber Joni van Essen Nigtevecht Boven: sporenon derzoek bij de plek in het Amsterdam-Rijn kanaal waar Festim Lato (beneden) werd gevonden. FOTO'S ANP, PRIVÉFOTO -Ali Aliu, premier Treinen die stranden door krom getrokken rails en acute hulp voor automobilisten met pech: de extreme hitte die ons land de komende dagen treft, zet ieder een op scherp. Ellen Van Gaalen Utrecht Op het spoor is code rood van kracht. foto rob engelaar Vrachtwagens die vee vervoeren moeten rekening houden met extra controles. De Nederlandse Voedsel Extra controles op vervoer van vee: boven 35 graden is transport verboden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11