Aanslag op de Führer 9 Held, maar niet onomstreden foto's van SS-officieren met muggen- netten aan hun pet. Maar Zarzecki verzet zich vooral tegen de beeldvorming die ontstond door het personage dat Tom Cruise neerzette. Net zoals hij heel diep gaat zuchten als je tegen hem begint over die legendarische eikenhouten tafel met de legendarische dikke eiken houten poten die Hitler miraculeus zouden hebben beschermd tegen de kracht van de explosie. De historicus wijdde een boek aan de geschiedenis van de Wolfsschanze met daarin uiteraard een hoofdstuk over die 20 juli. Hij toont een foto. ,,Kijk, wat ziet u voor tafel? Ziet u een zware eikenhouten tafel? Nee, u ziet een lichte tafel. U ziet wat we tegen woordig een Ikea-tafel zouden noe men. Kan zo'n tafel bescherming bie den tegen een bom? Nee, is het ant woord. Dat kan zo'n tafel niet. Het hele verhaal van die tafel is onzin." Hitler werd die dag niet gered door Duits meubilair, maar door een Itali aanse dictator, benadrukt Zarzecki. De duce werd op 20 juli verwacht op de Wolfsschanze voor een regulier overleg met Hitler. Maar Mussolini arriveerde vroeger dan voorzien. De planning werd omgegooid en de ver gadering waarin Von Stauffenberg wilde toeslaan, werd vervroegd. Hij moest de twee bommen opnieuw af stellen en dat lukte maar in één geval. Zarzecki maakt er een overhoring van: „Waarom lukte dat maar met een bom? Stelt u het zich eens voor. Von Stauffenberg was een oorlogsin valide. Hij miste een hand en van de andere hand was hij twee vingers kwijt. Hij miste ook een oog. Met die handicaps moet hij binnen veertig minuten twee bommen opnieuw instellen. En denkt u even aan de stress. Zijn eigen leven staat op het spel en ook dat van al die anderen die in het complot zitten. Ze wis- 20 juli 1944 verklaard tot sleuteldatum ten wat ze riskeerden. Von Stauffen- berg kon één bom afstellen. De tweede had geen ontsteking en ont plofte niet. Ik herhaal: de aanslag mislukte niet door een tafel, maar doordat Mussolini eerder kwam." Hitlers trommelvlies scheurde door de klap. Zijn lijfarts haalde tien tallen splinters uit zijn lijf. Maar twee uur na de aanslag was de Führer al weer op de been en toonde hij zijn Italiaanse gast de schade. Explosief De geschiedenis hier blijft explosief, zoals veel rondom Hitler altijd gevoe lig ligt. Op gezette tijden verwijdert de Poolse politie neonazi's van het terrein als die armbanden met ha kenkruizen omdoen. Het dragen van nazisymbolen is verboden bij de Poolse wet. De gevoeligheid blijkt als een amb tenaar van Nationaal Bosbeheer in Polen, eigenaar en sinds twee jaar weer exploitant van de Wolfsschanze, aarzelt of hij nog wat wil vertellen over het vijfjarenplan voor het com plex dat formeel een 'educatief na tuurhistorisch centrum' is. Het is de nasleep van herrie in Polen vanwege een artikel van de Duitse Wereldom roep DW. Een Poolse knoeivertaler maakte daarvan dat de Wolfsschanze een soort fout Disneyland zou wor den met de aanleg van grindpaden, een nieuw informatiecentrum, nieuwe kassa, betere parkeerplaats, campingfaciliteiten en deels geca moufleerd dakterras op het oude of ficierenonderkomen. Absoluut niks mis mee voor een plek die elk jaar 300.000 toeristen (van wie 60 pro cent Polen) trekt, vindt historicus Zarzecki die meteen weer gaat zuch ten. „Hitler, Hitler, Hitler. Dat hoor je dan. Dit heeft helemaal niets met ideologie te maken. Dit is hoe je nor maal toeristen ontvangt in een streek die leeft van toerisme." Lastig voor Nationaal Bosbeheer is dat het ter rein tot 2017 werd geëxploiteerd door een particuliere firma die er een cir cus van maakte. Je kon op de Wolfs- schanze paintballen, met luchtdruk wapens schieten in historische bun kers of over het terrein scheuren met een pantserwagen. Dat trok sensatie zoekers, precies wat men nu niet meer wil. Bij de onthulling van een plaquette werden vorig jaar de drie zoons van Von Stauffenberg ontvan gen op de Wolfsschanze om te onder strepen dat een nieuwe weg was in geslagen. Dit 'jubileumjaar' zal er weinig ge beuren maar Nationaal Bosbeheer is bezig een intacte bunker (nummer 17) zo in te richten als die van de aan slag. ,,Omdat de toeristen erg geïnte resseerd zijn in de geschiedenis", zegt de woordvoerder. Dat beamen Arnold (72) en Marjorie Koopmans (69) uit Maastricht die een groepsreis maken door Mazurië met de Neder landse Kampeerauto Club (NKC). ,,Dit is onze eerste reisdag. Ik ben al tijd geïnteresseerd in de Tweede We reldoorlog en dit lag op de route. Het is bijzonder vanwege de aanslag. Ik ben van de generatie 46, mijn vader heeft me erover verteld. Hij zat in het verzet. Ik heb die film ook gezien. Het is belangrijk dat dit er is en dat de mensen zich realiseren wat er de af gelopen honderd jaar in Europa is ge beurd. En hoe belangrijk het is dat we in Europa bij elkaar blijven." Helaas is de aanslag mislukt, voegt hij eraan toe. Echtgenoot Marjorie knikt. ,,Die tafel hè, die was veel te sterk. Jammer, zeiden we nog tegen elkaar, dat zou heel veel ellende heb ben gescheeld. Anders zouden mil joenen mensen nog in leven zijn ge bleven, dat vind ik het ergste." In de verte is een zucht van een historicus hoorbaar vrijdag 19 juli 2019 GO Rijksmaarschalk Hermann Göring (wit uniform) inspecteert de bomschade. Rechts de roemruchte tafel. foto getty images In de aanloop naar de herdenking van de mislukte aan slag op Adolf Hit ler heeft bonds kanselier Angela Merkel 20 juli 1944 aangemerkt als 'sleuteldatum' in de Duitse geschiede nis. In haar weke lijkse blog zegt Merkel dat de sa menzweerders voorbeelden waren voor de huidige ge neraties, 'want ze lieten zien dat ze hun geweten volg den'. ,,Duitsland kan nu bouwen op hun moed en mag blij zijn dat dit deel van onze geschie denis bestaat", aldus Merkel die haar eerbetoon koppelde aan be zorgdheid over de groei van het rechts-extremisme in Duitsland. Kijk op de site bij /video hoe historicus Jaroslaw Zarzecki terugblikt op de mislukte aanslag. Von Stauffenberg. foto getty Claus Schenk, Graaf von Stauf fenberg (1907-1944) is een held in de moderne Duitse geschie denis, maar zeker niet onomstre den. Net als het grootste deel van de Duitse adel marcheerde de katholieke graaf lang aan de zijde van de nazi's. Ook van Von Stauffenberg zijn antisemitische uitspraken bekend, maar hij zou tegen de Holocaust zijn geweest en veroordeelde de moordpar tijen van de SS aan het Oost front. Het meest vergaande com plot tegen Hitler kreeg pas ge stalte toen de Duitsers begon nen te verliezen aan het Oost front. Na de mislukte aanslag werd Von Stauffenberg direct voor het vuurpeloton gezet. Zijn vrouw werd naar het concentra tiekamp Ravensbrück overge bracht, maar overleefde de oor log.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9