Dit zijn dé twaalf gratis vakantieapps die u deze zomer moet downloaden 75 jaar Bevrijding 8 NIEUWS Duitsland herdenkt morgen de mislukte aanslag op Hitler, 75 jaar geleden, in de Wolfsschanze. Ter plaatse wordt gewerkt aan een replica van de opgeblazen vergaderzaal. Nog geen vakantieplannen? Met Skyscanner vindt u auto matisch de goedkoopste vluchten. Het programma doet dat na het in vullen van bestemming en vlieg dagen. Ideaal voor lastminuterei- zen dus. Let wel goed op bijko mende kosten. Zo hebben goed kope vluchten vaak geen ruimba- gage inbegrepen. En ja, dat geldt ook voor 'onze' KLM. Zo bekend, maar toch goed om te vermelden, zeker nu toegang tot 4G in het buitenland vaak geen probleem meer is. Google Maps is eigenlijk alles wat je nodig hebt qua navigatie en routekaarten. Op zoek naar een restaurant? Tik dan gewoon 'eten' in en kijk wat je tegenkomt. Toch bang voor onverwachte internet- kosten? Download dan bijvoor beeld een klein stukje van de kaart van uw vakantiebestem ming. Dan is de kaart ook offline te gebruiken. Een goed alternatief is Waze. Taxi's op vakantie zijn allang niet meer weggelegd voor de elite. Via de techbedrijven Uber, Lyft of Grab zijn de ritten zo be taalbaar geworden, dat het inmid dels een acceptabel vervoermiddel is. Let wel: de taxi's zijn alleen goed te vinden in steden en an dere populaire gebieden. Translate doet wat het zegt: vrijwel elke taal accuraat ver talen. Geef de zin op of praat tegen de telefoon en de vertaalde zin rolt eruit. Met de fotofunctie kunt u zelfs een foto maken van een bui tenlandse zin - denk aan de onbe grijpelijke menukaart! De app ver taalt die zin vervolgens in de foto. Genoeg van eindeloos op de camping zitten met een Do nald Duck? Neem dan eens kijkje naar Withlocals. Met deze app is te zien wat de lokale bevolking doet in de buurt. De app wordt ook on derhouden door deze locals, die soms zelfs een privétour organise ren. Toch verkeken op de reistijd of op zoek naar meerdere cam pingparels? Neem dan een kijkje naar de ACSI Campings Europa- app. In de app zijn zo'n negendui zend campings te ontdekken, in clusief uitvoerige beoordelingen en foto's. Voor veel mensen is inpak ken een rotklus. Met deze app wordt dat een stuk makkelij ker. Vul in wat voor reis is gepland en de app verstuurt automatisch een checklist. Zelf dingen toevoe gen is mogelijk. We hebben het allemaal wel- eens gezegd: dit jaar ga ik een reisdagboek bijhouden. Met Journi kunt u een persoonlijk reisverslag maken met onder meer foto's, tekst en een reistracker. Tevreden over het dagboek? Dan kunt u het met een druk op de knop laten afdrukken. Hoge nood tijdens de mon sterfile in Zuid-Frankrijk? In deze app staan alle openbare toi letten op reis en de beste route voor een snelle pitstop. De app bevat 190.000 toiletten in Europa. Misschien niet een app die je snel nodig zult hebben, maar het is beter om 'm te hebben voordat het te laat is. Luisterboeken zijn te gek tijdens een lange autorit. Audible (van Amazon) werkt met een abonnement en levert een boek per maand voor ongeveer 15 euro. Dat kan elk boek zijn, van 150 pagi na's tot 2000. Het boek wordt off line gedownload, dus geen kop zorgen over dataverbruik. Liever geen taxi of Uber? Moovit heeft openbaarver- voerinformatie van zo'n 1500 ste den. Zo kunt u toch makkelijk rondreizen zonder duizenden fol dertjes te moeten verzamelen. J Of het nou Yelp, TripAdvi- sor, TheFork of een derge lijke vergelijkingssite is, met deze apps is meteen te zien wat je kunt verwachten van een uitje, plek of restaurant. Altijd handig om pa raat te hebben. ossen en onkruid bekleden de ruï nes van de Wolfs schanze. De brok stukken doen denken aan een vervallen May- astad in een tropisch woud. Dit was het - door de terugtrekkende Duit sers uiteindelijk zelf opgeblazen - voormalige hoofdkwartier van de Duitse legerleiding voor de aanval op Rusland. En tegelijk de zwaar be waakte plek waar Adolf Hitler (code naam: Herr Wolf) tussen 1941 en 1944 meer dan achthonderd dagen ver bleef. Geen verloren beschaving, maar een monument van barbarisme ligt verborgen in de bossen en moe rassen van de prachtige Poolse streek Mazurië, niet ver van de grens met Litouwen en Wit-Rusland. Oost Pruisen heette het voormalige Duitse gebied ooit. Morgen is het op de dag af 75 jaar geleden (20 juli 1944) dat de geschie denis van de Tweede Wereldoorlog misschien een andere wending had kunnen nemen. Namens een groep samenzweerders pleegde de Duitse kolonel Claus von Stauffenberg een bomaanslag op de Führer, nota bene op de plek waar die zich het meest veilig waande. De explosie doodde vier aanwezigen in de vergader ruimte, maar niet Adolf Hitler, wat meteen het lot van de samenzweer ders bezegelde. Von Stauffenberg werd nog dezelfde avond in Berlijn geëxecuteerd. Enige duizenden men sen die betrokken waren bij het com plot of daarvan werden verdacht, werden eveneens opgepakt. Alle kop stukken werden terechtgesteld, som mige familieleden verdwenen naar concentratiekampen. Heilig Von Stauffenberg werd na de oorlog min of meer heilig verklaard. Zeker in de Amerikaanse film Valkyrie uit 2008 waarin Tom Cruise de held speelt en de Nederlandse actrice Ca- rice van Houten diens vrouw. De ko- lonel had twee bommen verborgen in zijn aktetas. Die tas plaatste hij te gen die veelbesproken tafel in de ver gaderzaal van de Lage-barak in de Wolfsschanze, tegenwoordig ruïne nummer 3. Dit is het moment waarop de Poolse militair historicus Jaroslaw Zarzecki (58) een uiting van frustra tie niet kan onderdrukken. De naam Tom Cruise en 'de Hollywoodvisie' op wat hier gebeurde, valt slecht bij de man die hier rondleidingen doet. Hij maakt een handgebaar alsof hij een mug wil verjagen. Zoals velen dat trouwens doen in dit moerasgebied en zoals Hitler zelf vast ook vaak ge daan zal hebben. 'Mückenstadt' was destijds niet voor niets een bijnaam van de Wolfsschanze. Zwermen insec ten staken en steken erop los. Er zijn vrijdag 19 juli 2019 A Hoge nood en naarstig op zoek naar een toilet? Dan kun je niet buiten de Flush-app. FOTO AFP Op vakantie of genieten van de voorpret: deze apps kunnen bij dragen aan een verrassende, stressloze of bijzondere vakan tie. Christian Born Skyscanner 2 Google Maps 3Taxi-app (Uber, Lyft, Grab) 4 Translate 5Withlocals 6ACSI Campings Europa-app 7Packpoint 8Journi 9 Flush 1 Audible (of elke andere luisterboekapp) Moovit TripAdvisor GO 'Mussolini redde Hitler, niet die tafel' De Poolse militair historicus Jaroslaw Zarzecki met zijn boek over de geschie denis van de Wolfs schanze. Foto onder: Arnold en Marjorie Koopmans uit Maastricht bestu deren de fundering van een van de bun kers van de Wolfs schanze.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8