II 5 Canon De sfeer binnen de fractie van de PvdD is al jaren verziekt in mei 2018. Die maand verschijnt in het Reformatorisch Dagblad een artikel over de PvdD, waarin staat dat de partij zich steeds meer om mensen bekommert. De PvdD zou zich een breder profiel aanmeten en zich niet langer met alleen koeien, varkens en kippen bezighouden. ,,Met dat artikel in de hand vertelde Mari anne Thieme tijdens een fractieoverleg dat het zo niet langer kon. We gingen te veel op andere partijen lijken. We moesten meer actievoeren en terug naar de core: dier, natuur en milieu. Mensendingen waren voor men senpartijen, zei ze.'' Dat raakte Van Kooten, die in de Kamer het woord voerde over onder meer volksgezond heid, justitie en emancipatie. ,,Ik denk dat de Partij voor de Dieren steeds meer kiezers aantrok, omdat wij verder keken dan de par tijnaam lang is. Mensen voelen zich aange trokken tot het brede gedachtegoed, het 'Plan B', voor een betere wereld met gelijke kansen en mededogen voor dieren én mensen. Maar op dat moment maakte de Tweede Kamer fractie de keuze om te gaan versmallen.'' Futiele mensendingen De laatste tijd botste Van Kooten regelmatig met Thieme. Het werd haar niet in dank af genomen dat ze aandacht gaf aan glucoseme- ters voor diabetespatiënten, rechten van asielkinderen, betogingen bij abortuskli nieken en de emancipatie van lhbt-plussers en trans- genders. ,,Mij werd letterlijk gevraagd waarom ik Kamer vragen stelde over futiele mensendingen. Als ik me druk ging maken over dia betespatiënten, moesten we ons ook maar druk gaan maken om kankerpatiën ten?'' Er knapt iets bij Van Kooten als het haar door Thieme wordt afgeraden om te debatte ren over de rechten voor lhbt-plussers (men sen die lesbisch, homo- of biseksueel of transgender zijn, red.). ,,Daar begreep ik niets van. Wij zouden een partij moeten zijn die zich inzet voor achtergestelden in de samen leving. Die problemen hebben. Thieme heeft ook altijd gezegd dat zij zich voor die mensen inzet.'' In een gesprek met Van Kooten zegt Thieme dat de partij 'niets is verschuldigd aan de lhbt-gemeenschap'. ,,Volgens haar wilde de homogemeenschap na de oprich ting van de PvdD niets van ons hebben, om dat wij soortverraad zouden hebben ge pleegd door ons hard te maken voor dieren rechten. Ik viel echt van mijn stoel toen ze dat zei.'' In het begin van haar Kamerlidmaatschap wilde Van Kooten voor een motie stemmen waarmee de NIP-test voor alle zwangere vrouwen zou worden vergoed. De test, die onder meer het syndroom van Down bij on geboren kinderen aantoont, draagt volgens Van Kooten bij aan de keuzevrijheid voor vrouwen. Maar de fractie eist dat zij tegen stemt. ,,Marianne Thieme vond dat dit een opmaat was naar een maakbare samenleving waarin alleen perfecte mensen welkom zijn. Maar ik vind dat iedere moeder, ongeacht haar inkomen, het recht heeft om te testen en een bewuste keuze te maken.'' Uiteindelijk moest Niko Koffeman, oprich ter van de partij en fractievoorzitter in de Eerste Kamer, eraan te pas komen om Van Kooten over te halen om tegen te stemmen. ,,Het is een voorbeeld van een moment waarop ik in gewetensnood kwam, maar ik geen vrijheid kreeg om een eigen keuze te maken. Ik wil strijden voor mijn principes, maar dat lukte steeds slechter.'' Volgens Van Kooten heeft een select groepje mensen de touwtjes binnen de partij strak in handen. ,,Voor tegenspraak is geen ruimte. De sfeer binnen de fractie is al jaren verziekt. Ik ken veel medewerkers die eraan onderdoor zijn gegaan, die huilend op mijn werkkamer stonden.'' Van Thieme en Koffeman is bekend dat zij lid zijn van de zevendedagsadventisten, een christelijk kerkgenoot schap. In interviews hebben zij altijd benadrukt dat hun geloof en de politieke koers strikt gescheiden worden ge houden. Maar Van Kooten twijfelt daaraan. ,,Ik vind dat iedereen vrij moet zijn om te geloven, ook de partijtop, en dat dit niet ter discussie mag staan. Maar de laatste maan den ben ik op het gebied van abortus, homo rechten en zelfs het verdedigen van de evolu tietheorie tot de orde geroepen. Dat vind ik zeer discutabel.'' Paria Marianne Thieme heeft Van Kooten deze week gewaarschuwd dat ze een 'paria' wordt door als zelfstandig Kamerlid in het parle ment te blijven. ,,Het punt is dat ik mij ook al een paria in de fractie voelde. Kijk, ik heb ook overwogen om mijn zetel op te geven. Daar heb ik heel lang over nagedacht. Maar op het moment dat ik dat doe, komt er iemand an ders in mijn plaats die zich helemaal zal moeten schikken naar de huidige fractie. Dat lost voor de PvdD-kiezer niets op. De Partij voor de Dieren is een gesloten fort en ik breek er nu uit.'' 42.000+ producten op voorraad Deskundig advies Laagste prijsgarantie Klantwaardering 9.1 5 jaar garantie CANON EOS M5 15-45MM IS STM LENS SONY A7 MARK II BODY SONY. €1349 Bezoek één van onze 22 winkels in Nederland en België of shop op kamera-express.nl vrijdag 19 juli 2019 Systeemcamera van absolute wereldklasse voorzien van een 24,2 megapixel APS-C CMOS sensor, 49-punts autofocus systeem en 3.2" kantelbaar touchscreen. Schiet video's in Full FID 60fps. Full Frame 24,3 megapixel systeemcamera, 5-assige beeldstabilisatie, Flybride AF, intuïtieve bediening en voorzien van kantelbaar display. Schiet video's in Full FID 60fps. Artikelnummer: 12209544 Artikelnummer: 12202873 Bodyprijs vanaf €449 Adviesprijs: €799 Adviesprijs body: Adviesprijs 28-70mm kit: k Prijs na €150 kassakorting én €150 cashback Acties geldig t/m 25-07-2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5