4 INTERVIEW FEMKE MEREL VAN KOOTEN Tweede Kamerlid Femke Merel van Kooten is deze week opgestapt bij de Partij voor de Dieren. Voor het eerst doet zij een boekje open over de 'verziekte cultuur' binnen de partij. Finland wil Hongarije horen Dat mensen ondergeschikt zijn bij de Par tij voor de Dieren, ondervond Femke Merel van Kooten (35) aan den lijve. De geboorte van haar zoontje Olivier, in november vorig jaar, speelt een rol bij het besluit van het Tweede Kamerlid om de partij te verlaten. ,,Het was een moeizame, zware bevalling. Een week na de geboorte van Olivier werd ik opnieuw in het ziekenhuis opgenomen. Om dat het een vermoeiende tijd was, heb ik de fractie gevraagd of ik het de eerste twee we ken na mijn zwangerschapsverlof wat rus tiger aan kon doen. Even geen debat ten in de avond, bijvoorbeeld." Partijleider Marianne Thieme reageert in eerste instantie wel willend op het verzoek. Maar na een fractieoverleg laat Thieme weten dat het beter is dat Van Kooten zich voor vier maanden ziek meldt, zodat zij goed kan her stellen én er een vervanger voor Van Kooten in de Kamer kan worden be noemd. ,,Ik was totaal verrast'', zegt Van Koo- ten. ,,Ik stond te popelen om weer aan het REACTIE PVDD werk te gaan. Het enige dat ik vroeg is wat rustmomenten in de eerste weken. Ik zag het echt niet zitten om nog eens vier maanden thuis te zitten.'' Na wekenlang getouwtrek en gesprekken met dokters besluit Thieme dat Van Kooten dan toch maar moet beginnen. ,,Ze zei letter lijk dat ik dan maar op de rijdende trein moest springen. Dat was heel heftig. Ik voelde me totaal niet welkom.'' Ook bleek dat een collega-Kamerlid had gezegd dat de fractie 'geen halve krachten' kon gebruiken. ,,Ik was woest, ik vond dat zo vrouwonvrien delijk.'' Voorkeursstemmen In maart 2017 werd Van Kooten gekozen in de Tweede Kamer. Door een forse verkiezings overwinning steeg de PvdD van twee naar vijf zetels. Zij stond op plek vijf, ze kreeg 6131 voorkeursstemmen. Van Kooten was geen onbekende binnen de partij: ze werkte als beleidsmedewerker in de Tweede en Eerste Kamer, was actief binnen de gemeenteraden van Utrecht en Den Haag en ze was lid van Provinciale Staten in Utrecht. Haar man, Frank, steunde haar. Tijdens haar Kamerlidmaatschap zegde hij zelfs zijn baan op om haar te helpen. ,,Dat was ook wel nodig, want ik heb het acht maanden zonder beleidsmedewerker moeten doen. Net als de meeste medewerkers binnen de partij raakte ook die van mij overspannen.'' Dat is symptomatisch voor de cultuur bin nen de PvdD, zegt Van Kooten. ,,Ik heb tien tallen medewerkers zien komen en gaan. De werkdruk is gigantisch. Marianne Thieme re geert de partij met ijzeren hand. Wie niet hard genoeg werkt, moet het veld ruimen. Een collega-Kamerlid zei het normaal te vin den dat medewerkers na een jaar opgebrand zijn. Dan kun je ze maar beter zo goed moge lijk uitbuiten, was zijn boodschap.'' Toch is het niet de werkdruk waardoor Van Kooten is opgestapt. ,,Ik heb persoonlijke én politieke redenen'', zegt ze. Het kantelpunt is Hongarije moet in september ge hoord worden door de EU-lidsta- ten over de ondermijning van de rechtsstaat in dat land. ,,We kun nen dit niet langer ontlopen", zei de Finse minister Tytti Tuppurai- nen (Europese Zaken) in Brussel. ,,Het is dan een jaar geleden dat het Europees Parlement het arti kel 7 activeerde.'' Artikel 7 is de zwaarste strafpro cedure in het EU-verdrag. Die kan ertoe leiden dat het stem recht van de regering-Orbdn in ministerraden wordt geschorst. Het EU-parlement besloot in september vorig jaar het artikel in werking te stellen op basis van een kritisch rapport van Honga- rije-rapporteur Judith Sargentini (GroenLinks). Finland is sinds 1 juli tijdelijk EU-voorzitter en be paalt wat er de komende zes maanden op de agenda staat. Man meldt zich voor brand Oude moskee opgegraven Koningspaar naar India Het volgende staats bezoek van koning Willem-Alexander en koningin Maxima gaat naar India. Het paar reist van 14 tot 18 ok tober onder meer naar New Delhi, Mum- bai en de staat Kerala, heeft de Rijksvoorlich tingsdienst gemeld. Het staatsbezoek vindt plaats op uitno diging van president Ram Nath Kovind. Het wordt het negen tiende staatsbezoek van het koningspaar. Hotel moet dicht na ontploffing vrijdag 19 juli 2019 GO 'Thieme regeert met ijzeren hand' Peter Winterman Den I Ze schetst het beeld van een dierenpartij die óch in meerdere opzichten niet druk maakt om mensen. Medewerkers worden opge brand - die kun je het beste 'zo goed mogelijk uitbuiten' - en politici worden niet geacht zich in te zetten voor 'futiele mensendingen'. De verwijten van Van Kooten zijn voorgelegd aan PvdD-lei- der Marianne Thieme. ,,Wij hebben geen enkele be hoefte om te reageren op aantijgingen waarin niemand op de fractie zich herkent'', laat een partijwoordvoerder weten. ,,Wij zijn vanaf onze oprichting de emancipatie partij bij uitstek. Wie anders beweert, heeft waarschijn lijk een eigen agenda, zeker wanneer van die kritiek nooit iets gebleken is in de vorm van alterna tieve voorstellen op onze congressen, in het Kamerwerk of tijdens de fractievergaderingen.'' BRUSSEL De Finse minister Tytti Tup- purainen. foto epa KIEL-WINDEWEER Een man heeft zich zelf bij de politie ge meld naar aanleiding van de brand in een kippenschuur in het Groningse Kiel-Win- deweer. Bij de brand, die vermoedelijk is aangestoken, kwamen zondag 7 juli 100.000 kuikens om het leven. De politie plaatste woensdag een bericht op Facebook, waarin een man wordt opge roepen zich te mel den. Van hem zouden camerabeelden zijn. RAHAT Israëlische archeolo gen hebben in de Negev-woestijn de overblijfselen ontdekt van een openlucht moskee uit de begin tijd van de islam. Het is een van de vroeg ste in zijn soort. DEN HAAG AMSTERDAM Een hotel in de buurt van het Amsterdamse Vondelpark moet voor onbepaalde tijd slui ten vanwege een ex plosie in de nacht van 5 op 6 juli. De ontplof fing vond plaats in het portiek van de woning naast het hotel in de Korte van Eeghen- straat. De recherche houdt er rekening mee dat de actie ge richt was tegen het hotel. In oktober werd al een granaat naar het hotel gegooid. Femke Merel van Kooten: ,,De Partij voor de Dieren is een gesloten fort en ik breek er nu uit.'' FOTO GUUS SCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4