16 ZEELAND Een nieuw fotoboek over Nieuw- en Sint Joosland geeft een mooi beeld van het leven in het dorp vanaf de jaren kort voor de Tweede Wereldoorlog tot en met de aanleg van de N57. Fotoboeken over dorpen, die verkopen wel. Over steden niet, weet Kees van den Bovenkamp uit Waarde. ,,De grens ligt een beetje bij de vijfduizend in woners." Plaatsen met minder in woners, daar durft hij fotoboeken van samen te stellen. Tenzij er al heel veel boeken over zo'n dorp zijn verschenen, zoals Wemel- dinge. Hij verwacht dan ook dat het nieuwe boek over Nieuw- en Sint Joosland het redelijk zal doen. ,,Er zijn nog niet zo veel fotoboe ken over dit dorp verschenen, en er woont een hechte gemeen schap." Dat laatste is volgens hem absoluut noodzakelijk om ervoor te zorgen dat het boek verkoopt. Hoewel hij al jaren dit soort boe ken maakt, wordt hij soms nog verrast door het succes. ,,Een foto boek over Kwadendamme, 'een plaats waar zo'n negenhonderd mensen wonen', was zo snel uit verkocht dat we met een tweede druk kwamen." Van den Boven kamp weet nu wel zo'n beetje wat er in zo'n fotoboek moet staan. ,,Wel schoolfoto's, maar ook weer niet te veel. En foto's die op de een of andere manier voor herkenning zorgen." In het boek over Nieuw- en Sint Joosland staan foto's van uitstapjes van verenigingen, het dameskoor, het bezoek van koningin Juliana, koersbal, het majorettenkorps, de brandweer en voetbalwedstrijden. Samen geven ze volgens de eind redacteur een mooi tijdsbeeld van tientallen jaren wonen en werken in Nieuw- en Sint Joosland. Ook neemt hij graag foto's op van zaken die voor verandering zorgden, zoals de aanleg van de N57, die vanaf Nieuwland langs Middelburg richting de Veerse Dam loopt. ,,De aanleg zorgde voor grote veranderingen in en rond het dorp. Denk maar aan café De Rode Leeuw." Vóór de aanleg van de N57 was het, aldus Van den Bovenkamp, een bruisend café waar veel inwo ners kwamen. Nu, ingeklemd tus sen de wegen, heeft het veel min der aantrekkingskracht. De aanleg van die weg vormt het sluitstuk van het boek. ,,De eerste foto's zijn van de periode voor de Tweede Wereldoorlog." Lokale kennis Bij het samenstellen van een boek gebruikt de inwoner van Waarde lokale kennis. Hij stelt, vertelt hij, een commissie samen van wat ou dere mensen, die ter plaatse op groeiden en actief waren of zijn in het verenigingsleven. ,,Zij hebben lokale kennis en hebben in de re gel ook foto's waarvan we gebruik maken." Sinds de Wet op de Pri vacy mag hij echter niet zomaar elke foto plaatsen. ,,We moeten op zoek naar mensen die op de foto's staan en vragen of ze het goed vin den dat we tot publicatie over gaan." Volgens hem lukt dat meestal wel. Het boek over Nieuw- en Sint Joosland wordt uitgegeven tijdens het dorpsfeest ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Dorpsvereniging. Het wordt uitge geven door Van Velzen te Krab- bendijke en telt 120 pagina's met zo'n 200 foto's. U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Vuurwerktraditie De regering is de mening toege daan dat het 'vuurwerk afsteken' tot een traditie behoort (PZC 10 juli 2019) en wil niet tot een totaal verbod overgaan. Vuurwerktradi tie: doden en gewonden, geweld pleging tegen personeel ambu lance, politie en brandweer, ge luidsoverlast, luchtverontreini ging, bodem- en watervervuiling, schade aan privébezittingen, ver nielingen in de openbare ruim ten, branden, schrik en angst bij mensen, extreme angst bij dieren (zowel bij huisdieren als in de na tuur). Vuurwerk, een traditie? Karlo Martens Gouwestraat 20 Terneuzen Afval Zeeuwen scheiden afval beter! Hoe komt dat? Duidelijk antwoord: diftar. Diftar maakt dat het publiek verantwoord gaat in kopen en op verpakkingen gaat letten, en minder afval hoeft af te voeren. Waarom zou men dat doen? Wel: bij Diftar is het de vervuiler die betalen moet. Hoe minder je aanbiedt, hoe minder behoeft te betalen. Je wordt be loond! Niet alzo in de gemeente Borsele (PZC, 22 juni). Moet je tot op vandaag het plastic etc. apart aanbieden, straks niet meer. Ge woon in de grijze bak. Dus men sen eerst scheiden leren, dan scheiden afleren. En de kosten? In 2014 betaalde je 303 euro, dit jaar 321, en volgend jaar komt er geen diftar dus, maar weer 2,5% extra bij. Dus in de regio (Schouwen- Kapelle-Goes) betaal je voor je scheidingsgedrag minder, maar Borsele straft je met 2,5%verho- ging. En zo wordt de burger weer extra gepakt! J.v.Leeuwen Middenstraat 10 's-Gravenpolder Oranje leeuwinnen Onze Oranjeleeuwinnen zijn uit gegroeid tot rolmodellen (PZC 8 juli). Een voorbeeld voor jonge, energieke meisjes. Geen onder wijzeres, geen verpleegster, zelfs geen baan bij de Rabobank. Voet balster willen ze worden. Achter een bal aanrennen in plaats van achter een bejaarde. Dat is voor uitgang en die moeten we koeste ren. Fietsen over strand Naar aanleiding van het artikel over Kans op fietsen over strand van 6 juli 2019 spreek ik de vurige wens uit dat alle kustgemeenten hun gezonde verstand gaan ge- bruiken en niet beginnen aan fietspaden over onze mooie en na tuurlijke stranden! De charme, de natuur en de veiligheid van onze stranden moet niet te grabbel worden gegooid. Onze kwetsbare kust is toch al te veel aangetast. Thermphos Na een ingewikkeld verhaal ont stond Thermphos (PZC 9 juli), in 2000 was er een management buy out, meestal een poging om de zaak in de hand te houden en ontslagen te voorkomen. In 2003 overname door de zakenman Galmor, geschat voor niet al te veel, die zag er waarschijnlijk wat in. Maar in november 2012 volgde faillissement en was hij de inves tering kwijt. Maar in die tussen tijd mogelijk wel wat verdiend. Volgens de curator was het batig saldo 33 miljoen en de resterende opruimkosten tussen de 70 en 90 miljoen euro. In oktober 2016 was het budget op, resterend nog eens 83 miljoen, te verdelen tussen Rijk, provincie en Zeeland Sea ports (eigenlijk ook provincie door een bepaalde constructie). Ik denk dat het niet veel anders kan, maar gooi de boel open en kom voor de harde waarheid uit. Dat zou de overheid en de poli tiek sieren, want dat het op ge ruimd moet worden, daar is best begrip voor, zeker als blijkt dat het niet anders kan. vrijdag 19 juli 2019 'Wel schoolfoto's, maar niet te veel' Emile Calon Nieuw- en Sint Joosland De Ringrijdersvereniging van Nieuw- en Sint Joosland bij het 175-jarig bestaan in 1999. FOTO RINGRIJDERSVERENIGING VAN NIEUW- EN SINT JOOSLAND. Jacques Derksen Grachtstraat 20 Kapelle Kees Krijger Wagnerlaan 2 Vlissingen N. v.d. Wekken Poortdijkstraat 2/0015 Brouwershaven Kees Krijger uit Vlissingen vindt fietsen op het strand geen goed idee. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 44