Oplossing vierde klasse: Hef de vijfde klasse op BeNeLadies Tour cruciaal voor Sijnesael ZEELAND 13 De clubs hebben protest aangete kend, maar verwachten er weinig van. Om het teleurgestelde 'Zeeuws-Vlaamse elftal' tegemoet te komen, zou er geschoven moe ten worden. Gezien de terugloop van teams en -clubs in het zon dagvoetbal was dit het ideale mo ment voor een toekomstigbesten- dige oplossing: de vijfde klasse in het zondagvoetbal opheffen. Het Nederlandse voetballand schap wordt metaforisch steevast aangeduid als piramide. Een smalle top en hoe lager je komt, hoe breder deze uitloopt. Een lo gisch en goed uitgangspunt. Het zondagvoetbal in het district Zuid i, waar Zeeland deel van uitmaakt, ziet er echter meer uit als een kerstboom met een kluit. Ga maar na: 1 eerste klasse 2 tweede klassen 4 derde klassen 7 vierde klassen en...4 vijfde klassen. Het nu getroffen Zeeuws- Vlaamse elftal vormt dus één van de zeven vierde klassen in het dis trict. De lege plekken in deze klasse kunnen opgevuld worden door de vijfdeklassers, de schaarste in het district West 2 (mede de oorzaak van de Zeeuwse vierde klasse van elf) kan opgelost worden en met de resterende vijf- deklassers kunnen extra vierde klassen gemaakt worden. Dat laatste betekent dat er aan het einde van de competitie een iets uitgebreidere nacompetitie komt voor promotie naar de derde klasse, maar dat is een minimaal W De clubs hebben protest aangetekend, maar verwachten er weinig van én oplosbaar nadeel. Daartegen over staat echter een gezonde pi ramide - of zoals je wilt: een kerst boom zonder kluit - die klaar is om eventueel verdere uitholling van het zondagvoetbal op te van gen. 100 kilometer Het einde van de vijfde klasse le vert nog meer voordelen op. Een vijfdeklasser als Aardenburg moet nu bijvoorbeeld zes keer meer dan 100 kilometer rijden voor een uit wedstrijd; en diezelfde kilometers ook terug... Naar Devo (120 kilo meter), De Schutters (120), SC Welberg (110), NVS (117), Rimboe (107), Lepelstraatse Boys (107) en HSC'28 (105). Dat kost de club de nodige tijd en duiten. Voeg de vijfdeklassers bij de vierdeklassers en de KNVB kan voldoen aan de door de clubs ingegeven wensen van meer wedstrijden en minder reistijd. Met een regionale inde ling (over meerdere vierde klas sen) kunnen de Zeeuws-Vlaamse en Brabantse vierde- èn vijfde- klassers kosten besparen en het spelplezier terugkrijgen. Dat heet een win-win-situatie. Twaalf jaar leidt hij al de succesvolle damesploeg Jos Feron Lady Force. Als het aan Gerrie Sijnesael ligt, ko men daar nog heel wat jaren bij, maar dat is allesbehalve vanzelf sprekend door de nieuwe regelge ving van de UCI. ,,Het komt erop neer dat je in 2020 als clubteam nog slechts een kleine kans hebt op deelname aan UCI-wedstrijden. We zijn dus min of meer verplicht om de volgende stap te zetten als we niet louter tot het rijden van kermiskoersen veroordeeld willen worden." Dat is echter makkelijker gezegd dan gedaan. ,,De UCI is in mijn ogen wat voortvarend. De in ternationale wielerunie wil de da mes meer zekerheid geven, wat ik uiteraard toejuich, maar dat is pas begin dit jaar aangekondigd. Het tijdsbestek is dus heel kort. Wil je meer zekerheid op mooie wedstrij den, dan moet je eigenlijk een UCI- ploeg worden. Daarvoor is echter een bankgarantie van 100.000 no dig. Dat is een hoop geld." Zo moet Sijnesael halsoverkop op zoek naar extra sponsors. ,,We heb ben jarenlang ons uitstekend gered, maar nu zijn we genoodzaakt om de volgende stap te nemen en daar- voor is een hoop geld nodig. We zijn gelukkig met drie serieuze par tijen in gesprek. Hopelijk komt daar snel positief nieuws uit, maar het is Wil je meer zekerheid op mooie wedstrij den, dan moet je een UCI-ploeg worden vooralsnog afwachten. Het is in elk geval zeker dat we volgend jaar niet op dezelfde wijze doorkunnen." Volgens Sijnesael zijn de UCI- koersen immers de charme van de wielersport. ,,Als we daaraan niet mogen deelnemen, is het voor veel rensters natuurlijk ook niet aan trekkelijk om bij onze ploeg te rij- den. Als individu kun je immers net zo makkelijk een kermiskoers be twisten. Ik weet dat diverse club teams al de handdoek in de ring hebben gegooid voor volgend jaar, maar wij geven ons niet zomaar ge wonnen." Drie titels Geluk bij een ongeluk is dat de ploeg uitstekend presteert. ,,Dat helpt natuurlijk bij de gesprekken. We behaalden maar liefst drie na tionale titels met Nancy van der Burg, Kaat Hannes en Liisa Ehrberg, respectievelijk in Neder land, België en Estland. Ook in de Tsjechische etappekoers Tour de Feminin hebben we ons onlangs nog goed vooraan laten zien. Dat is natuurlijk welgekomen, maar we zijn er nog niet." Sijnesael heeft daarom met name de BeNeLadies Tour - die vandaag begint met een proloog in Utrecht - met rood in zijn agenda aangestipt. ,,We doen al vanaf de eerste editie mee en we zijn blij dat we ook dit jaar mogen starten. We hebben niet voor niets onze beste rensters opge steld. Veel van onze sponsors zijn immers in Zeeland en omstreken gevestigd." Over de kansen van zijn ploeg is hij hoopvol. ,,Ik denk dat we zeker wat kunnen uitrichten vrijdag en zaterdag tijdens de ritten in lijn. Een korte eindklassering of een po diumplek in een etappe zou fantas tisch zijn. Laten we hopen dat het lukt, want het voortbestaan van de ploeg is nog altijd in het ongewisse. Het is momenteel fiftyfifty, maar ondertussen hebben we wel al zo'n twintig aanmeldingen van dames gehad voor volgend jaar. Die willen we uiteraard ook gewoon volgend jaar een mooi podium bieden." prestaties overschaduwde. In een recente potcast wordt de hele gang van zaken zorgvuldig gereconstru eerd. Met name de rol van Mieke Havik wordt uitgebreid belicht. Havik won de eerste etappe en daarmee de eerste gele trui. De mondige Volendamse bleef win nen en trok ook in de media alle aandacht naar zich toe. Het zette kwaad bloed bij Connie Meijer, Petra de Bruin en de andere leden van de ploeg. Na de vijfde etappe barstte de bom. Hage moet er, zo veel jaar na datum, vooral hartelijk om lachen. Ze herkent zich niet in die vrouwendingetjes, de jaloezie. Toen niet, nu niet. ,,Zo zit ik hele maal niet in elkaar. Ik was ook een heel ander type renster. Ik moest het niet van een snelle eindsprint hebben. Voor mij draaide het om de zware etappes." De Nederlandse ploeg beheerste die Ronde van '84, met maar liefst veertien etappezeges. Hage moest op de Champs-Elysées de Ameri kaanse Marianne Martin voor zich dulden, hoewel ze zich na haar in zinking op weg naar La Plagne nog goed herstelde. De aankomst in Parijs staat op haar netvlies gegrift. „Mijn hele familie was er, onver wachts. Mijn vader, broers en zussen, iedereen. Een dag daar voor was het criterium in Smerdiek verreden. Spon taan hadden ze toen beslo ten om naar Parijs te ko men." Later werd ze nog uit gebreid gehuldigd in haar geboorteplaats. „De hele Markt stond vol." De relikwieën van haar eerste Ronde heeft ze deels weggegeven. De gele trui hangt niet aan de muur in Arnhem, en ook de door haar gedra gen bolletjestrui niet. ,,Alles ligt er gens in een doos." Keetie van Oosten-Hage route op Tholen heeft ze nog nooit gereden. ,,Maar hij staat wel op het pro gramma.'' Hage heeft nooit het ge voel gehad dat ze in de schaduw reed van haar meer bekende zus sen Keetie en Bella. ,,Ik was zoveel jonger, een jaar of tien. Zij reden in een ander tijdperk.'' Hage koestert de herinneringen aan die eerste vrouwentour. Een uur of wat voor de passage van ve detten als Laurent Fignon, Ber nard Hinault en Greg LeMond kwam het uit zes ploegen met elk zes vrouwen bestaande damespe loton voorbij. De ambiance is Hage altijd bijgebleven. „Zoveel volk langs de weg, dat waren wij niet gewend. Op de cols stond het publiek rij den dik." De Tour Fémi- nine is ook de geschie denisboe- ken inge gaan als de ronde waarin de onderlinge ver deeldheid in de Ne derlandse ploeg de vrijdag 19 juli 2019 GO berg opgereden BESCHOUWING De elf Zeeuwse vierdeklassers in het zondagvoetbal werden deze week onaangenaam ver rast door de KNVB. Ze gaan met z'n elven één klasse vor men. De clubs spelen daardoor aanzienlijk minder wedstrijden dan verwacht èn gewenst. Het aantal duels krimpt plots van 26 naar 20. Dat betekent min der speeltijd, minder kantine- omzet en minder spelplezier. Rudy Boogert Geen Zeeuwse deelneemsters dit jaar in de BeNeLadies Tour, maar bij Jos Feron Ladies Force is Gerrie Sijnesael uit Terneuzen al jaren het gezicht achter de ploeg. De 58-jarige ploegmana- ger heeft zijn beste rensters op gesteld voor de etappekoers en dat is nodig ook. ,,Het voortbe staan van de ploeg hangt aan een zijden draadje", vertelt hij in alle eerlijkheid. Job de Feijter Terneuzen -Gerrie Sijnesael

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41