II O O) CD O 12 ZEELAND Veel animo Vliegende Hollander-toernooi WK Splash trekt honderden zeilers Tolhoek kiest de juiste vrijbuiters Heleen Hage is nog steeds trots op haar tweede plaats in de Tour de France voor vrouwen in 1984. Ze reed een week in de gele trui. HELEEN HAGE TOUR DE FRANCE De 26ste editie van het Nouvall 500 euro Vlie gende Hollander tennisoernooi in Terneuzen begint al aardig vol te lopen. Bij 32 of meer deelnemers ontvangt de winnaar 500 euro, in welke categorie dan ook. Dat aantal is inmid dels al bereikt in de reeksen HE 6 en 8. De HE- 7, de GD-6 en de HD-6 zijn er al dichtbij. ,,Bij de DE-8 zitten we momenteel op veertien. Dat is op zich al veel. Het zou wel mooi zijn als er eens een 500 euro categorie zou zijn bij de vrouwen", aldus Josko Simic, die dit jaar sa men met zijn vrouw Renata de toernooiorga- nisatie is komen versterken. De Kroaat van origine houdt zich bezig met de camping op het complex. Zaterdag sluit de inschrijving. Zeeland is vanaf zondag 21 juli tot en met za terdag 27 juli gastheer van het wereldkampi oenschap Splash Zeilen. Zeiltalenten uit alle windstreken mogen een week lang hun kun sten laten zien op de Oosterschelde. Honderden jonge zeilers verwacht organisator Roompot Marina de komende week op het Zeeuwse water. ,,Het is een open kampioen schap, zonder kwalificaties en toegankelijk voor iedere jonge zeiler die op een Splash kan varen. De 'Splash' is een klasse die na de Opti mist prima als tussenstap naar de Laser Radi aal gebruikt kan worden. Het is een van de grootste jeugdklasse van Nederland." Net als geletruidrager Julian Alaphilippe in de Tour de France bolde ook Rick Hamelink uit Kapelle gisteren uit in het peloton van het Wielerspel van de PZC. De etappe naar Bag- nères-de-Bigorre werd een rit voor de vrijbui ters. Ezra Tolhoek was zelf jarenlang wielren ner en vertaalde zijn ervaringen naar een win nende dagploeg met Simon Yates en Pello Bil bao, die eerste en tweede werden. Nummer vier Tiesj Benoot deed ook nog de nodige dui ten in het zakje. In het algemeen klassement veranderde er weinig in de top. Rick Hame link bleef koploper, gevolgd door Tholenaar Willem Keij. Paarden In Hippisch Centrum De Kroo in Nieuw en Sint Joos- land worden vandaag, mor gen en zondag dressuur- en springkampi- oenschappen gehouden. De eerste start is om 8.45 uur. Atletiek In Sint-Mar- griete vindt vanavond een grensover schrijdende 10 Engelse mijl plaats. Er wordt gelopen over een stuk Zeeuws Vlaams grond gebied. De wedstrijd begint om 19.45 uur in het centrum. Wielrennen De derde etappe van de BeNeLadies Tour start za terdag om 11.00 uur in Sluis. De finish ligt na negentig kilometer in Watervliet in België. In die plaats volgt daarna nog een individuele tijd rit. Pyreneeën en Alpen, nee, dat was anders. ,,Ik had meer mijn eigen tempo moeten rijden, denk ik ach teraf. Ik liet me te veel opjutten door de anderen. Ook een rustdag brak me op." Fietsvakantie Hage woont alweer vele jaren in Arnhem. Fietsen doet ze nog steeds. Een keer of drie in de week, in de zomer wat meer. Op dit mo ment is ze op fietsvakantie in De nemarken. De Oostzee-route, met elke dag etappes van een kilometer of zeventig tot tachtig. De naar haar zus genoemde Op vrijdag 19 juli wordt op een heuvelachtig circuit in Paul de zesde editie van La Course gere den. De vrouwen rijden over het zelfde parcours dat de mannen la ter die dag in de individuele tijdrit afleggen. De vrouwen doen de ronde vijf keer, zodat de totale af stand 120 kilometer bedraagt. In de jaren tachtig hadden de vrouwen hun eigen Tour de France, drie we ken lang. Heleen Hage uit Sint Maartensdijk legde bij de eerste editie in 1984 beslag op de tweede plaats en koestert nog altijd de goede herinneringen. Met gemengde gevoelens reisde ze destijds af naar Frankrijk. Heleen Hage was vooral teleurgesteld. Ze was niet geselecteerd voor de Olympische Spelen later dat jaar, het evenement waar voor het eerst een vrouwenkoers op het pro gramma stond. Deelnemen aan de eerste Tour de France leek voor Hage eerder een troostprijs. ,,We hadden niet het gevoel dat we ge schiedenis schreven." Achteraf is er wel de trots, nog steeds. Hage (60) werd tweede in de eindklassement van de Grande Boucle Féminine Internationale, zoals de Tour destijds heette. De uit Sint Maartensdijk afkomstige wielrenster won vier etappes en droeg zowat een week het geel. Een zwak moment op de klim naar La Plagne kostte haar de eind zege. ,,Ik had eigenlijk nog nooit een echte berg opgereden. Het was elke keer weer lastig om een klim goed in te schatten. Twintig kilo meter lang omhoog rijden, ik wist niet wat dat was." Natuurlijk had ze eerder laten zien dat ze goed uit de voeten kon op geaccidenteerde parcoursen, in Noorwegen vooral. Maar cols in de Twintig kilometer lang omhoog rijden, ik wist niet wat dat was vrijdag 19 juli 2019 TERNEUZEN KAMPERLAND Het WK Splash Zeilen begint zondag. VLISSINGEN Veel Zeeuwse mountainbikers reizen ko mend weekend af naar Sittard waar gestre den wordt om de Nederlandse titel. Milan Vader (Middelburg) komt in actie bij de man nen. Mathieu van der Poel staat vooralsnog niet op de startlijst. Deze week kreeg Vader te horen dat hij mee mag naar de Europese kam pioenschappen. De broers Tim en Mick van Dijke (Colijn- splaat), Joppe de Vries (Wilhelminadorp), Erik Boer (Wolphaartsdijk) en Damy Vader (M'burg) komen bij de belofte-mannen in actie en Didi de Vries (Wilhelminadorp) bij de belofte-vrou wen. Bart Kastelein (Burgh-Haamdstede) staat aan de start bij de nieuwelingen en Mike Deu- tekom (Goes) bij de junioren. De BeNeLadies Tour komt ook dit jaar weer naar Zeeland, met aan de start verschillende wereldtop pers. ARCHIEFFOTO ANP 3 11 Ik was nog nooit een Ben van den Aarssen Arnhem Heleen Hage (links) in de bolletjestrui arriveert op de Champs Ely- see tijdens de Tour de France voor vrouwen in 1984. Winna res Marianne Martin uit de VS rijdt naast haar. foto epa -Heleen Hage a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40