NIEUWS 3 President Trump in zijn sas met D-day-vlag van Nederlandse verzamelaar Donald Trump distantieert zich van 'stuur haar terug' scanderende fans Hartelijke woorden voor 'vriend' Mark Rutte gisteren in het Witte Huis. Trump was ook blij met een gift: een invasievlag uit '44. Het is het tweede bezoek van Rutte bij Trump en dat is bijzonder voor een Nederlandse premier. Een jaar gele den was Rutte er voor het eerst. Ook gisteren twee brede glimlachen voor de camera's en warme woorden. De relatie tussen de Verenigde Staten en Nederland 'was nog nooit zo goed', al dus Trump. ,,We zijn vrienden gewor den de afgelopen jaren'', zei Trump toen hij de premier begroette. Rutte kwam het kantoor van Trump binnen met goed nieuws voor de Amerikanen: Nederland schaft nog negen JSF-straaljagers aan. Daar gaat het grootste deel van de 1,5 miljard euro naartoe die het kabinet extra uit trok voor defensie. Trump dringt er al langer op aan dat Europese landen meer moeten uitgeven aan hun eigen veiligheid. Ze liften mee op de enorme sommen die Amerika uitgeeft aan het leger, vindt hij. Donald Trump prees zijn relatie met Mark Rutte. ,,We hebben heel veel goede gesprekken gehad, we doen za ken op het vlak van handel, het leger, inlichtingen. De relatie is nog nooit zo goed geweest." Rutte prees op zijn beurt de han delsrelaties tussen de VS en Neder land. Zo'n 800.000 banen in de Ame rikaanse economie bestaan dankzij Nederlandse investeringen. Hij wil daar een miljoen van maken, kondigde Trump aan. ,,Maar andersom gaat het maar om 250.000 banen in Nederland, daar moeten we iets aan doen." Trump ging daar niet direct op in. De echte gesprekken vonden na het persmo ment plaats achter gesloten deuren. De twee praatten over handel en sa menwerking op het vlak van defensie. De VS wil dat Nederland meedoet aan militaire missies in Syrië en de Straat van Hormuz. Een belangrijk agendapunt tijdens het bezoek was de overdracht van een Amerikaanse vlag uit de Tweede We reldoorlog. Tijdens een speciale cere monie overhandigde de Rotterdamse kunstverzamelaar Bert Kreuk zijn D-day-vlag aan Trump. Kreuk reisde met de delegatie van premier Rutte. Het gaat om het dun doek dat bij de invasie op D-day in 1944 op Utah Beach in Normandië wapperde. Kreuk kocht de vlag in 2014 voor een kleine half miljoen euro op een veiling. ,,Voor velen van jullie zal het de eerste keer zijn dat jullie de vlag zien. Voor degenen die hun leven ga ven in de modder van Normandië, was het de laatste keer, het laatste stukje Amerika dat ze zagen'', sprak Kreuk bij de overdracht. ,,Bedankt voor het bewaren van onze geschiedenis", zei Trump. ,,Hij was niet goedkoop", zei hij glimla chend richting Kreuk en zijn compag non. ,,Twee rijke mensen zeker?" Directeur Lonnie Bunch van het Smithsonian Museum, waar de vlag te zien zal zijn, noemde het doek 'een ge weldig cadeau'. Preek Eerder op de dag sprak Rutte over zijn tactiek voor de gesprekken met Trump. Geen preek afsteken, is voor de premier een belangrijke regel. ,,Daar geloof ik niet in", zei Rutte vooruitblikkend in Washington bij denktank Atlantic Council. ,,Soms moet je dansen met wie er op de dans vloer staat", vond Rutte. Op het inter nationale toneel zei de premier al va ker dat Trump een 'kans' is. Hij pleit er nu in Washington opnieuw voor ge bruik te maken van Trumps afkeer van het internationale systeem om het te verbeteren. ,,De reactie zou kunnen zijn - dat is fout, we moeten hier te genin gaan. Maar dat werkt niet. Als je de dialoog aangaat met Donald Trump, zoals ik nu meermaals heb ge daan, zie je dat je het er makkelijk over eens wordt dat het nodig is die organi saties te veranderen", schetste hij. ,,Er zijn heel veel dingen die niet werken. Neem de VN - we zijn allemMl kri tisch geweest op de VN." Rutte gaf bij de Atlantic Council al aan zeker bij Trump over handel te be ginnen en hij hield dus woord. Vol gens de premier wijkt Nederland in positieve zin af van andere Europese landen als het gaat om de handelsba lans met de VS. Rutte kondigde aan de pragmati sche aanpak te kiezen bij de afweging om klimaatverandering aan te kaar ten. ,,Preken tegen Trump, daar geloof ik niet in. Maar of je nou gelooft dat het door de mens veroorzaakt is, zoals ik, of niet - dingen veranderen en je moet voorbereid zijn." WASHINGTON Donald Trump heeft zich gedistantieerd van de kreet 'stuur haar terug' die zijn supporters woensdag scandeer den tijdens een verkiezingsbij eenkomst in North Carolina. ,,Ik voelde me daar een beetje slecht bij." De spreekkoren waren ge richt aan het adres van de Demo- cratische afgevaardigde llhan Omar, in navolging van de onge zouten kritiek die Amerikaanse president zelf leverde op onder anderen deze in Somalië geboren politica. Trump suggereerde dat ze met al-Qaeda zou sympathise ren. Zijn reactie leverde een fel de bat over racisme op. 3 dagen Vorstelijk genieten nabij Valkenburg FLETCHER (^hotels WWW.FLETCHER.NL/VRIJDAG 0347-750490 vrijdag 19 juli 2019 'Bedankt voor bewaren van onze geschiedenis' Karlijn van Houwelingen Washington Mark Rutte en Do nald Trump in het Witte Huis. Trump en Rutte onthullen een Amerikaanse vlag die in 1944 wapperde tij dens de invasie in Normandië. Het dun doek wordt geschon ken door de Neder landse eigenaar, Bert Kreuk (l). FOTO'S EPA ANP ®Kijk op de site bij /video voor beelden van de ontmoeting tussen Rutte en Trump. flft) VOORDEEL VRIJDAG Fletcher Hotel-Restaurant Kasteel Erenstein - 2 x overnachting incl. uitgebreid ontbijtbuffet tp 1 x heerlijk 2-gangen diner aA Informatiepakketje 1 tQjl Gratis WiFi nn Gratis parkeren RR f Aankomst t/m 31-10-2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3