WIM HOFMAN Greetje -dl TBS van Goesenaar verlengd met één jaar 7 Mijn moeder zong weleens wat als ze aan het koken was of bij ander huishoudelijk werk, zoals aardappelen schillen, bo nen doppen, sokken stoppen. Ze zong liedjes als Twee ogen zo blauw of Op de grote stille heide, maar ze zong ook ooit over Greetje. Greetje wilde naar haar moeders graf, kreeg daar voor straf en droeg een brandnetel kleedje. Zoiets vond ik een vreselijk idee. Ik wist wat brandnetels waren en je kreeg er blaasjes van op je han den of armen of kuiten. Dat iemand een jurk van brandnetels droeg, leek me haast onverdraaglijk. De melodie van het liedje heb ik niet onthouden. Misschien verzon mijn moeder het zelf. Ze hield ook van sprookjes en daarin kwam nogal eens een spinnewiel voor. Zo las ze ooit een verhaal voor van een jong meisje dat een hemd van netels moest weven, iets wat ze wel wilde doen om een of andere betovering te verbreken. Het leek mij een onmoge lijk karwei. Nu las ik dat het echt wel mogelijk is om van brandnetels iets te weven, een werkje voor in de herfst, als de netels minder prikken. Je moet de brandnetels net als vlas behandelen om de lange vezels los te krijgen. Weken dus en dan krijg je een viezig goedje dat vreselijk stinkt, zoals vlas dat vroeger ook deed. Maar je krijgt daardoor niet alleen lange vezels, maar ook een goed werkende mest voor tuinplanten! Weven van vlas of brandnetels is een geduldwerkje. Het spinnen al leen al, maar ook het weven. Maar linnen kon lang mee en bracht geld op. Het spinnen en weven was vroe ger thuiswerk, en vooral iets voor meisjes, want die moesten toch dik wijls thuis blijven. Misschien kreeg Greetje uit het liedje van mijn moeder straf, omdat ze niet thuis wilde blijven, maar naar haar moeders graf liep. Ik maakte toen ik vier jaar was een heel ver keerde voorstelling van een brandne telkleedje. Dat ik er pas onlangs ach ter ben gekomen dat je van brandne tels hemden kunt weven, maakt me een beetje beschaamd en achter dochtig: misschien zijn er nog wel duizend andere dingen waar ik ver keerd over denk dwangverpleging voor de 41-ja- rige overvaller M. T. wordt met één jaar verlengd. De rechtbank in Middelburg heeft dat gisteren beslist. De Goesenaar kreeg in 2002 al een celstraf van tien jaar. T. heeft nog steeds een stoornis en de kans op herhaling is ook nog steeds aanwezig. Deskundigen adviseerden een verlenging van twee jaar. Die tijd stelden zij no dig te hebben om risico's uit te sluiten. T. en zijn twee jaar jongere maat B. K. overvielen op 8 no vember 2001 een BP-station bij hen in de wijk in Goes. De ex ploitant daarvan, de toen 50-ja- rige Gillis Brouwer, werd daarbij neergestoken en overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Camerabeelden lieten zien dat de twee het benzinestation bin nenstormden, dat T. naar de kassa liep en Brouwer zonder veel omhaal met een mes neer stak. Toen de kassa niet open ging, vertrok het duo met enkele pakjes sigaretten. K. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 14 jaar; er was 18 jaar cel geëist De Zeeuwse landmeter M. Hartman (50) uit Sas van Gent raakte woensdag tot zijn middel muurvast in het slib voor de kust van Hoedekenskerke. De hulpdiensten rukten massaal uit om hem te redden. ,,Het had geen half uur langer moeten duren", blikt hij terug op de levensgevaarlijke situatie. artman liep op het slib om veranderin gen in de zandbodem voor de kust te meten. Het was zijn eerste keer op het stuk grond. Ter hoogte van Moertjesdijk, een paar hon derd meter van de oever, begon hij weg te zakken in het modderige zand. ,,Ik had de indruk dat ik nog wel kon doorlopen. Ik was halver wege en zag verderop vast zand liggen. Niet zeuren, maar door gaan, dacht ik. Maar het bleek he lemaal geen vast zand te zijn. En inmiddels zat ik tot mijn knieën in het slib", zegt Hartman. Omdraaien was geen optie meer. Bij elke draai zogen zijn voe ten zich direct vast in het zand. Hij besloot met pijn en moeite door te blijven lopen. ,,Dat werd steeds zwaarder en op een gegeven mo ment kon ik gewoon niet meer verder." Zijn waadpak zoog zich volledig vast. Er moet nu iets gebeuren, an ders gaat het mis, dacht Hartman, zich bewust van het opkomende water dat binnen enkele uren bij hem zou zijn. Hij belde zijn baas. Die alarmeerde direct de hulp diensten. Vastgezogen De brandweer was er snel, en een brandweerman wist met een lad der bij hem te komen. ,,Hij snapte niet dat ik zo ver was geraakt. Hij zei dat ik een superconditie had, wat ik overigens totaal niet heb", lacht hij. Maar het lukte de hulp verlener niet om Hartman los te trekken. De KNRM werd opgeroe pen. Met een slikslee wist een red dingswerker bij het tweetal te ra ken. Samen probeerden ze Hart man los te krijgen. ,,Maar mijn waadpak zat zó vastgezogen. Daar zat geen beweging in." Na veel wrikken, kwam zijn voet los uit het pak. De rest van zijn lichaam volgde en hij werd op de slikslee gelegd, zijn waadpak achterlatend in het zand.Een heli kopter bracht de landmeter naar de dijk. ,,Ik heb normaal hoogte vrees, maar die vlucht had nog wel wat langer mogen duren", zegt hij nuchter. De twee hulpverleners werden daarna gered uit hun hachelijke situatie op het slib. De reddingsactie duurde in totaal bijna twee uur. Dankbaar Eenmaal op de dijk besefte Hart man waaraan hij was ontsnapt. ,,Ik zag dat het water inmiddels al kwam tot de plek waar ik vastzat. Het had geen half uur langer moe ten duren. Ik ben de KNRM en brandweer echt ontzettend dank baar voor hun snelle en professio nele optreden. Zonder hen was het heel anders afgelopen." Hij ging gisteren alweer op pad als landmeter. Toch merkt hij dat hij wat angstiger is. ,,Het was een inschattingsfout van mij. Daar door ben ik nu voorzichtiger. Maar ik ben gelukkig niet de eerste landmeter die te ver is doorgelo pen en vast kwam te zitten." Hartman vindt dat voor de kust bij Moertjesdijk een waarschu wingsbord zou mogen komen. ,,Stel je voor dat er kinderen gaan spelen daar, dan heb je echt een probleem. Het bord zou mensen moeten informeren over het slib- gevaar. Dat is overigens niet het zelfde als drijfzand, zoals het eer der werd genoemd, maar heeft wel hetzelfde effect. Levensgevaarlijk." vrijdag 19 juli 2019 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator MIDDELBURG De tbs met 'Wat als hier kinderen gaan spelen?' De KNRM met een slikslee bij de vastgeraakte Hartman. Rechts een brandweerman. foto hv zeeland Bas Bareman Hoedekenskerke H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35