II Vergelingsziekte steekt de kop op Technisch personeel, het is er gewoon niet 5 KOEWACHTSE LIEFDE VOOR DIEREN Als huisdieren geen nieuw baasje kunnen vinden, ergens gedumpt worden of hen niets anders meer rest dan een spuitje, is Nenny Smeenk uit Koewacht hun reddende engel. schuur, uitgemergelde kit tens of honden die stel selmatig mishandeld zijn. Adoptie Sommige logees ste len haar hart en wor den door haar ge adopteerd. Nenny heeft vier honden, vijf katten, een hamster, twee baardagamen en kippen. Momen teel zijn er ook drie katten bij die tijdelijk bij haar verblijven. Ze kent het verhaal van ieder dier. Hamster Moos? „Met kooi en al ge dumpt in mijn voortuin", vertelt ze. De twee baar dagamen Jut en Jul wa ren in hun terrarium neergezet aan de zee dijk en hondje Tica, een teefje uit de brood- fok, is door Nenny ge red van het spuitje. Ook het tienjarige hondje Flip. Het baasje van de pomeranian overleed vorig jaar en niemand wilde het dier tje adopteren. Hij was verwaarloosd, zijn vacht was vuil en vervilt, hij was te zwaar en op zijn zij zat een enorme lipoom: een goedaardige vetbult van een kilo. „En hij weegt er zelf maar vijf." Hij zou een spuitje krijgen, totdat Nenny er van hoorde. Flip heeft nu een glanzende vacht, is afgevallen en rent vrolijk rond met Nenny's andere honden Tess, Tica en Benji. „En volgende week wordt hij geopereerd." voor een ouder dier kan vinden of als dierenartsen een spuitje moeten geven aan een dier dat ei genlijk nog te redden is, komt Nenny vaak in beeld. „Ik ken iedereen in Zeeuws-Vlaan- deren." Alle dieren in huis ne men kan echter niet. Maar de Koewachtse denkt mee, springt in de auto als iemand belt over een gewond dier of vangt die ren tijdelijk zelf op, tot ze een ander thuis hebben. ,,Ik heb een enorme band met dieren, al tijd al ge had", vertelt ze. „Je kunt alleen een band opbou wen door wederzijds be grip." Dat geldt voor alle dieren, of het nou om paarden, eekhoorns of hang buikzwijntjes gaat. „Ik heb daarnaast het lande lijke EHBO-diploma voor dieren en ben in opleiding geweest bij een dierenarts. En als ik iets niet weet, zoek ik het op." De lijst met dieren die de afgelopen jaren bij haar hebben 'gelogeerd' is einde loos en de verhalen vaak schrij nend: een kat die zonder daglicht drie jaar lang is opgesloten in een Ik heb een enorme band met dieren, altijd al gehad Band met dieren Eind december ging een algeheel verbod in op het gebruik van neo- nicotinoïden in de buitenlucht. Dat is het werkzame bestanddeel in een speciale zaadcoating die de bieten- planten beschermt tegen allerlei in secten. De gevolgen van het verbod zijn meteen zichtbaar op de Zeeuwse akkers. Luizen veroorza- ken de vergelingsziekte, die de bie- tenplant verzwakt of dood. Daar door daalt de suikeropbrengst fors. De alternatieve gewasbescher mingsmiddelen die akkerbouwers door neonicotinoïden-verbod Door verbod op een zaadcoating kunnen insecten weer meer schade aanrichten noodgedwongen inzetten, halen weinig uit. ,,Je ziet steeds meer gele plekken op velden met suikerbie ten. Het is echt een flink probleem", zegt ZLTO-bestuurder Joris Baecke. De ZLTO en agrarische coöpera tie COSUN hebben zich tevergeefs verzet tegen het verbod op de zaad- coating. Boeren moeten nu vaker spuiten met minder effectieve mid delen. Dat is schadelijker voor het milieu, zegt Baecke. Brussel wil met het verbod op neonicotinoïden bijen en hommels beschermen, maar een meerjarige studie van Na- turalis Biodiversity Center toont aan dat er geen relatie tussen bijen- sterfte en neonicotinoïden bestaat. Volgens Eurocommissaris Phil Hogan is het verbod op neonicoti- noïden 'een vergissing' en moet de toelating van gewasbeschermings middelen op een andere manier verlopen. Hogan was tegen het ver bod, maar dit dossier viel onder Eu rocommissaris Vytenis Andriukai- tis (gezondheid, voedselveiligheid). vrijdag 19 juli 2019 GO j Kijk op de site bij /video Nenny reddende engel van dieren Nenny redt hond Flip van spuitje M Nenny Smeenk en hondje Flip. foto peter nicolai Sophie Stockman Koewacht eeuws-Vlamingen die niet weten wat ze met een bewusteloze specht of een gedumpt, tam konijn moeten doen, weten Nenny Smeenk (65) uit Koewacht vaak te vinden. „Laatst ben ik na een telefoontje direct het huis uit gerend om een egel te redden die hier om de hoek was aangereden", vertelt ze. Nenny is een wandelende en cyclopedie op het gebied van die ren. Ze is jaren actief geweest bij de dierenambulance en daarna bij stichting Dierenhulp Zeeuws- Vlaanderen. Stichting Dieren- hulp bestaat niet meer sinds be- -Nenny Smeenk gin dit jaar, maar Nenny heeft de kennis en ervaring in huis én on voorwaardelijke liefde voor die ren. ,,Ik doe wat ik voel dat ik moet doen", zegt ze nuchter. En dat is vanuit huis doorgaan met het helpen van dieren. Bij haar huis staat aan de straatkant zelfs een opvanghok voor gestrande vogels. Als het dierenasiel geen thuis Frank Balkenende Goes De Zeeuwse industrie, bouw en techniek kan nauwelijks nog vak mensen krijgen. Er staan 2800 va catures open. Drie jaar geleden waren dat er in deze periode 1000 minder. Een machinemonteur is inmiddels een witte raaf. Onvind baar, terwijl er 380 vacatures zijn. Dat blijkt uit cijfers van UWV Zeeland over het eerste kwartaal van dit jaar. Uit onderzoek komt naar voren dat 64 procent van de technische banen lastig in te vul len is. Er zijn te weinig sollicitan ten en de mensen die reageren hebben vaak niet de benodigde vakkennis. Naast machinemon teurs schreeuwen bedrijven om elektriciens en elektronicamon- teurs, hulpkrachten voor de bouw en industrie en technici 'bouw kunde en natuur'. Het gaat voor deze vier beroepen om bijna 1200 vacatures waarvoor werkgevers geen geschikte kandidaten kun nen vinden. Daarnaast hebben ze dringend gebrek aan loodgieters en pijpfitters, timmerlieden, me taalbewerkers en constructiewer kers, bedieners van productiema chines, bouwarbeiders in de af bouw en assemblagepersoneel. Het enige wat werkgevers kunnen doen is sollicitanten intern oplei den of omscholen. De vergelingsziekte in de suiker bieten steekt weer de kop op. Jarenlang hadden de Zeeuwse telers er minder last van, maar doordat een speciale zaadcoating van het zaaigoed door de Europese Unie is verbo den, kunnen insecten weer meer schade aanrichten. Frank Balkenende Colijnsplaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33