II 4 Ongelijkheid steekt eigenaren chalets camping Stelleplas in Heinkenszand Permanente bewoning, tijdelijke bewoning door mensen die in de omgeving werken, het gebeurt al jaren op campings en recreatiepar ken in Borsele. Ook op camping Stelleplas. De gemeente wil daar van af, want recreatieparken zijn bedoeld om vakantie te vieren. Tot 1 januari van dit jaar was nog sprake van een overgangssituatie, maar nu wordt gehandhaafd. En dat merken ze op de camping. ,,Ze komen soms een paar keer per week", vertelt secretaris Anita Wijnholds van de vereniging van eigenaren. Er worden foto's ge maakt van kentekens van auto's en mensen die zich niet aan de regels houden kunnen rekenen op een brief en in het uiterste geval een dwangsom. ,,Wat de gemeente wil, is dat we aan iedereen die boekt vragen waarom ze naar ons ko men", zegt Wijnholds. ,,Komt u voor vakantie of komt u hier om dat u tijdelijk werkt. Ik moet dat ook vragen als ze één nachtje ko men. Dit is echt doorgeslagen." Bovendien is er vaak helemaal geen rechtstreeks contact meer met de boekers. Dat loopt via bookingssites. Wat Wijnholds steekt is dat deze aanpak niet voor iedereen geldt. ,,En ik weet van an dere campings dat daar alleen maar arbeidsmigranten zitten." De ge meente Borsele ontkent dat alleen op camping Stelleplas wordt ge controleerd. Wel is het volgens een woordvoerder zo dat op sommige parken vaker wordt gecontroleerd als er signalen zijn van strijdig ge bruik. Regeling De vereniging van eigenaren heeft voorgesteld een regeling te treffen met de gemeente. In juli en augus tus alleen toeristen toelaten en daarbuiten de mogelijkheid heb ben om mensen tijdelijk te laten wonen op het park. Daar wil de ge meente niet aan meewerken. Een tegenvaller voor de eigenaren van de chalets, want die extra inkom sten zijn meer dan welkom. Het blijft moeilijk om buiten het sei zoen de chalets te verhuren aan toe risten, ondanks dat in de afgelopen jaren veel is geïnvesteerd in het park. Oude caravans zijn vervangen Wat de gemeente wil, is dat we aan iedereen die boekt vragen waarom ze naar ons komen door moderne exemplaren met veel comfort. De kinderspeeltuin is he lemaal vernieuwd, er zijn camper- plaatsen aangelegd en voor minder- validen is een (verwarmde) toilet gelegenheid gebouwd. Stelleplas is voor het overgrote deel weer een echte camping geworden en daar zijn ze trots op. ,,Maar we zijn bang dat eigenaren nu niet meer verder willen investeren." Huisvesting Het huisvesten van tijdelijke werknemers is een groot probleem op de Bevelanden. In het Sloege- bied en in de agrarische sector werken veel tijdelijke krachten. Voor al die mensen is te weinig on derdak. Daarom gingen mensen in het verleden vaak naar een vakan tiepark. Nu dat niet meer mag moet andere huisvesting gezocht worden, maar die is er niet. De vijf Bevelandse gemeenten proberen samen een oplossing te zoeken. Koen Florusse Tholen Zo'n 4500 euro: dat kost het om mee te kunnen gaan. Toch is dit iets wat je als scout gedaan moet heb ben, vindt Brent Verpaalen (24) uit Oostburg. ,,Het is zo'n mooie erva ring. Als je die vijftigduizend scouts uit de hele wereld bij elkaar ziet, krijg je echt kippenvel. Je leert zo veel nieuwe mensen kennen. Hoe wel we niet uit hetzelfde land ko men, merk je echt dat je samen één bent." Gedinne Snoeijers (16) uit Tho- len is één van de gelukkigen die mee mag naar Amerika. Toen ze twee jaar geleden zag dat ze naar Amerika kon, hoefde ze niet na te denken. ,,In een impuls schreef ik mij in. Ik had er nog niet van ge hoord, maar het zag er zo gaaf uit dat ik mee moest gaan." Wat volgde Het leek me echt gaaf om naar Amerika te gaan. Ik ben er nog nooit geweest was twee jaar geld verdienen en op scoutingkampen meedraaien om het team te leren kennen. 'Scouting is mijn leven' Ieder weekend is ze kwijt aan haar hobby. „Scouting is echt mijn le ven", zegt ze. ,,Ik denk dat ik in de zeven jaar dat ik dit doe, misschien tien keer heb afgezegd." Gedinne kijkt het meest uit naar de ontmoe ting met andere scouts. ,,Na de ac tiviteiten, hebben we best wat vrij e tijd. Ik ga dan vaak naar andere kampen om mensen te ontmoe ten." Ze ziet ook ergens tegenop. ,,We moeten iedere dag zo'n vijf tien kilometer naar het terrein met de activiteiten lopen", zegt ze. ,,Ik ben een waterscout, dus dat ben ik niet echt gewend." Brent is wel wat meer gewend. Hij deed acht jaar geleden al mee aan de World Jamboree. Nu gaat hij als begeleider van groep 'de Bok- kenpootjes' mee. In september 2017 moest hij zich al aanmelden. Ook hij moet daarvoor veel geld neer leggen en hij moest er een hele sol licitatieprocedure voor ondergaan. De kans om nog een keer mee te gaan, kon hij niet laten liggen. ,,Als deelnemer kan je het maar één keer meemaken. Dit was een manier om nog een keer te kunnen gaan", zegt Brent. Wassen De Bokkenpootjes gaan twee we ken naar Amerika. Van 22 juli tot en met 2 augustus zijn ze in West-Vir ginia voor de World Jamboree, daarna gaat de volledige Neder landse groep naar New York en Washington. Zondagochtend vlie gen ze weg. Gedinne heeft de kof fers al ingepakt. ,,Je moet zo min mogelijk meenemen. Ik heb kleren voor één week mee. Dat kan ik daar gelukkig wassen." Sam van der Waal (15) uit Ter- neuzen zit in dezelfde troep als Ge- dinne en Brent. Hij hoorde van de World Jamboree op een Nieuw jaarsborrel drie jaar geleden. ,,Het leek me echt gaaf om naar Amerika te gaan. Ik ben er nog nooit ge weest", zegt hij. ,,Ik ga daar zo veel leuke dingen doen, zoals raften en bergbeklimmen." Sam is een echte landscout. Sinds zijn zevende gaat hij iedere zater dag naar de scouting. Ik kon ook voetballen of turnen, maar ik koos voor scouting. Buiten activiteiten doen met elkaar is het leukste wat er is Het is wat om je ouders te vertellen dat je mee wilt naar Ame rika. ,,Ga maar hard werken dan", zei de moeder van Sam. Hij moest natuurlijk geld bij elkaar verdienen om te kunnen gaan. Zijn ouders hoefden niet echt overgehaald te worden. ,,Maar ik moest wel even wat vaker afwassen en stofzuigen", lacht hij. Hij vindt de Bokkenpoot- jes een gezellige troep. ,,Er is nooit ruzie en iedereen is heel aardig. De begeleiders ook." De lange reis gaat nog wel pittig worden. Maar dat wordt het wel waard. Het wordt een levenservaring om nooit te ver geten." vrijdag 19 juli 2019 'Stelleplas vaker gecontroleerd' Waarom lopen de gemeentelijke controleurs bij ons in en uit ter wijl op andere parken niet ge handhaafd wordt? Dat vraagt de vereniging van eigenaren van camping Stelleplas zich af. Het steekt, omdat de vereniging heel hard werkt aan het opknap pen van het park. Melita Lanting Heinkenszand - Anita Wijnholds, secretaris van de vereniging van eigenaren 'Als scout moet je dit meemaken' Scouts Sam, Brent en Gedinne maken zondag de reis naar Amerika voor de World Scouts Jamboree 2019. Met liefst vijf tigduizend scouts uit de hele wereld is dit het grootste scou- tingevenement ter wereld. Eén keer in de vier jaar wordt het ge houden. -Sam van der Waal Brent Verpaalen en Gedinne Snoeijers. foto marcelle davidse Sam van der Waal. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32