g-s Vals slotakkoord van PVV'ers Lichtere straf voor aanrijden fietser Arnhemmer cel in voor oplichten Vlissingers Woordenschat 2 FRAUDE STATENLEDEN De Zeeuwse PVV-fractie heeft gesjoemeld met vergoedingen voor hun werk in Provinciale Staten is de conclusie van onderzoeksbureau KPMG vrijdag 19 juli 2019 Commentaar De strijd tussen de Zeeuwse kopstukken van de Partij voor de Vrijheid loopt op zijn eind. Gisteren consta teerde KPMG dat de pVv in Zeeland heeft gefraudeerd en gesjoemeld met gemeenschapsgeld. Vooral Peter van Dijk komt slecht uit het onderzoek van de accountants, maar zijn opponent Vincent Bosch blijft zeker niet ongeschonden. Eigen lijk krijgen alle recente Statenleden van de PVV een flinke draai om de oren. Zij wisten allemaal dat de partij de vergoedingen van de provincie oneigenlijk gebruikte. Van Dijk ging in fractie vergaderingen prat op zijn handige manipulaties. Deze kwestie is naar buiten gekomen, omdat Van Dijk en Bosch ruzie kregen. Dus de provincie moet misschien eens na denken over een aangescherpt toezicht op de bestedingen van alle fracties. In het rapport stelt KPMG dat de provincie decla raties goed controleert 'voor zover die controleerbaar zijn'. Deze dooddoener stelt niet echt gerust. De onderzoekers hebben Van Dijk en Bosch netjes om een reactie gevraagd. Daarin gaan ze vooral op elkaar los. Het lijkt wel of zij niet beseffen dat hun tijd voorbij is en dat hun onder linge strijd dus zinloos is. Want de uitkomst van deze kleinzie lige affaire moet zijn dat Van Dijk en Bosch de eer aan zichzelf houden en dat zij uit eigen beweging de politiek verlaten. Qua omvang zijn de fraude en het oneigenlijk gebruik van gemeen schapsgeld klein bier, maar principieel zitten beide heren toch echt fout. Zij zijn het vertrouwen van de kiezer niet waard. Peter van Dijk en Vincent Bosch zijn het vertrouwen van de Zeeuwse kiezer niet waard De 32-jarige B. C. uit Roosen daal heeft gisteren een taak straf van 120 uur en een voor waardelijke rijontzegging van zes maanden gekregen voor het veroorzaken van een verkeers ongeval in Yerseke in 2017. Daarbij liep een toen 16-jarige jongen een dwarslaesie op. Ad Roos Middelburg Er was een celstraf geëist van twee jaar waarvan de helft voorwaardelijk plus een rijverbod van vier jaar. Eind juni 2017, op de Postweg in Yerseke verliet C. een oprit. Hij reed met een snelheid van zeven kilome ter per uur achteruit; het zicht was door begroeiing ernstig belemmerd. Terwijl zijn auto bijna het hele fiets pad van de Postweg blokkeerde, zag hij plotseling een jongeman op een racefiets aankomen. De jongen - de ALMANAK Europees kampioen mountainbiken Jitse Van Thillo uit het Belgische Es sen - klapte met een snelheid van bijna 40 kilometer per uur vol tegen de zijkant van de bestelbus en werd met een traumaheli naar het UMC in Rotterdam vervoerd. Daar werd een dwarslaesie geconstateerd. In haar vonnis stelt de rechtbank dat C. gezien de omstandigheden voetje voor voetje had moeten rij den, zodat eventuele fietsers nog hadden kunnen uitwijken. Dat de opgelegde straf beduidend lager uitvalt dan de officier heeft ge ëist, komt omdat de rechtbank het rijgedrag - in tegenstelling tot de of ficier - 'aanmerkelijk onvoorzichtig en onoplettend' (de lichtste mate van schuld) in het betreffende wets artikel, red.) bewezen vindt. De offi cier van justitie was uitgegaan van 'zeer onvoorzichtig en onoplettend rijgedrag', een zwaardere kwalifica tie. Tip? redactie@pzc.nl Ruben (bijna 6) uit Terneuzen wordt al een hele vent. Hij schiet de lucht in en ook in zijn hoofd is alles volop in ontwik keling: hij wordt steeds wijzer. Zijn interesse in taal is er de voorbije maanden bijvoorbeeld niet minder op geworden. Ru ben schrijft zich haast de kramp in zijn vingers en ook verbaal staat hij steeds beter zijn mannetje. Maar af en toe is hij toch nog even die lieve, schattige kleuter. Zo zag hij deze week een vogeltje in de tuin zitten. Hij wist meteen wat voor soort het was. ,,Mama, kijk! Een rookworstje!'' SAS VAN GENT Storing bij draaibrug De draaibrug van Sas van Gent is sinds gisteren 18.00 uur gestremd voor de scheepvaart vanwege een storing. De oorzaak van het probleem was gisteravond nog onbe kend. Schepen hoger dan zeven meter lagen daar door stil in het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Hoe lang de stremming zou duren, was volgens Rijkswaterstaat nog on bekend. ,,Er wordt hard aan gewerkt", zei een woordvoerder. ,,Het weg verkeer kan wel gewoon over de brug." De draai brug is al ruim 50 jaar oud en vertoont steeds vaker mankementen. BRESKENS KNRM helpt motorjacht De KNRM Breskens is woensdagavond en gis terochtend vroeg in actie gekomen voor een mo torjacht dat op de Wes- terschelde in problemen was geraakt. De opvaren den waren een tocht op de Westerschelde aan het maken, toen ze in het vaarwater langs Hoofd plaat langs een zandbank voeren en aan de grond liepen. Later in de nacht toen het jacht weer los kwam, begaven het roer en de motor het. De KNRM Breskens moest twee keer uitrukken met reddingboot Zeemans- hoop (foto) om het jacht in veiligheid te brengen. OUWERKERK Museum onthaalt 50.000ste bezoeker Het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk heeft woensdag de 50.000ste bezoeker van dit jaar ontvangen. Het was de familie Wij- noldij Daniëls uit Oos terbeek, die in de bloemen werd gezet. Het gezin verblijft op een camping in Oud dorp. De familieleden zijn in het museum ontvan gen met taart, gratis entree, het boek Wa tersnood van Kees Slager, een bos bloe men en het eigen bier van Het Vijfde Cais- Theo Giele Middelburg Nee, Vincent Bosch zou niet weten waarom hij zijn zetel in Provinciale Staten moet opgegeven. Hij was juist de klokkenluider die het creatief boekhouden binnen de PVV-fractie naar buiten had gebracht. Zijn oppo nent Peter van Dijk wil nu niet rea geren. Van Dijk heeft het definitieve rapport nog niet gelezen. Hij vindt het 'buitengewoon ongelukkig' dat de commissaris van de koning Han Polman het rapport in de vakantie naar buiten heeft gebracht. Het is het rapport waar politiek Zeeland al weken, zo niet maanden met spanning naar uitkeek. Wat klopte er van de verwijten die Zeeuwse PVV'ers aan naar het hoofd hun provinciale lijsttrekker Peter van Dijk hadden geslingerd? Een maand na de verkiezingen voor Pro vinciale Staten was de bom binnen de partij gebarsten. Statenlid Vin cent Bosch (22) uit Tholen en de PVV-raadsleden in Terneuzen en Tholen zegden halfapril in een 'ma nifest van wantrouwen' het vertrou wen in hun lijsttrekker en fractie voorzitter Peter van Dijk (66) uit Kattendijke op. Peter van Dijk zou misbruik heb ben gemaakt van zijn positie, onder meer door zijn echtgenote in dienst te nemen en geld uit het fractiebud get te lenen. Bosch speelde heimelijk gemaakte geluidsopnames door naar NRC Handelsblad. Hierop was te horen hoe Van Dijk een truc uit legde om fractiegeld voor campag nedoeleindes te hebben gebruikt voor de verkiezingen van 2015. Een vrijwilliger kreeg een vergoeding die vervolgens meteen werd terug geven en in de campagnekas gestort. Polman gaf naar aanleiding van het 'manifest' KPMG opdracht voor een onderzoek. KPMG constateert dat de PVV-Statenfractie - niet al leen Van Dijk - 'op een aantal pun ten tegen de provinciale regels heeft gehandeld'. In het rapport worden drie specifieke zaken genoemd: in de administratie over 2018 is een fac tuur van 816 euro gevonden waarin de leverancier op verzoek van en/of met medeweten van de Statenleden Peter van Dijk en Vincent Bosch wijzigingen heeft aangebracht. De PVV-Statenfractie heeft op een aantal punten tegen de provinciale regels gehandeld -rapport KPMG Daardoor kon de uitgave ten on rechte betaald worden uit het frac tiebudget. De factuur was voor het opzetten van een site voor de PVV- Tholen. Bosch zegt in een reactie dit geld terug te betalen. Heimelijk Verder noemt KPMG de heimelijk gemaakte geluidsopnames. Ten slotte constateert KPMG dat 'de werkzaamheden van verschillende PVV-fractiemedewerkers niet al leen het provinciaal belang dienden en derhalve ten onrechte ten laste van het fractiebudget zijn gebracht'. Het gaat dan om werkzaamheden voor PVV-activiteiten op gemeente niveau. Het viel KPMG op dat zowel Van Dijk als Bosch op één dag meerdere Ad Roos Middelburg De 51-jarige Arnhemse oplichter M.G. moet veertien maanden de ge vangenis in, omdat hij jarenlang een Vlissings stel heeft opgelicht. Ook moet hij een schadevergoe ding van 89.250 euro plus rente be talen. Van de veertien maanden cel zijn er zes voorwaardelijk. Daar naast moet nog twee maanden ex tra zitten in verband met een eerder vonnis. G. werd ervan verdacht van 2011 tot 2019 een Vlissinger te hebben opgelicht. G. kwam in 2011 in con tact met de man, die hem wilde helpen met zijn problemen. Al snel kwam de aap uit de mouw: G. had geld nodig. Voor een hartoperatie, voor een ziekenhuis, voor een vliegticket dat iemand had vernie tigd en voor het kopen van een kerk. En zo stapelden de smoezen en leu gens om geld bij de Vlissinger los te peuteren zich op. Het ging zo ver dat de Vlissinger bij vrienden en kennissen geld leende om G. uit de brand te hel pen. G. betaalde met dat geld zijn schulden af, terwijl de man, zijn echtgenote en anderen hun (spaar)centen als sneeuw voor de zon zagen verdwijnen. Uiteindelijk vertrouwden de kin deren van de Vlissingers het niet meer. Zij schakelden de politie in. PVV'ers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30