f Schimmige 'ondergrondse bankiers' maken bedrijven kwetsbaar Heleen Hage is nog steeds trots op haar tweede plek in de Tour Kippenvel van al die scouts op de World Jamboree Nenny Smeenk is de reddende engel van kansloze dieren li. 1 J #e.l De Fiscale OpsporingsDienst (FIOD) en de Dienst Landelijke Re cherche namen vorige en afgelopen week bij een inval bij de bedrijven de digitale administratie in beslag. Ze onderzoeken of de bedrijven hebben meegewerkt aan het wit wassen van crimineel geld en zul len daarbij ook de directeuren ver horen. Het Openbaar Ministerie heeft serieuze verdenkingen. Bijgrote geldsommen die contant worden betaald, gaan doorgaans alarmbel len rinkelen. Het zou zomaar zwart geld kunnen zijn. Voor contante be talingen boven de 10.000 euro geldt daarom een meldplicht. Volgens het OM hebben de onderzochte be drijven dat nagelaten en daarmee waarschijnlijk de anti-witwaswet Wwft overtreden. Het waren ban ken en accountants die het centrale meldpunt Financial Intelligence Unit-Nederland (FIU-Nederland) tipten over verdachte transacties. Het gaat niet om kleingeld. Tussen 2014 en 2019 is bijna 150 miljoen euro aan contant geld bij verdachte uien- en aardappelexporteurs afge leverd. Gewoon in boodschappen tassen. Geldmakelaar West-Afrika en dan met name Se negal is grootafnemer van Zeeuwse Het OM denkt dat de verborgen bankiers 'wit' geld vervangen door crimineel geld, verdiend met drugs, mensensmokkel en diefstal uien. Waarom worden leveringen van vele tonnen uien en aardappe len aan West-Afrikaanse klanten dan cash betaald? Het begint bij een gebrek aan vertrouwen in het ban caire systeem van West-Afrikaanse landen. Afrikaanse klanten rekenen liever contant af. De betalingen lo pen echter over een aantal schijven. De Afrikaanse afnemer neemt een lokale geldmakelaar (een 'broker') in de arm. Die levert de bankbiljet ten in Europa af bij wat het OM 'on dergrondse' bankiers noemt. Daar komt de criminaliteit om de hoek kijken. Het OM denkt dat de verborgen bankiers het 'witte' geld terzijde schuiven om het te vervan gen door 'zwart' en vermoedelijk crimineel geld dat is verdiend met drugshandel, mensensmokkel en diefstal. Op die manier kan zwart geld eenvoudig worden witgewas sen. Loopjongens leveren de crimi nele cash vervolgens af bij uien- en aardappelexporteurs. Heel erg vreemd is die gang van zaken ook weer niet, want volgens brancheor ganisatie GroentenFruithuis is in een aantal Afrikaanse landen con tante betaling heel gebruikelijk. Schimmig De betalingsroute via schimmige onderwereldfinanciers maakt de onderzochte exportbedrijven vat baar voor grootschalige witwas praktijken. Het onderzoek moet uitwijzen of bedrijven onbewust de onderwereld zijn ingetrokken of precies wisten welk vlees ze in de kuip hebben. Smerdiekse reed in 1984 twee weken in het geel «zeeland 12 ZEELAND4 It vrijdag 19 juli 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl %t fc I iBriC J'iriv •T Mi-..CV.:/"' ,r"f '1 1 BRUINISSE Ze staat al jaren hoog in de poll, maar nu is ze het écht geworden. Lisa de Waal (27) is gisteren bij de start van de Visserijdagen in Brui- nisse uitgeroepen tot Miss Vis serij 2019. De Waal is afkomstig uit een vissersfamilie en de zee lokte haarzelf ook. Ze is officier bij Koninklijke Marine en vaart („Heel toepasselijk") op Zijner Majesteits Zeeland. De Waal werd met de Bru 8 aan wal gebracht, waar ze op het podium het stokje overnam van haar voorgangster Charlotte Padmos. Fantastisch, vindt ze de eretitel die ze een jaar lang draagt. Want ze houdt met hart en ziel van haar dorp. ,,Ik ben er niet vaak, maar dat verandert natuurlijk niets aan het feit dat ik een geboren, getogen en bo venal heel trotse Bruenaar ben. En waar ik ook ben, in het hoge noorden, overzee of midden op zee: altijd zal ik terugverlangen naar Bru. Want Bru is tuus." De Waal kon meteen aan de slag. Ze deelde mosselen uit aan het publiek. Kijk op de site bij /video Lisa de Waal is Miss Visserij 2019 FOTO ERNESTA VERBURG Haalt uienhandel boeven in huis? Hebben twee Zeeuwse uien- en aardappelexporteurs willens en wetens de georganiseerde mis daad in huis gehaald door van onderwereldbankiers tassen vol cash aan te nemen voor leveran ties aan West-Afrikaanse afne mers? Of zijn ze zich van geen kwaad bewust? Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29