0 Reclamefoldernl H Jaar Winkelier MEDIA CULTUUR 25 ,,Hij is dus echt de held hè'', wijst Ja- mai op Andy. Na de operatie moest ook Andy lange tijd herstellen. Wer ken - in het magazijn van een garage bedrijf- was zes weken uit den boze. ,,Ik mocht en kon niets. Mijn nier moest eerst groeien om te kunnen functioneren. Jamai ging van niets naar iets, ik van iets naar even niets. Het heeft vier, vijf maanden geduurd voordat ik weer fit was.'' Jamai en Andy wijzen ook dank baar naar Niels, de personal trainer. Jamai: ,,Aan Niels heb ik te danken dat ik weer zo snel hersteld ben.'' In die herstelperiode ontstond het idee voor een stichting. ,,Ik kan me persoonlijke begeleiding permitte ren, maar realiseer me heel goed dat dat niet voor iedereen weggelegd is. In Nederland hebben we een groot sociaal netwerk, ook het zorgstelsel is beter dan in veel landen. Wie met een ziekte of ongeluk wordt gecon fronteerd en toch buiten de boot valt bij verzekeraars, willen we helpen.'' Plannen maken Op 27 september 2018 gaat eerst Andy onder het mes, daarna Jamai. ,,Ik werd eind van de ochtend wakker, hij eind van de middag'', herinnert Andy zich. Jamai: ,,Het eerste wat ik vroeg toen ik uit de narcose kwam, was: 'En? Doet-ie het?' 'Nou en of, zeiden ze', maar het meest cruciaal zijn de eerste vijf dagen. Dat ging gelukkig goed. Spannend blijft het trouwens nog steeds. Je weet nooit tot wanneer je nier het doet. Afstoten kan elke dag op elk moment. Hoe ik daarmee omga? Niet aan denken: leven! Ik ben positief ingesteld. Ik maakte al plan nen toen ik ziek was.'' Drie maanden na de transplantatie staat Jamai alweer in Ahoy, bij Hol land Zingt Kerst. Hoewel hij snel op krabbelt, voelt hij zich tegenover zijn werkgever RTL zelfs wat schuldig. ,,Ik had net bijgetekend en kon ineens niets meer. Maar ze reageer den heel fijn.'' Inmiddels is Jamai druk met de op namen van (nieuwe) programma's voor RTL, zoals The Voice Kids. De Nijmeegse Vierdaagse kwam daar 'even' tussendoor, nou ja, even,,We hebben maanden getraind met flinke afstanden. Van Rotterdam naar Schoonhoven, van Amsterdam naar Hilversum.'' Hij zat er gisteren flink doorheen. ,,Maar ik ga door.'' Andy, doelend op hun nieren: ,,Ik blijf naast hem lopen. Zijn we toch een beetje compleet.'' ken lang.'' De band met zijn familie is zo close dat zijn zussen, zwager en twee nichtjes laten onderzoeken of zij een geschikte donor zouden zijn voor een transplantatie. ,,De bloed groepen moeten met elkaar mat chen'', stelt Andy, zijn zwager, die al vermoedt dat er weleens een match zou kunnen zijn met Jamai. ,,Ik wist van mezelf dat ik o-negatief had. Een bloedgroep met een grote kans op een match.'' Geen twijfel Ook al beseft Andy dat hij de rest van zijn leven met één nier verder moet, hij twijfelt geen seconde. ,,Als je ineens iemand van 32 jaar op een bed ziet liggen, opgezwollen en nauwe lijks in staat om naar de wc te lopen, dan is de beslissing gauw genomen. Maar eerlijk gezegd, als je een jaar ge leden had gezegd dat ik een nier aan mijn zwager zou hebben gegeven, had ik hard gelachen. En nu staan we hier. In Nijmegen, aan de finish.'' Ik realiseer me dat niet iedereen zich een personal trainer kan permitteren van het vrijdag 19 juli 2019 GO A.M Jamai wandelt samen met zwager Andy (met zonnebril). Boven: Goede vriend Remco (r) en trainer Niels (met pet) doen ook mee. fotos koen ver- HEIJDEN 44 —Jamai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25