dreigt voor miljoenen Nederlanders O ECONOMIE 17 werk is het geven van aandacht. Daarnaast schep ik de kattenbak leeg, vul ik het eten bij en contro leer ik of alles goed gaat. Ik krijg vaak het verzoek om foto's te ma ken, zodat mensen zien hoe het met hun kat gaat. Bij andere adres sen zorg ik weer voor de konijnen. Ik knip de nageltjes, verschoon de kooi en speel met ze.'' Meer dierverzorgers Elderkamp rekent per dier, per half uur aandacht een bedrag van 8,50 euro en een meerprijs van 4,25 euro voor een volgend dier. In Nederland zijn nog meer huisdier verzorgers, die net als Elderkamp een vangnet willen bieden voor mensen die druk of van huis zijn. Het aantal is zelfs gestegen volgens de Kamer van Koophandel. In 2015 waren er 64 huisdierverzorgers met een eigen onderneming; be gin deze maand waren dat er al 95. Elderkamp merkt nog weinig con currentie. ,,Ik werk in de omge ving van Tilburg. Ik merk dat er veel hondenuitlaatservices in de buurt zijn, maar qua vakantiever zorging zijn er weinig anderen. Buiten Tilburg is wel een honden en kattenhotel, maar die komen niet aan huis.'' Ik wandel individueel met iedere hond. Dat betekent dat ik vaak zes keerperdag een half uur aan het lopen ben zelfs zou stijgen, waardoor de pen sioenfondsen uit de gevarenzone zouden komen. Maar het omge keerde is gebeurd. De rente daalde verder en dat zorgt er samen met de strenge nieuwe regels voor dat er meer fondsen in acute problemen ko men. Daaronder ook de twee groot ste fondsen ABP en PFZW die eer der dachten nog tot 2021 veilig te zijn. Daarmee is het kortingspro bleem ineens een nationale zaak geworden. Want nu dreigen de pensioenen van acht miljoen Ne derlanders gekort te worden. Dat zijn uitkeringen aan gepensioneer den, maar ook de aanspraken die werkenden opbouwen. Alleen merken die dat niet direct, hun pensioen is immers nog niet inge gaan. De peildatum voor een eventuele pensioenkorting is 31 december. Dan is duidelijk of, en zo ja hoeveel, er gekort moet worden. Dan moe ten de pensioenfondsen ook be kendmaken hoe ze een eventuele korting doorvoeren. Pensioenfond sen mogen die korting over tien jaar uitsmeren. Bij een kleine korting zullen ze die eerder in een keer doorvoeren. Een grote korting zul len ze naar verwachting uitsmeren over meer jaren. 'Vuiltje' De dreigende korting kon niet op een slechter moment komen. De hoop was dat het nieuwe akkoord zou zorgen voor meer vertrouwen in het pensioenstelsel. Sneller een hoger pensioen en minder kans op korting was juist het argument om het nieuwe stelsel te verkopen. Ook ligt er nog een 'vuiltje' van 60 miljard euro open voor de over gang naar het nieuwe pensioenstel sel. Dat geld dreigen deelnemers vanaf 45 jaar mis te lopen. Gehoopt was dat bedrag uit de reserves van het pensioenfonds te kunnen beta len. Maar de meeste pensioenfond sen hebben geen reserves meer. Dé oplossing voor het probleem is een stijging van de rente. Maar de kans daarop wordt klein geacht. Een hogere pensioenpremie biedt weinig soelaas. Zelfs als de premie (nu 24 procent van het bruto loon) verdubbelt, blijft er een tekort in de kas. Vakbond FNV eist uitstel van de kortingen, ook al druist dit in tegen de letter van het zo moeizaam be reikte pensioenakkoord. Volgens de bond zijn de kassen van de pensi oenfondsen zeer goed gevuld en zit het met de rendementen ook wel snor. De tegenwerping dat de hui dige gepensioneerden de kas snel zullen leeg eten, waardoor er niets meer overblijft voor latere genera ties, is niet terecht zegt de vakbond. Toezichthouder De Nederland- sche Bank (DNB) en de politiek willen niet van uitstel weten. DNB wijst er op dat het probleem niet steeds moet worden opgelost door de regels te veranderen als het te genzit. vrijdag 19 juli 2019 GO A.A Madelon Elderkamp heeft een huisdierservice aan huis, ze kan vooral in de vakantieperiode flink aan de bak. fotos koen verheijden Een halfuurtje huisdierknuffelen? 8,50 euro graag! -Madelon Elderkamp Metaalfonds PMT houdt reke ning met een korting tot wel 15 procent op pensioenuitkeringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17