0) \^m Korting op pensioen 16 ECONOMIE a Kort Boete voor Qualcomm De Europese Commissie legt het Ameri kaanse chipconcern Qualcomm een boete op van 242 miljoen euro. Volgens Brussel heeft Qualcomm tussen 2009 en 2011 zijn kleinere concurrent Icera bewust uit de markt geprobeerd te duwen. Het draait om zogeheten UMTS-chips, die smartphones en tablets verbinden met mobiele netwerken. ,,Qualcomm verkocht deze producten onder de kostprijs met de intentie om een concur rent uit te schakelen'', aldus EU-commissa- ris Vestager (Mededinging). Meer legale kip uit Oekraïne Oekraïne mag nog eens 50 miljoen kilo (50.000 ton) kippenvlees naar Europa ex porteren zonder dat daar extra importtarie ven voor gelden. De EU-lidstaten stemmen in met verhoging van 20.000 naar 70.000 ton in de hoop dat het hogere quotum een einde maakt aan de golf Oekraïens kippen vlees dat via een truc de Europese markt overspoelt. Door kippenborsten op een spe ciale manier te versnijden, met vleugel en vel eraan, gebruikten de Oekraïners een maas in de wet om tonnen kippenborsten meer de EU-markt binnen te krijgen. Chinezen investeren minder China heeft in de eerste helft van dit jaar de investeringen in de Nederlandse economie fors verminderd vergeleken met een jaar eerder. Bedrijven uit China investeerden slechts 50 miljoen euro in de afgelopen zes maanden in Nederland, tegen 900 miljoen euro in de eerste helft van 2018. De investe ringen in Europa en de Verenigde Staten daalden met 18 procent in de meetperiode. Wereldwijd liepen de investeringen met 60 procent terug. Nederlanders pinnen meer Nederlanders hebben vorig jaar opnieuw meer gepind en minder met contant geld af gerekend. Van alle betalingen aan de kassa gebeurde vorig jaar 37 procent met contant geld, melden De Nederlandsche Bank en Betaalvereniging Nederland. GrandVision ASML Ahold- Delhaize ie op va kantie gaat en huisdie ren heeft, herkent het pro- bleem: wat doen we met de par kiet, het konijn of de kitten? Som mige huisdiereigenaren kiezen voor een dierenhotel, anderen gaan voor een service aan huis. Madelon Elderkamp (29) uit Til burg is professioneel dierenver zorger en bezoekt in de periode juni tot september minstens twaalf adressen per dag. Tijdens een huisbezoek variëren de werkzaamheden. Elderkamp laat honden uit en verzorgt katten, knaagdieren en vogels als mensen van huis zijn. De ex-dierenartsas sistente begon twee jaar geleden met haar eigen huisdierservice Snickers. ,,In mijn omgeving merkte ik dat mensen op zoek zijn naar iemand die ze betalen om op hun huisdier te passen. Ik hoorde vaak dat mensen zich bezwaard voelen om hun vrienden of familie te vragen. Zeker als ze vaker weg SERIEUS VAKANTIEWERK Het is vakantietijd voor de meeste Nederlanders. En dat betekent zon, zee, cultuur en avontuur. Sommige mensen blijven thuis, juist om te zorgen dat anderen met een gerust hart weg kunnen. Vandaag: dierenverzorger Madelon zijn of veel huisdieren hebben. Ik heb zelf twee katten en een konijn en ik had hetzelfde probleem.' Elderkamp combineert het werk met een bijbaan in de horeca. Sinds een jaar krijgt ze steeds meer aanvragen. ,,Ik kan voor het eerst zeggen dat ik rondkom van dit werk. Mijn piekdagen zijn overduidelijk tijdens de grote va kantie, de krokusvakantie en tij dens de carnavalsperiode. Dan maak ik lange dagen en gaat het werk zeven dagen per week door. Ik begin meestal rond half acht bij het eerste adres. Soms is dat om een hond uit te laten. Ik wandel individueel met iedere hond. Dat betekent dat ik vaak zes keer per dag een half uur aan het lopen ben.'' Aandacht De hondenuitlaatservice gaat al tijd door; tijdens de vakanties ko men de katten, knaagdieren en vo gels er extra bij. ,,Een van mijn cliënten is een vrouw met zes kat ten. Dat zijn haar kindjes. Ze doet ze liever niet naar een dierenhotel, want dan komen ze gestrest en angstig terug. Ze blazen, kruipen weg en eten slecht na zo'n bezoek. ,,Het belangrijkste aspect van mijn Niet twee miljoen maar wel Scht miljoen pensioenuitkeringen wor den volgend jaar mogelijk gekort, bleek uit de kwartaalcijfers die pen sioenfondsen gisteren bekend maakten. En het gaat niet om klein bier. Metaalfonds PMT bijvoorbeeld houdt rekening met een korting tot wel 15 procent. De twee grootste fondsen, ABP en PFZW, zitten nog net aan de goed kant van de streep. Maar als de rente verder daalt, moe ten ook zij al vanaf volgend jaar gaan korten. Daarmee is meteen de belang rijkste oorzaak van de nieuwe drei ging genoemd. De rente is de afge lopen weken hard gedaald, dat is fu nest voor de pensioenfondsen. Hoe lager de rente hoe meer geld pensi oenfondsen in de kas moeten hou den om de huidige en toekomstige pensioenen te kunnen betalen. De verhouding tussen de ver plichtingen (lees: de huidige en toekomstige pensioenen) en de hoeveelheid geld in kas heet de dekkingsgraad. Als die vijf jaar op rij te laag is, moet een pensioen fonds korten op de pensioenen. De minimaal vereiste dekkings graad was tot voor kort 104 procent, maar is in het nieuwe pensioenak koord verlaagd tot 100 procent. Zelfs die 100 procent blijkt nog te hoog gegrepen voor een aantal fondsen. Dat zal gepensioneerden rauw op het dak vallen. De meeste hebben al jarenlang geen verhoging van hun pensioen gekregen, waar door hun koopkracht al met 15 tot 20 procent gedaald is de afgelopen tien jaar. Gevarenzone Een maand geleden ging men er vanuit dat de rente gelijk bleef of Elderkamp, ZAKEN VERKOCHT ONDER DE KOSTPRIJS VLEESSMOKKEL TEGENGAAN SLECHTS 50 MILJOEN EURO IN HALF JAAR 37 PROCENT BETAALDE CASH O vrijdag 19 juli 2019 GO Het moeder bedrijf van Eye- Wish en Pearle zou in de eta lage zijn gezet. De chipmachine maker profi teerde van koop adviezen door KBC Securities. Het gaat op en neer deze week voor de super marktketen. Het groothan delsbedrijf boekte in het eerste halfjaar aanzienlijk min der winst. o Marie-Louise Hoogendoorn Tilburg W ft*# Sneller een hoger pensioen en minder kans op korten. Dat werd beloofd bij het nieuwe pensioen akkoord ruim een maand gele den. Maar nu dreigt het tegen deel te gebeuren. Peet Vogels Rotterdam Commission européenne European Commission

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16