tl NIEUWS 13 'Wel een dingetje hoor: ebola in onze woonplaats' 'Openbare plekken mijden? Dat is niets voor ons' 'Om mijn eigen gezondheid maak ik me niet direct zorgen' EBOLA NEDERLANDERS IN CONGO Nu het dodelijke ebolavirus miljoenenstad Goma in Congo heeft bereikt, kruipt de angst in de hoofden van de bewoners. Onder hen ook Nederlanders die extra alert zijn. ,,Een helm op de motor? Niet doen.'' Hoeveel mensen er precies in de Congolese stad Goma wonen, heeft niemand bijgehouden. In elk geval één miljoen, maar waarschijnlijk het dubbele. Zulk giswerk maakt een precieze aanpak om het ebola virus uit te roeien bijna onmogelijk. Niet alleen lokale overheden en hulporganisaties maken zich daar ernstige zorgen over, ook de We reldgezondheidsorganisatie luidde deze week de noodklok. De epide mie heeft in een jaar tijd al 1600 mensen het leven gekost en is nog lang niet onder controle, zeker nu het virus ook Goma heeft bereikt. Tot nu toe viel daar één dode door het virus, maar gevreesd wordt voor meer besmettingen in de stad, of zelfs over de grens. Buurland Rwanda ligt op 10 minuten afstand. In Goma zit de schrik er goed in. Bij de lokale bevolking, maar ook bij de circa vijftien Nederlanders die hier al jaren wonen en werken. Zij nemen extra voorzorgsmaatre gelen. Niemand is vergeten hoe het virus in 2014-2016 in West-Afrika om zich heen sloeg. 11.000 mensen overleden toen aan ebola. In een stad als Goma, waar het wemelt van de afgeladen minibusjes - vijftien passagiers is doodnormaal -, mo tortaxi's en winkeltjes is het virus gemakkelijk door te geven. Het vi rus verspreidt zich onder meer via zweet en speeksel. DE DIPLOMAAT DE ZENDELING DE HULPVERLENER 4TTT Bij het restaurant waar ik gisteren was, moest ik verplicht mijn handen wassen Vrees Hart vrijdag 19 juli 2019 GO In Goma zit schrik er goed in Hanneke van Houwelingen Rotterdam/Goma De ebola-uitbraak begon april vorig jaar en heeft nu miljoenen stad Goma bereikt. C. AFR. REP EGANDA esmet 2489 b KENIA sinds april 2018 TANZANIA GOLA Kijk op de site bij /video Zendeling Lars is extra voorzichtig in Goma Leonard van Roekel is VN-medewerker bij vre desmissie Monusco en woont sinds november vorig jaar in Goma met zijn vrouw Paulette, die ook voor de VN werkt. „Afgelopen week kreeg ik een appje van mijn dochter: of het nog wel veilig was in Goma? Ik heb nog niet het gevoel dat we hier weg moeten. Als het virus zich gaat verspreiden, is dat een ander verhaal. De overheid heeft gelukkig goede maat regelen genomen. Er zijn controleposten opgezet, aan de grens en op straat, waar de temperatuur van voorbijgangers wordt ge meten. Bij het restaurant waar ik gisteren was, moest ik verplicht mijn handen wassen, ook al kwam ik net onder de douche vandaan. Dat gebeurt bij het kantoor van de VN ook. Er staan be veiligingsmedewerkers bij de poort die chloorspray op je handen spuiten en in het toilet zijn extra zeepjes en wc-blokjes aangevuld. Ik zie deze week minder toeristen in de stad. Normaal komen zij naar Goma om gorilla's te spotten in het Virungapark. Dat is hier veel goedkoper dan in Oeganda of Rwanda en begon net een beetje in trek te raken, maar de vrees voor ebola houdt toe risten tegen. Ik probeer me nog geen zorgen te maken, maar toch: het is wel een dingetje hoor dat ebola onze woonplaats heeft be reikt." Lars en Anne Wolfswinkel wonen sinds 2016 samen met hun drie jonge doch ters in Goma en zijn zende ling bij een lokale kerk. Lars: „Toen we naar Goma emigreerden, hadden we geen geld voor een auto. Wilden we naar de stad, dan stapten we achterop bij een motortaxi. Daarvan hebben we deze week gezegd: dat doen we niet meer. We wil len het risico op besmetting met ebola zo klein mogelijk houden. De regering heeft zelf de verkeersregels ook aangepast. Passagiers die een helm krijgen van de chauffeur hoeven die niet meer te dragen. Ze waren toch al van slechte kwaliteit, maar de helm kan ook een bron van besmetting zijn. Verder zie je caissières in de supermarkt met handschoe nen en mondkapjes. Bij ba sisscholen en kerken wor- den handwasstations uitge deeld. We geven ook geen hand meer, maar tikken el kaar aan met de ellebogen." Anne: ,,Bang? Nee, maar we moeten de risico's ook niet uitvlakken. Mocht er hier een uitbraak komen, over weeg ik tijdelijk met onze dochters (5, 3 en 8 maan den) naar Nederland te gaan. Maar voor hoe lang? Een andere optie is: in huis blijven, openbare plekken zoals de speeltuin mijden, maar dat is niks voor ons.'' Lars: ,,Morgen ga ik weer naar de gevangenis om het evangelie te delen. Voorlo pig gaan we daar mee door. Ik heb het idee dat de vrees onder expats groter is dan onder de Congolezen. De bewoners hier hebben al zo veel meegemaakt. De door snee Congolees is niet zo snel van zijn stuk." Annick van Lookeren Cam pagne werkt sinds twee jaar als hoofd van het am bassadekantoor in Goma. ,,Ik was net nog even in de stad om pasfoto's voor een reisdocument te laten maken en zag dat de con troles deze week zijn ver scherpt. Zelfs als je de win kel instapt om een internet- bundel te kopen, wordt je temperatuur bij de deur op gemeten. Is die hoger dan 37,5 graad, dan kom je er niet in. De Congolezen zijn ongerust. Dat hoor ik om me heen, maar ook op de radio. Om mijn eigen ge zondheid maak ik me niet direct zorgen, maar ik zit ook in een luxere positie vanwege mijn werk. De am bassade heeft een eigen auto, terwijl de meeste Con- golezen zich verplaatsen in bomvolle minibusjes en op motortaxi's. In de arme bui tenwijken wonen ze dicht op elkaar. Stel dat het virus om zich heen grijpt in Goma, zal het heel lastig zijn de bronnen van infec ties te achterhalen. Er zijn hier wijken waar zelfs hulp verleners niet komen van wege de hoge criminaliteit. Op ons ambassadekantoor zijn een jaar geleden, na de eerste uitbraken in het noordoosten van Congo, al voorzorgsmaatregelen ge nomen, zoals verplicht han den wassen. We wisten toen al: het is een kwestie van tijd voordat het virus naar Goma komt. Sindsdien geven we niemand meer een hand. We groeten el kaar met een hand op ons hart. Ik heb alcoholgelletjes in mijn tas. Het leven gaat door. Ik ga gewoon naar de supermarkt, naar restau rantjes en soms - voor werk - naar ebolagebieden, maar ik ben wel voorzichtiger."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13