t GRATIS Weber BBQ t.w.v.99,- 1889 en speel mee Vrienden joterij EUWS 11 Rechters durven lang te straffen, omdat na 25 jaar toch gratie mogelijk is VANDAAG! vrijdag 19 juli 2019 Voor de vierde keer in één maand is een crimineel veroordeeld tot levenslang: Naoufal F. voor de liquidatie van Ali Motamed. De straf wordt weer vaker opgelegd, nu levenslang niet echt tot de dood hoeft te zijn. Noffel F. komt met zijn veroordeling in hetzelfde rijtje als Willem Hollee der (kreeg twee weken terug levens lang voor zes liquidaties) en Amster dammers Omar L. en Hicham M., voor meerdere moordaanslagen, waaron der die op een camping in Kerkdriel. De laatste twee werden eind juni ver oordeeld. Het is alsof er elke week wel iemand voor de rest van zijn leven achter tralies verdwijnt. Dat is wel eens anders geweest. Hoewel vier in een maand wel uitzon derlijk is, leggen de rechters in Neder land de laatste jaren 'makkelijker' le venslang op. Dat houdt volgens straf rechtdeskundige Wiene van Hattum (expert in levenslange celstraffen) duidelijk verband met het feit dat Ne derland sinds 2017 - onder druk van het Europese Hof tot bescherming van de Rechten van de Mens - het beleid heeft aangepast: levenslang gestraften hebben na 25 jaar uitzicht op vrijheid. Levenslang is niet per definitie écht levenslang. Papier Op papier is dat trouwens nooit zo ge weest. Eigenlijk is er sinds 1870, toen de doodstraf werd afgeschaft en le venslange celstraf ervoor in de plaats kwam, nooit veel veranderd. Omdat Na 1957 werd levenslang gedurende een periode al na 10 jaar herzien. levenslang als inhumaan werd gezien, werd de situatie van levenslange ge straften na een aantal jaren opnieuw beoordeeld. De periode waarna dat ge beurde wisselde door de jaren heen nogal eens: 15 jaar, 12,5 jaar en sinds 1957 na 10 jaar al. Dat leidde, wat je wel zou verwachten, niet tot ophef. ,,Men wist het niet", zegt Van Hattum. ,,De maatschappelijke dynamiek was toen natuurlijk totaal anders." Simpel gezegd: als gedetineerden geen gevaar meer vormden, hoefden ze niet meer vast te zitten. Dat veran derde gaandeweg de jaren. Van alle misdadigers die nl 1970 tot levenslang werden veroordeeld, kreeg er nooit één gratie. In 2004 liet toenmalig mi nister van justitie Donner tijdens een debat over strafverzwaringen blijken dat levenslang in Nederland ook echt levenslang betekent: tot je dood in de cel. In 2006 werd onder meer de op- één-na-zwaarste vrijheidsstraf van 20 jaar naar 30 jaar verhoogd. Dat leidde ertoe dat het aantal geval len van levenslang begon af te nemen. Sterker: nadat het Europese Hof in 2013 zei dat er altijd uitzicht moet zijn op invrijheidstelling omdat de straf anders marteling is, kwamen de rech ters in Nederland in verzet. Als levens lang in strijd is met de regels, dan maar niet. ,,Het beste voorbeeld daarvan zijn de geadopteerde Drentse broers Marcos en Admilson, die allebei 30 jaar kregen omdat de rechter géén levens lang wilde opleggen vanwege de uit spraak van het Europese Hof", zegt Van Hattum. Perspectief Sinds 2017 probeert Nederland met het Adviescollege Levenslanggestraf ten de gedetineerden weer perspectief te bieden. Het college adviseert de mi- nister over re-integratie. Het college legt een gedetineerde na 25 jaar langs de volgende meetlat: is er recidivege vaar? Of kans op het plegen van een ander delict? Hoe ontwikkelt de per soon zich? En hoe groot is de impact, bij vrijlating, op slachtoffers en nabe staanden? Dat laatste geeft de minister in de praktijk nogal wat ruimte zich te verzetten. Maar toch: er is hoop voor levens lang gestraften en dus duikt de veroor deling weer geregeld op in de recht bank. Ook de broers Marcos en Admil son kregen in 2018 in hoger beroep als nog die straf. De eerste gratieverlening van deze eeuw laat echter nog op zich wachten, al is Cevdet Yilmaz (schoot in 1983 zes mensen dood in een café) er dichtbij. Maar mocht Nederland in de praktijk blijven tegenwerken, dan kan het opleggen van 'levenslang' bij rechters ook weer uit de gratie raken. U ontvangt een gratis Weber barbecue t.w.v. 99,- als u vandaag, 19 juli 2019, mee gaat spelen in de Vrienden Loterij. Meerinformatievindtuopvriendenloterij.nl/stunt. De vergunning voor de loterij is afgegeven door de Kansspelautoriteit onder kenmerk 10234 d.d. 23/12/2016. Wéér iemand levenslang de cel in... zolang het duurt Victor Schildkamp Rotterdam Vier verdachten van liquidaties kregen levenslang. Vlnr: Hicham M., Omar L., Naoufal (Noffel) F. en Willem Holleeder. ILLUSTRATIES ALOYS OOSTER- WIJK/ANP I [l8+) Speel bewust 24u STUNT'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11