Te milde rechter neemt ontslag 10 NIEUWS Plastic Bonaire in de ban LERARENTEKORT SPECIAAL ONDERWIJS^ Je kunt echt iets betekenen in het leven van jongeren Door een tekort aan leerkrachten zijn klassen in het voortgezet speciaal onderwijs (vso) groot. Te groot, terwijl de scholieren juist baat hebben bij kleine klassen. Ellen van Gaaien Ede Er staat taart voor de twaalf leerlingen van klas i basis/kader op het Vester College, een vso-school in Ede. Ze maakten hun Cito- toets zó goed dat de scholieren vol gens hun docent iets lekkers hadden verdiend. Nu kunnen deze brugklas sers nog rustig een extra stukje ne men; er staan drie taarten. Maar vol gend schooljaar wordt het delen. Ze krijgen er zeven nieuwe klasgenoten bij, waardoor ze in een groep met liefst negentien scholieren komen. Dat is excessief voor het voortgezet speciaal onderwijs (vso). Eigenlijk is een klas van twaalf, maximaal vijf tien, leerlingen wenselijk. Het Vester College kan geen nieuwe leraar voor de tweede klas vinden. Daarom moeten twee groe pen samen de grote klas van negen tien vormen. De school is er aller minst blij mee. ,,Het is geen keuze dat we dit doen. We kunnen niet an ders. Normaal zouden we deze klas in tweeën splitsen", zegt directeur Gerty de Groot. Want op het vso zit ten tieners die veel aandacht en bege leiding vragen. Ze hebben complexe thuissituaties; sommige ouders spre ken nauwelijks Nederlands, kinderen zitten soms tot diep in de nacht te appen waardoor hun dag- en nacht ritme compleet is verstoord en er speelt soms huiselijk geweld. Maar er zijn ook leerlingen met bijvoorbeeld autisme. Expertisecentrum Volgens het Landelijk Expertisecen trum Speciaal Onderwijs (LECSO) staat de situatie op deze school niet op zichzelf. ,,Ik hoor veel vaker dat er vollere klassen dan vijftien zijn", zegt voorzitter Wim Ludeke. Ook worden groepen verdeeld, omdat er bijvoor beeld een docent ziek is. Dat veroor zaakt bij deze leerlingen veel onrust, terwijl ze zijn gebaat bij rust en re gelmaat. Terug naar de vmbo basis/kader klas van het Vester College. De scho lieren weten dat ze na de zomer meer klasgenoten krijgen, maar hoeveel het er worden, dat is nog een raadsel voor ze. Mentor Susanne Schot maakte de rekensom zelf, maar die bleek niet meteen te kloppen. ,,Ik kwam op vijftien, later hoorde ik dat het er achttien worden", zegt ze. Een verrassing volgt: er komt er nog een i bij. ,,Oh, nou ja, ik krijg een onder wijsassistent. Ik heb er eigenlijk meer zin in dan dat ik er tegenop zie." Schot wordt de vaste leraar van de grote klas. Op het Vester College heb ben de klassen een vast lokaal voor bijna alle lessen. Ze hebben niet con tinu een andere leraar, maar een mentor die de meeste vakken zelf geeft. Ook dat is voor sommige lera ren een reden om niet op het vso te gaan werken. Zij concentreren zich liever op één middelbare schoolvak. Bovendien gaat op deze school meer tijd naar oudercontact en zijn er meer gesprekken met zorgverleners. De mentor beseft dat ze haar han den vol krijgt. ,,Ik kom nu al wel eens ogen tekort met tien leerlingen. Dan merk ik dat er iets speelt in de klas en moet ik op zoek naar wat er aan de hand is." Het is juist de kunst om precies te weten wat er in de klas speelt om de rust te kunnen bewa ren. De Groot: ,,Het is echt niet zo dat leerlingen dagelijks met tafels en stoelen smijten. Maar er gebeurt van alles. We zitten er dicht op. Daardoor gaat het zo goed." Leven Ook al is het werk op een vso-school zwaar, leerkracht Schot zou niet an ders meer willen. ,,Je kunt echt iets betekenen in het leven van jongeren. Niet alleen door lesstof over te bren gen, maar veel meer op gebied van persoonlijke ontwikkeling", legt ze uit. Terwijl ze het zegt, verschijnt er een twinkeling in haar ogen. Ze vertelt over één van de jongens in haar huidige klas. Hij durfde zijn hele leven al niet in een volle kantine te pauzeren. Dat vond hij veel te overweldigend. Het lukte deze leraar om de tiener toch zover te krijgen. ,,We liepen eerst samen een rondje. Hij rende zo snel mogelijk door de kantine om weer naar zijn rustige plek te kunnen. Nu zit hij gewoon elke pauze tussen alle andere leerlin gen in de kantine. Ja, daar ging ik wel een dagje trots door naar huis." Het gaat om een Amerikaanse jon gen (16), die filmde hoe hij een meisje (16) aanrandde dat onder in vloed was van alcohol. De jongen werd gepakt, maar de rechter toonde begrip, omdat de tiener uit een goede familie kwam en goede resultaten haalde op school. De 16-jarige jongen zou zijn slachtoffer - Mary - ontmoet heb ben op een feestje. Ze zouden alle bei onder invloed zijn geweest van alcohol toen ze in een afgesloten ruimte in de kelder terechtkwa men. Volgens de rechtbankstuk ken zou de 16-jarige zichzelf met zijn telefoon gefilmd hebben ter wijl hij seks had met Mary. Op de beelden lijkt zij deels buiten be wustzijn. De jongen stuurde de beelden na de daad naar zijn vrienden en schreef daarbij: ,,Als je eerste keer seks een verkrachting is.'' Het meisje vertelde de volgende dag aan haar moeder dat ze dacht dat ze was aangerand. Moeder en dochter za gen het filmpje en deden aangifte. De zaak kwam voor en het slacht offer en haar moeder vroegen de rechter om de jongen als volwas sene te berechten. Rechter James Troiano (69) was het daar niet mee eens, zo blijk uit de rechtbankstuk ken die in hoger beroep werden vrijgegeven. Als reden voerde hij aan dat de jongen 'uit een goede fa milie' kwam, in zijn vrije tijd bij de scouts zat, dat hij goede resultaten haalde op school én dat hij de po tentie had om succesvol te worden als hij verder zou studeren. Een eventuele veroordeling zou hem dat in de weg staan. Moeder, dochter en aanklager gingen in beroep. De nieuwe, ho gergeplaatste rechter draaide de be slissing terug. De jongen wordt nu berecht als volwassene. KRALENDIJK Er moet een einde komen aan het gebruik van wegwerpplastic in Cari- bisch Nederland. Staatssecre taris Stientje van Veldhoven (Milieu) heeft gisteren op Bo naire een overeenkomst met de verantwoordelijke eiland gedeputeerde getekend om uiterlijk 2011 een verbod in te voeren. Plastic zakken, bordjes, be stek en rietjes moeten de ko mende jaren in de ban. Het verbod moet het koraal rond de eilanden beschermen en de zee schoner houden. vrijdag 19 juli 2019 GO 'Met tien leerlingen kom ik al ogen te kort' r Suzanne Schot krijgt volgend school jaar een klas met ne gentien leerlingen, waar twaalf het beste is. ,,Nou ja, ik krijg hulp van een onder wijsassistent." FOTO KOEN VERHEIJDEN —Suzanne Schot, mentor Vester College Een Amerikaanse rechter die mild was voor een jonge ver krachter, heeft ontslag geno men na een storm van kritiek. Koen Van De Sype Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10