II 9 Vakantie is lekker! Toch? Niet altijd. De mooiste stukjes van Europa worden tegenwoordig onder de voet gelopen door drommen toeristen. Vandaag: Dubrovnik. IP Het is een lastig dilemma. We willen de toeristen ook niet wegjagen Filmlocatie lokt bezoekers Fenomenaal uitzicht donderdag 18 juli 2019 EN DIT IS WAT ZE KRIJGEN DIT IS WAAR WE DE TOERISTEN MEE LOKKEN hele stad één groot restaurant." Het afval dat al die toeristen ach terlaten, de belasting van het eeu wenoude rioleringssysteem, de stadsmuren die zuchten onder het gewicht van soms wel 10.000 men sen tegelijk die op zoek zijn naar het meest pittoreske plaatje: het massa toerisme drukt zwaar op de stad. Zo zwaar, dat Unesco twee jaar geleden waarschuwde dat Dubrovnik zijn beschermde status dreigt kwijt te raken. De nieuw verkozen burge meester stelde daarop een limiet in voor het aantal cruiseschepen en ver- Dulija Hrnic, bewoonster scherpte de regels. Zo is het in de oude stad nu verboden om in bad kleding over straat te lopen. Onder het motto 'liever weinig toeristen die veel uitgeven dan veel toeristen die weinig spenderen' zijn de prijzen drastisch verhoogd. Een toegangs kaartje voor de stadsmuren kost nu 200 kuna - maar liefst 27 euro. De aanpak lijkt te werken, zegt Du- lija Hrnic. ,,Het is wat minder druk dan voorgaande jaren. Maar het is een lastig dilemma. We willen de toeris ten ook niet wegjagen. Iedereen ver dient aan het toerisme.'' Ja, haar ge zin leeft er ook van. Zij werkt als gids en haar man Srdan heeft zijn ouder lijk huis verbouwd tot appartemen ten, die ze nu verhuren via Booking.com en Airbnb. Toch vindt Srdan de maatregelen tegen massatoerisme niet ver genoeg gaan. ,,Ja, er liggen nu nog maar twee of drie cruiseschepen in plaats van zeven of tien. Maar het is nog steeds veel te druk. Ik moest laatst twee uur zoeken naar een parkeerplek. En die cruiseschippassagiers geven niks uit. In de paar uur dat ze hier zijn, kopen ze misschien een ijsje en dan lun chen ze weer op het schip'', zegt Srdan Hrnic. Hij pleit voor radicalere actie. ,,De stad moet cruiseschepen verplichten om hier minimaal een hele dag te blijven. Dan verdienen we er tenminste wat aan.'' Na een snelle selfie op de Jezuïe- tentrappen moet het Argentijnse gezin Girart zich haasten om op tijd terug te zijn op het cruiseschip. Om 13.00 uur zetten ze koers naar Vene tië. ,,Heel jammer'', verzucht Camela. „Behalve de locaties uit Game of Thro nes is hier nog veel moois te zien.'' Set-jetters worden ze genoemd: mensen die een plek bezoe ken omdat hun favo riete serie of film daar is opgenomen. Behalve Dubrovnik zien ook plaatsen in Noord-Ierland, IJs land en Spanje waar scènes van Game of Thrones zijn gefilmd een flinke toeristen- aanwas. Set-jetters gaan soms ver voor de ultieme beleving van hun favoriete filmplek. Zo moesten de eigenaren van een huis in de Ameri kaanse staat New Mexico dat figu reerde in tv-serie Breaking Bad een hoog hek om hun tuin plaatsen, omdat toeristen pizza's op hun dak bleven gooi den, zoals de hoofd persoon deed in de tv-serie over een scheikundeleraar die crystal meth-produ- cent werd. HET POPULAIRE TERRAS Voor koffie, lunch of een koud biertje: het is altijd vechten om een plekje onder de grote witte parasols van Dubravka. Niet zo gek. Op een steenworp afstand van alle hectiek bij stadspoort Pile, waar bussen continu ladin gen nieuwe toeristen uitbraken, is dit een kleine oase. Aan het water van een helblauw baaitje, onder schaduwrijke platanen, met uitzicht op de ruim 20 meter hoge stadsmu ren en het machtige fort Lovrijenac. Voor een cola moet je 4,50 euro neertel len, maar het eten (een pizza frutti di mare van 12,50 euro) is voor Du- brovnikiaanse be grippen redelijk ge prijsd. Het leukste terras? Dat is wat lastiger te vinden. Om bij Buza te komen, moet je vanuit een steegje door een gat in de muur. ,,Cold drinks'', staat op een bordje met een pijl. Koude drankjes zijn alles wat je hier kunt krijgen - voor koffie of eten moet je elders zijn. Maar de locatie van het rommelige Buza, op een plateautje halver wege de steile rotswand boven zee, is feno menaal. Het zeebriesje is heerlijk. Een trap leidt naar een strandje waar je kunt zwem men. GO Ti i i<Tu e~ jW. sM&tfSÊsk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9