HETISHIERFANTASTISCHDRUK! 8 NIEUWS Schilder Branko: vroeger in de fabriek was het leuker Sinds de stad figureert in tv-serie Game of Thrones, kan het toch al drukke Dubrovnik de drommen toeristen nauwelijks meer aan. De 'parel van de Adriatische Zee' dreigt zijn status als Unesco werelderfgoed kwijt te raken en kwam in actie. Voor de oorlog woonden hier nog 5000 mensen. Nu misschien nog 800 Mijd de ochtend, pak een bus Op zijn vaste stek naast de Onofriofontein, vlakbij de stadspoort, verkoopt Branko Komnenovic zijn schil derijen. Al zestien jaar. Het populairste stadsgezicht, een vogelperspectief op de burchten en rode daken, tekent hij achteloos uit het hoofd. Of hij er plezier aan beleeft? ,,It's just business'', gromt hij. Vroeger werkte hij in een staatsfabriek, vertelt hij. Daar had hij meer plezier in, eerlijk gezegd. ,,Het is beter om iets te pro duceren dan alleen toeristen van dienst te zijn. Mijn zoon is receptionist in een hotel. Staat de hele dag te knipmessen voor Indiërs. Vreselijk.'' Een Chinese vrouw probeert af te dingen op een stadsgezicht van olieverf van 400 kuna (55 euro). ,,50 kuna korting kunt u krijgen. Symbolisch. Dit is een eerlijke prijs'', zegt hij resoluut. Samenzweerderig tegen uw verslaggever: „Vroeger maakte ik ze veel goedkoper. Maar ik verkoop ze toch wel. Er is altijd wel iemand die het ervoor betaalt.'' Een Franse vrouw pakt enthousiast een van de mo derne werkjes uit het rek. Die maakt Komnenovic' dochter Ana. ,,Zij maakt zulke rare dingen'', zegt hij. ,,Maar de jongere toeristen zijn er weg van.'' De Franse echtgenoot wil er een foto van maken, maar de vrouw grijpt beschaamd in. De man trekt zijn portemonnee. De Chinese vrouw komt terug met 350 kuna. Komne- novic overhandigt zijn stadsgezicht. ,,Zie je?'', zucht hij. ,,Nu moet ik weer helemaal opnieuw beginnen.'' H ijk, kijk!'' Pedro Gi- rart (15) stoot zijn zus aan als hij tij dens de wandel tour door de oude stad van Dubrovnik de Jezuïeten- trappen ontwaart. Candela (17) slaakt een vreugdekreetje en grijpt haar broer bij de arm. ,,Shame! Shame! Shame!'', scanderen de Argentijnse pubers spontaan in koor. Voor wie nooit naar Game of Thro nes gekeken heeft: de Jezuïetentrap- pen waren het decor van een legen darische scène in de hitserie. Konin gin Cersei, een van de hoofdrolspeel sters, wordt daarin poedelnaakt de trappen afgestuurd terwijl ze door sensatiebelust gepeupel met vieze dingen wordt bekogeld. (Nieuwsgie rige niet-kijkers: google maar eens op 'walk of shame'). Dubrovnik figureert in de duurste tv-serie ooit als de met veldslagen, draken en intriges bevochten hoofd stad King's Landing. Geen gekke keus: Dubrovnik lijkt wel uit een sprookje te komen. De middel eeuwse stad is compleet omringd door stadsmuren die loodrecht oprij zen uit de azuurblauwe zee. De stra ten zijn van zachtkleurige kalksteen, gladgepolijst door voetstappen van honderden jaren. Voor auto's is in de steile steegjes geen plaats. De 'parel van de Adriatische zee', die sinds 1979 op Unesco's Wereld- erfgoedlijst staat, was al lang voor de Joegoslavische Oorlogen een toeristi sche trekpleister. Maar de laatste ja ren wordt Dubrovnik overspoeld door bezoekers. Met 8 procent meer toeristen dan het jaar ervoor, waar onder 700.000 cruiseschippassagiers en meer dan 4 miljoen overnachters, brak de stad vorig jaar alle records. Dat is niet in het minst te danken aan het 'Game ofThrones-effect', aldus directeur Kristjan Stanicic van de Croatian Tourism Board. ,,Deze be faamde tv-serie heeft voor de promo tie van onze stad in de hele wereld een onschatbare waarde gehad.'' Ook de twee jonge Argentijnse fans spenderen de ochtend dat hun cruiseschip ligt afgemeerd in Du- brovnik aan een Game of Thrones Tour. Hun vader Fabian heeft voor hen een Game ofThrones-shirt ge kocht in een van de winkeltjes die zijn volgepakt met 'official licensed' en dus peperdure prullaria (zoals kitscherige stalen bekers van 100 euro die als warme broodjes over de toonbank gaan). Vader Fabian (53) is misschien wel de grootste fan. ,,Ik was al verslaafd toen de kinderen nog te klein waren'', zegt hij, verwijzend naar de vele scènes met bloed, ont- hoofdingen en disfunctioneel naakt. Een Canadese vrouw vertelt dat de kans om de setting van Game of Thro nes te zien de belangrijkste reden is dat ze een rondreis door Kroatië heeft geboekt. Twee Australische vriendin nen fotograferen elkaar met foto's van de hoofdpersonen bij het baaitje dat, zo vertelt gids Ivan Lujo, het ge vechtstoneel was van de bij 'thronies' beruchte 'Battle of Blackwater Bay'. Lujo (29) is blij met alles wat Game of Thrones zijn stad heeft gebracht. De gids, die zelf achter de schermen werkte bij de filmopnames, verdient er al zes jaar zijn brood mee - en ge noeg geld om buiten het toeristen seizoen op vakantie naar Cuba en Tanzania te gaan. „Game of Thrones heeft Dubrovnik op de wereldkaart gezet. Ook bij jongeren. Onze stad, die het vooral van zijn historie moest hebben, is dankzij de magie van film nu weer populair en fris.'' Niet iedereen denkt daar zo over. Door het massatoerisme is Du- brovnik onleefbaar geworden, vin den veel bewoners. Ze klagen over de volgepropte bussen, de ellenlange fi les, de enorme parkeerproblemen. In de oude stad hebben toeristen bewo ners al grotendeels verdrongen. Zelfs in de nauwste steegjes prijkt op vrij wel elke gevel een bordje 'hotel' of 'appartement'. ,,Voor de Joegoslavi sche Oorlogen woonden hier nog vijfduizend mensen. Nu zijn we mis schien nog met achthonderd'', zegt Dulija Hrnic die met haar man, 8-jarige zoon en moeder nog wel in de oude stad woont. Ze snapt wel waarom zo veel stadsgenoten hun huis voor veel geld hebben verkocht en naar een rustige buitenwijk zijn verkast. ,,Vroeger had je hier slagers, groenteboeren, wasmachinezaken. Nu alleen nog toeristenwinkeltjes. In de twee buurtsupers die nog over zijn, is alles drie keer zo duur.'' Ze wijst naar haar zoontje Marian. ,,Hij kan nergens spelen. In de zomer is de donderdag 18 juli 2019 GO Fans populaire Game of Thrones overspoelen Dubrovnik Annemieke van Dongen Dulija Hrnic, bewoonster Gids Dulija Hrnic met haar man Srdan en zoon Marian. fotos adr TIPS Mijd de ochtend, als cruiseschippassagiers en tourgroepen in de stad zijn. Ga eind van de middag, als de zon wat minder verzengend is. Dwaal door de steegjes. Daar vind je nog stilte, schaduw en sporadisch een parkje. Verdwalen kan niet echt: heuvelop stuit je op de stadsmuur; heu- velaf beland je binnen een kwartiertje altijd wel weer in de brede hoofdstraat, Stradun, die naar stadspoort Pile leidt. Neem de boot naar het eilandje Lokrum, een kwartier varen van uit de oude haven. Hoe wel het volgepakte veer anders doet ver moeden, vind je hier rust. Je kunt er zwem men, picknicken of lun chen bij een restau rantje. Op de wandel paden ruikt het naar dennen en kom je pau wen en konijntjes tegen. En, oh ja: in het klooster staat een re plica van de troon uit Game of Thrones waar mee je (gratis) op de foto kunt. Geen zin om 150 kuna (20 euro) neer te tellen voor een bootticket? Voor 15 kuna p.p. neem je bus 4 naar het strand van Lapad. Op 'Sunset Beach kun je zwem men tot de zon in zee zakt, om daarna vis te eten aan de boulevard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8