7 Het hevige trillen van de Duitse bondskanselier Angela Merkel houdt wereldwijd de gemoederen bezig. Voor patiënt Jolanda en neuroloog Chris van der Linden is het zo klaar als een klontje: Merkel heeft orthostatische tremor. 'Op een dag even plotseling verdwenen als het is gekomen' Toen de 55-jarige Bra bantse Jolanda van de Veerdonk-Van de Ven de filmpjes zag van de Duitse bonds kanselier was het alsof ze in de spiegel keek. ,,Dit is helemaal 100 procent mijn plaatje'', bekent Jolanda. ,,Als ik even sta, beginnen mijn benen te trillen", vertelt ze openhartig. ,,Als ik wat langer sta, beweegt mijn hele romp mee, precies als bij Angela Mer kel. Die trillingen leveren een enorm stressgevoel op, alsof je aan de rand van een afgrond staat.'' Jolanda woont in Den Dungen bij Den Bosch en is in het dagelijks leven manager van apothekersassistenten. Ze kreeg haar diagnose in mei te ho ren. Ze heeft de zeldzame neurologi sche aandoening orthostatische tre mor, kortweg OT, die in Nederland slechts bij tachtig a negentig mensen is vastgesteld. Verschillende delen van de hersenen zorgen voor de aan sturing van spieren. Die moeten een bepaalde spanning behouden, zodat iemand kan staan. Bij mensen met OT gaat die spanning telkens even verloren, waardoor vooral in de be nen een trillende beweging ontstaat. ,,Het komt niet door stress, maar door stress kunnen de klachten wel verer geren'', legt Jolanda uit. 'Tremor' staat voor trillingen en 'orthostase' geeft aan dat de klachten ontstaan tij dens het rechtop staan. Ook voor de Nederlandse neuro loog Chris van der Linden, werkzaam in het AZ Sint-Lucas ziekenhuis in het Belgische Gent, staat vast dat Merkel deze zeldzame stoornis heeft. Dit is zó klassiek dat iedere neuro loog die gespecialiseerd is in bewe gen, orthostatische tremor ziet'', zegt hij heilig overtuigd van zijn diagnose. ,,Een neuroloog in Duitsland moet dit ook hebben opgepikt.'' De pas erin Volgens de Nederlandse neuroloog, die te zien was in de Belgische serie Topdokters, komt het vaker voor bij oudere mensen en meer bij vrouwen dan bij mannen. In tegenstelling tot bij parkinson, kunnen bij OT de tril lingen als sneeuw voor de zon ver dwijnen zodra de pas er weer ingaat. Dat herkent de neuroloog ook bij Merkel, die al sinds 2005 zonder noe menswaardige gezondheidsklachten aan het roer staat bij de Oosterburen. ,,Als het volkslied ophoudt, kan ze gewoon weglopen'', beschrijft de neuroloog. ,,Dat heb ik ook, als ik ga zitten of even de pas erin zet, dan houdt het trillen op'', herkent Jo landa. De Duitse bondskanselier An gela Merkel bibberde, trilde en schudde zeker drie keer. Al die mo menten werden haarfijn vastgelegd: of ze nu naast het spreekgestoelte stond bij de Duitse president, of luis terde naar het volkslied met de Finse premier of de Oekraïense president, elke keer gingen de beelden de we reld over. Een zoekopdracht op An gela Merkel en het woordje 'shaking' levert al ruim 9,7 miljoen hits op. Toch spreken maar weinig neuro logen zich uit over de mogelijke stoornis van Merkel. Het AMC in Amsterdam, dat hierin is gespeciali seerd, houdt de lippen stijf op elkaar. Van der Linden betoogt: ,,Natuurlijk kunt u zeggen: maar Merkel is niet uw patiënt, hoe kunt u die diagnose stellen? Maar voor neurologen gespe cialiseerd in bewegingsstoornissen is het heel normaal om te diagnostice ren aan de hand van beelden. Wij hebben elk jaar een congres waarbij video's worden vertoond van patiën ten met trillingen om complexe ge vallen te bespreken. De filmpjes van Angela Merkel zouden daar niet eens worden getoond, omdat de orthosta tische tremor zó herkenbaar is.'' In Nederland staan nog geen hon derd patiënten geregistreerd met deze aandoening. Ter vergelijking: bij Nederlandse huisartsen staan ruim 50.000 personen bekend met een vorm van parkinson. Bij Jolanda werd de diagnose gesteld met behulp van een speciale test in het Nijmeegse Radboudumc. De aandoening is ook te herkennen aan een 'helikopterge luid'. ,,Een klinisch fysioloog hoorde dat geluid bij mijn benen. Doef, doef, doef, doef, doef'', imiteert Jolanda. Merkel zei in een statement te ver wachten dat haar trillingen snel over zouden gaan. Maar de aandoening is progressief en wordt dus steeds erger. ,,Nu kan ik nog een paar minuten staan, maar als het straks een paar se conde is, wordt het bijvoorbeeld las tig om te fietsen'', vertelt Jolanda. Zitten Wat Merkel moet doen? ,,Advies nummer één is het staan beperken'', vertelt de topdokter. Dinsdag luis terde Merkel voor de tweede keer zit tend naar volksliederen, dus het lijkt erop dat zij een dergelijk advies al ter harte heeft genomen. Verder slikken sommige patiënten medicijnen die ook gebruikt worden tegen epilepsie. Die laat Jolanda vooralsnog links lig gen, vanwege de bijwerkingen en omdat er voor haar nu ook goed mee te leven valt. „Presenteren vind ik nog steeds heel leuk. Daar ben ik niet mee gestopt, maar dat doe ik vanaf een krukje. Mijn trouwe maatje'', zegt ze over haar opklapbare krukje dat altijd mee gaat in de achterbak. De neuroloog en de Brabantse ho pen dat Merkel gewoon voor de aan doening zal uitkomen. Jolanda: ,,Ge- middeld duurt het zeven jaar voordat mensen de juiste diagnose krijgen. Orthostatische tremor is vermoei end, maar wat het pas echt vermoei end maakt is het verbergen.'' Van der Linden besluit: ,,En dan is ze meteen van dat gezeik met die filmpjes af.'' REACTIE MERKEL donderdag 18 juli 2019 Jolanda (55): 'Ik heb wat Angela Merkel ook heeft' Het lijkt erop dat Angela Merkel het advies heeft gekre gen om voortaan bij officiële gelegenheden te gaan zitten om daarmee het trillen te voorkomen. foto ap Marcia Nieuwenhuis Jolanda van de Veerdonk-Van de Ven. FOTO KOEN VERHEIJDEN Ook in de Duitse media is afgelo pen weken volop gespeculeerd over de gezondheid van Angela Merkel, die gisteren haar 65ste verjaardag vierde. De Duitse Bondskanselier verklaart zelf dat ze geen problemen met haar ge zondheid heeft en dat niemand zich zorgen hoeft te maken. ,,Ik ben ervan overtuigd dat de reactie op een dag even plotseling zal ver dwijnen als ze gekomen is.'' Haar eerste trilaanval, half juni tijdens een bezoek van de Oekraïense president, hield volgens Berlijn ver band met de hitte. Anderhalve week later trilde Merkel weer, tij dens een ontmoeting met bonds president Frank-Walter Steinmeier. De verklaring was toen dat het een psychologisch verschijnsel was, uitgelokt door de angst dat het opnieuw zou gebeuren. De laatste tril- aanval was vorige week woensdag toen Merkel de Finse premier ontving in Berlijn. In Parijs woonde ze zondag de viering van de Franse nationale feestdag Quatorze Juillet bij zonder te trillen. Merkel staat be kend om haar sterke werk ethiek. Ze heeft weinig slaap nodig en weet op EU-toppen andere leiders te overtreffen met haar vermogen om zich tot diep in de nacht te con centreren op de details van inge wikkelde discussies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7