NYNKEDEJONG Kans op tropisch weer midden volgende week 6 Kennis kunstmatige intelligentie lekt weg Column Ik was een totaal schaamteloze borstvoeder. Ik heb twee baby's mogen voeden en het zal wel aan de hormonen hebben gelegen, maar ik voedde overal en altijd en het maakte me niet uit wie keek. Zo heb ik gevoed terwijl er mannelijke collega's op kraam bezoek waren. Mannen met wie ik doorgaans alleen heel serieuze ge sprekken over oplagecijfers voerde, zagen mij live een tepel in een babymond duwen. Kon me niks schelen. Ik deed het op volle terrassen, op een bruiloft, op bankjes in parken. En nergens voelde ik me opgelaten. Mijn kind moest drinken, dus hoppetee. van borstvoedende vrouwen, al snap ik niet zo goed waarom. De borsten van voedende vrouwen hebben namelijk niks met seks te maken. Het zijn geen lustobjecten, maar melkmachines. KLM nam het deze week op voor die mensen die over hun nek gaan bij het zien van een voedende vrouw. Als je voedt op een vlucht van de maatschappij, kan je worden ge vraagd om je te bedekken, zo werd deze week bekend toen op Twitter iemand vroeg wat KLM's borstvoedings- policy was, KLM best kunnen weten. De laat ste jaren springen steeds meer jonge moeders op de barricaden om voeden in het openbaar geac cepteerd te krijgen. Er is zelfs een hashtag #normalizebreastfeeding. Zoek erop op Instagram en je vindt al bijna 900.000 foto's van vrouwen die voeden, onder wie celebrities als Liv Tyler, Pink en Kate Hudson. Dat is een groep die online veel sterker is dan de 'ga weg met je melktieten'-mensen. Eén negatief tweetje over borst voeding en je krijgt al die vrouwen achter je aan. En onderschat nooit de kracht van een vrouw onder in vloed van borstvoedingshormo nen, zeg ik uit eigen ervaring. 'Bij ons mag je voeden', is een veel positiever statement. Die paar mopperaars die dat niet kunnen aanzien, geef je een andere vlieg- tuigstoel, zodat ze de borst in kwestie niet meer zien. Iedereen tevreden. En veel min der gedonder op de sociale media. De borsten van voedende vrouwen hebben niks met seks te maken De afgelopen dagen was het afzien voor de zonliefhebber. Het was ronduit kil met temperaturen van amper 20 graden, soms zelfs een stuk kouder. Maar het wordt beter. Vanaf zondag moet het weer ge leidelijk rustiger worden, zegt me teoroloog Raymond Klaassen van Weerplaza. ,,De zon krijgt meer ruimte en de temperatuur kan Mogelijk hittegolf steeds verder oplopen. Volgende week laat het Europese model de temperatuur omhoog schieten en wordt het vanaf dinsdag in een groot deel van het land 30 graden of warmer. In de tweede helft van de week is het niet uitgesloten dat het in het zuiden en oosten van het land 35 graden wordt." Dat betekent dat een regionale hittegolf in het zuiden en oosten van het land mo gelijk is. Het is vanaf vanmiddag verboden om water uit rivieren, sloten, be ken, meren en vijvers te halen in de Achterhoek en Twente. Dat hebben de twee waterschappen die daar ac tief zijn besloten. Reden voor het verbod is de extreme droogte. 'fropiidn 2.0is)Bfs Een investering van 2 miljard euro is volgens dat plan nodig voor be ter onderwijs, hogere salarissen voor wetenschappers en het op zetten van een topinstituut. Mo menteel is er een wereldwijde wedloop gaande op het gebied van kunstmatige intelligentie, ook wel artificiële intelligentie (AI) ge noemd. Techbedrijven in Silicon Valley kapen Nederlands en Euro pees talent weg, dat in de VS veel meer kan verdienen. In Azië heeft China de ambitie geuit om de we reldleider in AI te worden. Tegelijk streven zelfs Europese (buur)landen Nederland voorbij. Wetenschappers kunnen op Bel gische, Duitse of Franse universi teiten vaak beduidend meer ver dienen. Ook is er meer budget voor onderzoek. Overheden inves teren er verder flink in AI, onder meer door belastingvoordelen voor bedrijven. ,,In Nederland moeten we gas geven met elkaar, anders dreigen we de boot te mis sen", stelt Feroz Amirkhan van VNO-NCW. Wel ontwikkelt het kabinet een strategisch Actieplan AI, dat dit najaar moet verschijnen. Om het tij te keren, slaan VNO- NCW, TNO, bedrijven als Philips en Ahold Delhaize en universitei ten nu de handen ineen. Zij begin nen de Nederlandse AI Coalitie. Partijen willen ervoor zorgen dat er in 2023 vierhonderd extra on derzoekers aan universiteiten en instituten bijkomen. Er moet een nationaal AI-onderzoekspro gramma komen, waarin bedrijven en universiteiten samenwerken. Ook wil de AI Coalitie een Euro pees toponderzoekscentrum naar ons land halen. Het kabinet en be drijfsleven moeten een nationaal groeifonds opzetten dat begin nende AI-bedrijfjes actief van groeikapitaal kan voorzien. Verder moeten drie miljoen Nederlan ders worden bijgeschoold. Kosten De plannen kosten in het meest ambitieuze scenario circa 2 miljard euro in zeven jaar tijd. Dat geld moet door overheid en bedrijven gezamenlijk bij elkaar worden ge bracht. Volgens Maarten de Rijke, hoogleraar kunstmatige intelli gentie aan de UvA, is actie drin gend vereist. Steeds vaker ziet hij afgestudeerden en promovendi naar het buitenland vertrekken. Zo zijn deze zomer weer diverse onderzoekers van De Rijke naar Silicon Valley vertrokken. „Offici eel voor een stage, maar in feite be treft het een verkapte sollicitatie procedure." Ze krijgen daar 13.000 tot 15.000 dollar per maand. ,,Meer dan een hoogleraar hier." Erger vindt De Rijke dat Neder landse knappe koppen ook al naar universiteiten in België en Duits land vertrekken. ,,In Silicon Valley zullen de salarissen altijd hoger blijven, maar als iemand zelfs in Gent al beter betaald krijgt, wordt het heel lastig. Juniordocenten stappen over naar onze oosterbu- Als wij dat talent niet weten vast te houden dan heeft dat grote consequenties ren om daar in een klap hoogleraar te worden." De Rijke noemt de huidige cao's zwaar verouderd. ,,De salarissen moeten snel omhoog." Het lukt de UvA hierdoor niet om voldoende docenten en hoofddocenten te vinden. Om de kwaliteit te waar borgen is dit jaar een numerus fixus van tweehonderd studenten ingesteld. Dat doet ook de TU Delft. Dit jaar worden slechts vijf honderd studenten toegelaten, terwijl zich er duizend hebben aangemeld. ,,Wij kunnen zoveel studenten niet begeleiden, de do- centen zijn er simpelweg niet", zegt hoogleraar digitalisering Inald Lagendijk. Lagendijk spreekt van een jacht op talent. ,,Als wij dat talent niet beter weten vast te houden, dan heeft dat grote consequenties. Dan kunnen bedrijven toepassingen in kunstmatige intelligentie niet hier ontwikkelen en worden wij in Ne derland volgend in plaats van lei dend. De maatschappelijke impact van AI hebben we dan ook niet meer in eigen hand." Vooraanstaand Vanouds bezit Nederland een vooraanstaande positie in AI. De eerste opleidingen op universitei ten dateren uit de jaren 80. Afgelo pen jaren staat die positie steeds meer onder druk. Lagendijk ziet de AI Coalitie als een schot voor de boeg. ,,Het is een concrete set voorstellen die we doen." Momenteel ziet hij nog weinig urgentie in politiek Den Haag. ,,Tot nu toe hebben Kamer moties om meer te investeren in AI het niet gehaald. Er is weinig wat op daadkracht duidt." Henk Jan Vink, directeur van TNO's ict-afdeling, hoopt dat er mede met hulp van het kabinet een stelsel kan komen waarin be drijven, universiteiten en overhe den een aantrekkelijk klimaat voor technici en kenniswerkers weten te scheppen. Artificiële of kunst matige intelligentie is dé heilige graal van de moderne technologie. Met AI kunnen diagnoses in de zorg 80 procent beter worden, worden autonoom rijdende auto's mogelijk en gaan oogsten in de landbouw fors omhoog. donderdag 18 juli 2019 GO ^0 @nynke Borstvoeding Ik weet heus wel dat er mensen zijn die ongemakkelijk worden De vooral negatieve reacties wa ren niet van de lucht. En dat had Stom staaltje sociale media van de KLM. Beetje ouderwets ook. De zomer is terugDe komende dagen gaat de temperatuur steeds verder omhoog, met vol gende week kans op tropische temperaturen. Bonne Kerstens Rotterdam Volgende week loopt het kwik naar verwachting hoog op. Hittegolf: periode van 5 (of meer) opeenvolgende dagen in De Bilt warmer dan 25°C, waarvan minstens 3 warmer dan 30°C. 35°C 30 25 20 31 31 32 28^' 26 do 18 vr 19 za 20 zo 21 ma 22 dl 23 wo 24 do 25 vr 26 za 27 zo 28 ma 29 dl 30 Nederland raakt snel zijn knappe koppen kwijt Om de uittocht van weten schappers en technici met ken nis van kunstmatige intelligen tie naar het buitenland tot staan te brengen, lanceren be drijven, universiteiten, TNO en overheid vandaag een groot en kostbaar actieplan. David Bremmer Den Haag -Inald Lagendijk, hoogleraar Ook de ontwikkeling en programmering van robots valt onder het begrip kunstmatige intelligentie. foto hollandse hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6