14 ZEELAND TBE-VIRUS HERSENVLIESONTSTEKING Marieke en Frits Kroon zijn altijd alert op teken. Maar toch ligt Frits (64) nu doodziek in het ziekenhuis. De hovenier heeft het zeldzame TBE-virus aan een tekenbeet overgehouden. 'Geen reden voor brede vaccinatie' I arieke (62) zit aan zijn bed in het ZGT-ziekenhuis in Almelo. Nog I nooit is ze zo bang geweest dat ze haar man zou ver liezen. De Deldense zag hem in een recordtijd doodziek worden. „Je wordt altijd maar gewaar schuwd voor de ziekte van Lyme, die je van teken kunt krijgen. Maar over TBE hoor je het RIVM en de GGD eigenlijk niet. Het is doodeng. De noodklok moet worden geluid." En dat is wat ze doet. „We heb ben geen idee waar hij die be smette teek precies heeft opge daan. Geen idee. Dat is ook het enge. Het kan op ons eigen ter rein zijn gebeurd, maar ook bij een ander. Mensen moeten veel alerter worden gemaakt. Ons hele leven staat op de kop." Frits is hovenier met een eigen bedrijf, Kroonjuweel. De Delde- naar is eigenlijk door heel Twente wel aan het werk. En ze hebben zelf een flink stuk bos. „We zijn allebei natuurgek. Dus zijn we veel buiten. Daarom zijn we ook altijd alert op teken." Ongeveer anderhalve week geleden had Frits weer een tekenbeet te pak ken. Het echtpaar weet onder hand wel hoe je de teek moet ver wijderen. Maar er ging geen lampje branden toen hij vorige week ziek werd. Erge hoofdpijn „Gewoon griepverschijnselen. Dat dacht de huisarts ook. Daar kreeg hij een middeltje voor. Maar dat deed niets. Daarna ging het in korte tijd ineens veel slech ter. Eerst heel erge hoofdpijn. Maar zondag was Frits gewoon niet meer aanspreekbaar. Hij kon niet meer lopen, kon zijn arm niet meer optillen. Zo eng. Ik heb hem in de auto gezet en de huis arts gebeld: 'Ik wacht geen mi nuut langer, ik kom nu met Frits naar jullie toe'." Daar werd hij bijna meteen per ambulance opge haald. In het ziekenhuis is hersen vliesontsteking geconstateerd, zegt ze. „Afkomstig van het teken virus TBE. Je schrikt je dood. Hij is door het oog van de naald gekro pen." Slecht aanspreekbaar Tegen TBE is wel een vaccin, maar geen specifiek geneesmiddel. Frits Kroon heeft soms wel goede mo menten, maar meestal is hij slecht aanspreekbaar. ,,Met oppervlak- Hij overleeft het. Maar ik vrees dat hij nooit meer helemaal de oude wordt kige dingen kan hij soms nog wel meepraten", zegt Marieke. Maar alles kost hem kracht, hij slaapt veel. „Hij is in één week zeker tien kilo lichter geworden. Verschrik kelijk. Het gaat intussen iets beter, maar de artsen kunnen geen uit sluitsel geven over zijn vooruit zichten. Hij overleeft het. Maar ik vrees dat hij nooit meer de oude wordt." Dat Kroon de besmetting in Ne derland heeft opgelopen staat vast. Ze zijn al 21 jaar niet in het buiten- GRIEPACHTIG land geweest. „Dit virus is allang niet meer iets van het buitenland. Het is hier! Dat moet onder de aandacht. De teek die Frits ver moedelijk besmet heeft, zag er niet anders uit dan andere teken. De beet evenmin. Ik kan alleen zeggen: mensen pas op. Griepver- schijnselen, hoofdpijn? Naar je dokter." Marieke is ervan overtuigd dat het aantal slachtoffers van het vi rus de komende jaren flink zal toe nemen, al zegt het RIVM daar nog geen aanwijzingen voor te hebben. Ze is pessimistisch. „We zijn als mensen ons hele ecosysteem aan het verpesten. Vier jaar geleden had je ook geen gedoe met de pro cessierups. De aarde verandert. Er staan ons nog rampen te wach ten." donderdag 18 juli 2019 GO Gevaarlijk tekenvirus maakt Frits Kroon doodziek Lucien Baard Almelo Marieke Kroon aan het ziekbed van haar man Frits. „Ons hele leven staat op de kop." FOTO LENNEKE LINGMONT - Marieke Kroon Tekenencefalitis (TBE) nes telt zich via een tekenbeet in het zenuwstelsel en ver oorzaakt een griepachtig gevoel, gevolgd door hoofd pijn, misselijkheid en bra ken. In het ergste geval kan het leiden tot hersenvliesont steking en (blijvende) verlam ming. (Ongeveer 2 procent van die patiënten overlijdt.) Overigens: veel mensen mer ken de besmetting niet eens. Slechts een klein aantal krijgt hersenvliesontsteking. Bescherming Er bestaat wel een vaccin tegen TBE, dat voor 95 pro cent bescherming geeft. Dat wordt aangeraden voor men sen die langere tijd verblijven in sommige besmette gebie den elders in Europa. Volgens het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu is er geen reden om hier breed te vaccineren. „Het aantal patiën ten is te gering. Er zijn ook geen signalen dat er sprake zal zijn van een grote toename van besmettingen", zegt on derzoeker Hein Sprong. Zoals gemeld werd de ziekte in 2016 voor het eerst vastge steld in Nederland. Maar Sprong kan niet uitsluiten dat er voor 2016 ook al mensen ziek zijn geworden. „Maar tot die tijd was het niet bekend dat er ook al besmette teken in Nederland waren. We heb ben artsen toen gealarmeerd. Nu zijn ze er alert op. Dan ga je de ziekte ook vaker zien." Info: rivm.nl/tekenencefalitis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42