Vermist rijbewijs meteen ongeldig Rabobank toont interesse in energiebedrijf Eneco NIEUWS 3 Kamerfracties en vervoerders eisen snel oplossing van kabinet De Raad van State heeft de geplande verbreding van de ring rond Utrecht naar de prullenmand verwezen. Het project kan hierdoor jaren vertraging oplopen. Het is onacceptabel dat een oplossing jaren op zich laat wachten Het was een kwestie van tijd dat een megaproject zou sneuvelen, na een eerder vonnis van de hoogste bestuursrechter. Die zette een paar maanden terug een streep door de rekenmethode voor de uitstoot van stikstof, op basis waarvan vergun ningen werden verleend voor grote bouw- en infraprojecten. Gisteren bleek volgens diezelfde Raad van State dat de voorgenomen aanpak van de A27 en de A12 bij Utrecht zorgt voor toename van stikstofuitstoot bij natuurgebieden, zoals Amelisweerd. Daarom had een vergunning voor de verbreding achteraf gezien nooit mogen wor den verleend. De gevolgen zijn enorm. Dit pro ject kost 1,2 miljard euro. De eerste werkzaamheden zijn al begonnen, zoals onderzoek naar de bodemge steldheid rond de wegen. Het kabi net heeft de verbreding zelfs in het regeerakkoord staan als topproject, naast de verlengde A15, de A13-A16 en de Blankenburgverbinding. Minister Cora van Nieuwenhui- zen geeft aan dat de vernietiging van het tracébesluit een gigantische strop is. ,,Dit zorgt voor een flinke vertraging. Hoeveel is nu nog niet te zeggen. De uitspraak onder streept hoe verstrekkend de conse- quenties zijn van het wegvallen van het Programma Aanpak Stikstof.'' Het besluit betekent niet dat de ringverbreding rond Utrecht voor altijd van de baan is. De minister kan met een nieuw besluit komen. En tegen dat besluit kunnen orga nisaties dan weer bezwaar aanteke nen. Waarschijnlijk loopt het pro ject zo jaren vertraging op. File Regeringspartij VVD is teleurge steld. ,,We moeten nu echt door'', zegt Kamerlid Remco Dijkstra. ,,Nederland mag niet stilstaan, dus er moet een oplossing komen. Daar kijken juristen nu naar en in sep tember komt het kabinet met uit sluitsel. Eén ding weet ik zeker: het is onacceptabel dat een oplossing jaren op zich laat wachten, de men sen staan nu onnodig in de file.'' Ook coalitiepartner CDA noemt de vertraging door het vonnis 'erg jammer'. ,,Dit is absoluut een knooppunt dat moet worden aan gepakt. De uitspraak is een verlies voor de mensen die daar dagelijks vaststaan in de file en voor de om wonenden'', aldus Kamerlid Wytske de Pater-Postma. Wat D66 betreft moet nu snel worden geko zen voor een oplossing die goed is voor de natuur en de overlast voor omwonenden beperkt. Ook vervoersorganisaties willen dat het kabinet rap in actie komt. TLN en evofenedex pleiten ervoor dat de minister op de kortst moge lijke termijn aangeeft hoe de stik- stofuitstoot bij het project A27/A12 gecompenseerd kan worden. Ook moet er 'met spoed' een nationaal kader worden ontwikkeld, waarin 'het belang van stikstofreductie op natuur en economische ontwikke ling in Nederland' overal op de zelfde manier kan worden afgewo gen. Adviescommissie Het kabinet heeft vorige week een adviescommissie ingesteld, onder leiding van oud-minister Remkes. Die moet met voorstellen komen voor een nieuwe, juridisch houd bare aanpak van de stikstofuitstoot. Hiervoor krijgt het college elf maanden de tijd. Het kabinet heeft wel beloofd eerder voorstellen te presenteren die sneller zoden aan de dijk zetten. Dat blijkt uit een geplande wets wijziging van minister van Verkeer Cora van Nieuwenhuizen. Nu moe ten mensen die hun rijbewijs kwijt zijn (verloren of gestolen) bij de ge meente een onherroepelijke ver klaring invullen. Pas door een nieuwe aanvraag wordt het oude rijbewijs ongeldig. Maar wat als de gemeente dicht is? Van Nieuwenhuizen wil daar iets aan doen: ,,Voor de burger is het van groot belang dat in geval van ver missing of diefstal zijn rijbewijs zo snel mogelijk ongeldig wordt, bij voorbeeld om in een zo vroeg mo gelijk stadium de mogelijkheid van fraude te voorkomen.'' Dus wil het kabinet nu mogelijk maken dat de betrokken rijbewijs houder elektronisch melding kan doen. Doordat deze melding ver volgens direct in het Centraal Rij- bewijzenregister wordt geregis treerd, wordt het rijbewijs direct ongeldig. Bij de wetswijziging wordt ook geregeld dat de verplichting vervalt om aangifte bij de politie te doen als het rijbewijs weg is. Het proces verbaal is in de praktijk al vervan- gen door een melding bij de ge meente. Het is de bedoeling dat identi teitsdiefstal straks veel moeilijker wordt. De minister noemt in haar voorstel een zaak waarbij een man bij de politie aangifte van vermis sing van zijn rijbewijs deed, maar door geldproblemen pas anderhalf jaar later een nieuw rijbewijs nam. Toen pas kwam de geldigheid van het vermiste rijbewijs te verval len. Door identiteitsfraude waren in de tussenliggende periode 1737 auto's op zijn naam gesteld en in het kentekenregister opgenomen. Een woordvoerder van de minis ter laat weten dat het voorstel nog langs de Raad van State en door het parlement moet, maar 'zo snel mo gelijk' zal worden afgehandeld. ROTTERDAM Rabobank heeft zijn oog laten vallen op energiebedrijf Eneco. Daarmee is het één van de vier belang stellenden. Dat bevestigt de bank, die optrekt met durfin- vesteerder KKR infra. ,,Een sa menwerking met een partij als Eneco met een sterk groen profiel past binnen de ambitie van Rabobank om de huisban kier van de energietransitie te zijn'', bevestigt de bank mid dels woordvoerster Nanne van Nunen. ,,We willen maat schappelijke impact leveren.'' Eneco is in handen van 44 ge- meenten, maar nu het Rotter damse energiebedrijf sinds 2017 is afgesplitst van netbe heerder Stedin willen de lo kale overheden ervan af. Grootaandeelhouders als Rot terdam en Den Haag cashen: de verkoop moet 2,5 tot 3 mil jard euro opbrengen. Inmid dels zijn er vier kandidaat-ko pers: een consortium van Shell en PGGM, het Japanse Mitsu bishi, de Australische inves teerder Macquarie Infrastruc ture en investment fund KKR infra. De keuze valt later dit jaar. donderdag 18 juli 2019 GO Streep door verbreding ring Utrecht om stikstof Edwin van der Aa Den Haag -Remco Dijkstra, Kamerlid VVD Bezitters van een rijbewijs kun nen vermissing of vermoedens van fraude met dit document straks direct digitaal melden bij de Rijksdienst voor het wegver keer. Daardoor wordt het met een ongeldig. Edwin van der Aa Den Haag Bekeken wordt of 2x6 stroken binnen huidige bak mogelijk is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3