II ZEELAND 11 Het grootste verschil met werken in Nederland is dat je in Syrië geen belasting hoeft te betalen qua werk? Het grootste is wel dat je in Syrië geen belasting hoeft te be talen. Maar we hebben er geen en kele moeite mee om dat hier wel te doen hoor, haha." Familie Rinas en Yasmin zijn niet de enige familieleden die zijn uitgezworven. Alle broers en zussen zijn eveneens Syrië ontvlucht. De broers en zus van Rinas wonen zelfs allemaal in Nederland. „Toevallig heb ik twee broers die in Hoek wonen. De rest van onze familie woont verspreid door Nederland en Duitsland. We proberen elkaar natuurlijk zoveel mogelijk te zien. Met Syrië hebben we eigenlijk niet zoveel meer. Fami lie is voor ons het allerbelangrijkste. De periode dat we als gezin ander half jaar zonder elkaar waren, was dan ook erg zwaar. Communicatie met elkaar was geen vanzelfspre kendheid. We hadden het geluk dat Yasmin vlakbij de Turkse grens zat en we soms via het Turkse netwerk verbinding konden maken. In het midden van Syrië was het vaak on mogelijk om contact met de buiten wereld te maken. Het gebeurde ook regelmatig dat de elektriciteit uit viel en we geen water hadden. We prijzen ons heel gelukkig in Neder land. Het weer is absoluut minder in Nederland en jullie hebben heel veel regels, maar we zijn ontzettend dankbaar dat we in zo'n fijn land te recht zijn gekomen en de kans krij gen een leven op te bouwen." gezin. De jongens gaan naar school in Sas van Gent, Rinas begint bijna aan een nieuwe baan en Yasmin start na de zomer met een oplei ding. ,,Ik heb heel veel zin om weer naar school te gaan. Ik start met de opleiding tot pedagogisch mede werker, bij Scalda in Terneuzen. In Syrië werkte ik ook al, maar daar heeft een diploma veel minder waarde. Je wordt vooral aangeno men op basis van je ervaring, een diploma is minder van belang. De afgelopen tijd heb ik al veel meege holpen op de school van mijn zoons. Rinas staat op het punt om te beginnen als veiligheidstoezicht houder bij een internationaal be drijf. Via uitzendbureau Levelplus en Werkservicepunt Zeeuws- Vlaanderen heeft hij deze kans ge kregen, daar zijn we erg blij mee. Wat het grote verschil met Syrië is donderdag 18 juli 2019 Jan en Amir zijn lid van voetbalclub Corn Boys in Sas van Gent. Rinas heeft zijn rijbewijs, maar ver plaatst zich voorlopig - oer-Hollands - met de fiets. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Yasmin gaat een opleiding doen. Kamishli,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39