'Muziek geeft de spieren een oppepper' Vierdaagse 5 WILMA SALM ISA Een droomtoernooi veranderde zaterdag in een hel voor amazone Wilma Salm (29) uit Goes. Ze won prijs na prijs bij een Zeeuwse dressuurwedstrijd met haar 6-jarige paard Isa. Een dag later was het edele dier dood. Het kon niet op vorige week. Salm won in zo wel de Z1-klasse (drie van de vier proeven) als Z2-klasse tijdens Zeeland Outdoor Dressage in Nieuw- en Sint Joosland. Mede dankzij haar paard Isa. ,,Alles klopt bij Isa", zei Salm vrijdag nog. ,,We hebben in alle klassen enorm veel gewonnen. En het eind lijkt nog niet in zicht. Ik rij haar nu sinds mei in Z1 en ze maakt nog steeds veel progressie." Maar zaterdag sloeg het noodlot toe. De vader van Wilma liep 's ochtends langs zijn stallen in Yer- seke om de paarden te voeren. Bij de stal van Isa viel hem op dat haar rechterachterbeen er vreemd uit zag. Wilma werd erbij geroepen, net als André Roose, de Goese ei genaar van het paard, en dierenart sen Henk van Dijk en Mariëlle van Anrooy van Dierenartsenpraktijk Midden-Zeeland. ,,Toen we vrijdagavond terug kwamen van de wedstrijd was er niks aan de hand", zegt Salm. ,,En nu stond haar been plots in een rare hoek gebogen." In eerste in stantie was onduidelijk wat Isa mankeerde, een gebroken been werd niet uitgesloten. Röntgenfo to's moesten uitsluitsel geven. Zeldzaam Daaruit bleek dat de kogel van het kootbeen (vergelijkbaar met een vingerkootje) volledig uit de kom was. Volgens dierenarts Mariëlle van Anrooij een zeer zeldzame aandoening. Hoe een jong paard als Isa - ze was pas 6 jaar - de bles sure opliep, blijft een mysterie. Volgens eigenaar Roose is het paard misschien verkeerd opge staan 's ochtends: ,,Of uitgegleden misschien? We zullen het nooit weten." Samen met de dierenartsen be spraken Roose en Salm de moge lijkheden. Daarvoor werd ook die renkliniek De Bosdreef in het Vlaamse Moerbeke ingeschakeld, de grootste paardenkliniek in Bel gië. Het advies van zowel de kli niek als dierenartsen ging bij Salm en Roose door merg en been: Isa zal nooit meer kunnen sporten, een operatie is mogelijk maar kost 10.000 - 15.000 euro en er is geen enkele garantie dat de ingreep slaagt, ook omdat al haar pezen in het been waren afgescheurd. ,,Mocht de operatie al slagen, dan zou het herstel zeker een jaar du ren", zegt eigenaar Roose. ,,Voor een paard, een bewegingsdier, is dat zo lang. Ze zou dan maanden niet mogen lopen, niet eens steu nen op haar been. Een paard weegt 600 kilo, dat is niet te doen. Nog Hoe goed ze zou worden zullen we uiteindelijk nooit weten los van alle pijn die ze zou hebben. Het was geen makkelijke beslis sing, maar omdat de toekomst voor haar zo negatief was, ga je mee in het advies van de artsen. Ik wilde haar niet laten wegkwij nen." Met pijn in het hart werd beslo ten het toptalent in te laten slapen. Ze werd onder narcose gebracht en met een tweede spuitje werd het hart stilgezet. ,,Dat was echt heel moeilijk. Ik heb de hele dag ge huild", zegt amazone Salm. ,,Ik heb twee jaar met haar gereden. Het is zo raar dat haar box bij onze stal nu leeg is. Ik mis haar. Ze maakte deel uit van mijn dagelijks bestaan: heel onwerkelijk en pijn lijk." Ook eigenaar Roose is tot op de dag van vandaag van slag. ,,Ik ben er nog steeds kapot van. Ik heb haar gefokt en zoveel tijd met haar doorgebracht. Het was een uitzon derlijk paard met veel potentie. Af gelopen winter werd ze nog zesde van Nederland in haar klasse. Hoe goed ze zou worden zullen we uit eindelijk nooit weten." A De tweede wandeldag begon met een domper voor Maar ten Schakel (72) uit Zierik- zee. Zijn wandelmaatje en record loper Bert van der Lans, die voor de 72e keer de Vierdaagse wandelde, viel dinsdag uit na een val met zijn fiets. De twee wandelaars kennen el- kaar al vijf decennia: Schakel loopt de Vierdaagse voor de vijftigste keer. ,,Vorig jaar liepen we samen en op de eerste wandeldag ook. Ik wilde mijn kameraad ondersteu nen. Ik had erop gerekend dat we samen over de finish zouden gaan. Heel sneu dat dit gebeurd is. Ik had vandaag echt een wees-gevoel." Ondanks de teleurstelling liep Schakel 'roze woensdag' fluitend uit. ,,Ik heb heerlijk gewandeld. Het was perfect loopweer: als het iets te warm werd, verdween de zon ach ter een wolkje." Vanaf Wijchen stonden de mensen rijendik langs de kant. ,,Dat was onwaarschijnlijk mooi. Iedereen was blij. Het was echt een feesttocht. Die muziek geeft de spieren een oppepper." Schakel heeft de zwaarste dagen erop zitten. ,,De eerste twee dagen zijn 33 kilometer, de laatste twee Toen we Nijmegen binnenliepen, was alles roze dagen is de route 30 kilometer. We zijn dus over de helft." Op de voe ten van de Zierikzeeënaar zijn geen blaren te bekennen. ,,Ik heb geen centje pijn, en geen stuivertje last." Wilma Coppoolse (60) en haar vriendin Doortje Cornelisse (66) uit Middelburg hadden het zwaar- der op de tweede wandeldag. Wilma stapte rond vier uur de deur binnen van haar logeeradres. ,,Ik ben heel moe. En ik denk dat ik een blaar op mijn teen heb. Maar als ik straks gedoucht heb, dan gaat het weer beter hoor." De dames droegen vanwege Roze Woensdag roze wandelkle- ding, net als veel andere Vierdaag- selopers. ,,Toen we Nijmegen bin nenliepen, was alles roze. Je zag overal dansende mannen. Het was één deinende mensenmassa. We hadden geen puf meer om te dan sen. Maar we hebben wel met onze armen gezwaaid." Wilma's nichtje kookt een warme hap. ,,Ik word hier lekker verwend. Ik ga zo een biertje drin ken en lekker bijkomen." donderdag 18 juli 2019 GO Paard sterft dag na droomtoernooi Bas Bareman Nieuw- en Sint Joosland - André Roose, eigenaar We volgen zes Zeeuwse lo pers tijdens de Vierdaagse van Nijmegen. Cornelleke Blok -Wilma Coppoolse Wilma Coppoolse en Doortje Cornelisse tijdens Roze Woens dag Wilma Salm op paard Isa. foto margot de wild

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33