Stikstof vraagt om echte keuze Gezuiverd rioolwater terug naar de polder Koudekerke Niemand vervolgd voor dood militair Mark Ruben 2 HUISARTS ZOEKTOCHT IN GOES Verslaggeefster Ellen Smaardijk- Jobse verhuisde een jaar geleden van Vlissingen naar Kloetinge. Wat ze ook probeert, ze kan er maar geen huisarts krijgen. Commentaar Iederland heeft gesjoemeld met de bescherming van na tuurgebieden tegen stikstof. Dat heeft grote gevolgen. Gisteren zette de Raad van State de rem op de verbre ding van de snelwegen rond Utrecht. Voorlopig wordt het hart van het Nederlandse wegennet niet verruimd. Na deze tegen valler zal het kabinet de commissie-Remkes, speciaal ingesteld om bouwprojecten in de buurt van natuur alsnog juridisch houdbaar te maken, extra opjagen. Want, zei Kamerlid Remco Dijkstra van de VVD: 'Nederland mag niet stil komen te staan'. Het kabinet gaat waarschijnlijk naar nieuwe uitvluchten zoe ken. Die zijn er. De regels zijn niet sluitend. Als er geen alterna tief is, mag er toch worden gebouwd. Lijkt helder. Maar is meer asfalt de enige optie of kunnen we ook meer met de trein en de fiets? Ook niet eenvoudig is een beroep op een 'groot open baar belang'. Valt een op voorhand weinig kansrijke poging om de files te bestrijden in die categorie? Wat verder kan, maar wat niet logisch is: geld steken in compenserende nieuwe na tuurgebieden zodat we elders toch stikstof kunnen uitstoten. We zullen het zien. Uiteindelijk heeft Nederland behoefte aan een echte keuze. Willen we minder verkeer, willen we een kleinere veestapel, wil len we het allebei? Of willen we geen van beide en accepteren we een teveel aan stikstof - en trouwens ook aan CO2? Die knoop moet Den Haag doorhakken. Als het kabinet dat niet kan, dan moet de Tweede Kamer het maar doen. Als het kabinet geen richting kiest in kwesties als stikstof en CO2, dan moet de Kamer het doen Het waterschap neemt de maatre gel om in deze droge periode de waterkwaliteit in de polders goed te houden en het peil in de sloten op hoogte te houden. Vorig jaar bleek het terugpompen bijzonder effectief. In totaal heeft waterschap Scheldestromen vijftien zuiverin gen waarbij het gezuiverde water rechtstreeks of via een slotenstel sel naar het buitenwater wordt af gevoerd. ALMANAK ,,Het gezuiverde water wordt ge doseerd en gecontroleerd in de slo ten gebracht zodat de waterkwali teit in het slotenstelsel nauwlet tend in de gaten kan worden ge houden", aldus het waterschap. Deze maatregel past Scheldestro- De Canadese moeder en doch ter waren enorm 'excited': ein de-lijk zouden ze deze zomer hun 'motherland' bezoeken. Koudekerke om precies te zijn, de plek waar hun (groot)ou- ders ooit woonden. Nog blijer waren ze dat ze in het dorp een overnachtings- Het gezuiverde water wordt gedoseerd en gecontroleerd in de sloten gebracht men alleen bij droog weer toe. Zo dra het weer gaat regenen, stopt het waterschap met deze maatre gel, omdat dan de samenstelling van het rioolwater en dus ook die van het gezuiverde water kan ver anderen. Tip? redactie@pzc.nl plek gevonden hadden. Bij aankomst was het enthousi asme wat getemperd. Ze had den ondertussen wat verder gegraven in de familiegeschie denis. Hun roots blijken niet in het Zeeuwse Koudekerke te liggen, maar in Koudekerk aan de Rijn. Fietsster gewond door aanrijding Troebel water in bad De Spetter Zwembad De Spetter in Tholen kampt met man kementen aan de techni sche installatie. Het zwemwater kan daardoor troebel worden. Als die vertroebeling de wette lijke normen overschrijdt, moet het complete zwembad tijdelijk eerder dicht. Volgens een woordvoerster van de gemeente is nog niet dui delijk wat er precies mis is met de installatie. De kwaliteit van het water wordt continu in de gaten gehouden. Pas als het niet meer verantwoord is om mensen erin te laten zwemmen, moeten de bezoekers uit het bad. VLISSINGEN Mieren vliegen massaal uit a Ze zeggen wel eens dat de tijd vliegt. Dat doet-ie inder daad. Nog een paar weken en dan is het alweer een jaar geleden dat mijn man en ik de sleutel hebben ge kregen van ons nieuwe huis in Kloetinge. Zoals altijd staan de eerste weken in het teken van klussen en verhuizen. Daarna is het tijd voor wat praktische re- gelzaken zoals een nieuwe huis arts vinden in de gemeente Goes. In september begin ik nietsver moedend aan mijn eerste bel- ronde. Even een huisarts regelen, hoe moeilijk kan het zijn? Heel moeilijk, ontdek ik al snel. Bij het zoeken naar praktijken en tele foonnummers zie ik op sommige websites in vetgedrukte (hoofd)letters staan dat er geen plaats is voor nieuwe patiënten. De eerste keren laat ik mij nog af schrikken door die woorden, maar uiteindelijk bel ik ze allemaal, wel of geen patiëntenstop. Het 'nee, sorry...' van de excuserende assis tentes tast mijn doorzettingsver mogen niet gelijk aan, maar na een stuk of tien belletjes gooi ik boos mijn telefoon in een hoek. In okto ber en november probeer ik het opnieuw, maar helaas met het zelfde resultaat. En dan heb ik plotseling een huisarts nodig. Een bezoek aan de bloedbank brengt een ijzertekort aan het licht. Ik rij verschillende keren naar mijn oude huisarts in Vlissingen: consult, bloedprikken, ijzertabletten ophalen, nog eens bloedprikken... Wat onhandig al lemaal, en dan mag ik nog niet eens klagen: van Kloetinge naar Vlissingen is 'maar' een half uur rijden. Ik begin mijn speurtocht zo onderhand een beetje beu te ra ken. Bovendien heb ik even ge- noeg aan mijn hoofd en dus besluit ik mijn zoektocht tijdelijk te staken. Adempauze Na een adempauze van een paar maanden steekt het verantwoor delijkheidsgevoel in het voorjaar toch weer de kop op. Ik geef me zelf een schop onder mijn kont en begin voor de zoveelste keer aan een belronde. Vier telefoontjes en vier keer 'nee, sorry...' verder krijg ik van de assistente van huisart senpraktijk De Schuitvaart te ho ren dat ik mijn zoektocht beter kan staken. „Geen enkele huisarts in Goes heeft plek voor nieuwe pa tiënten", zegt ze. „Het probleem is bij ons bekend en we werken hard aan een oplossing. Probeer het over een paar maanden nog maar eens." Uit pure wanhoop en frustratie plaats ik begin mei een berichtje op Twitter. Eén van de reacties op Niemand zal worden vervolgd voor de dood van commando in oplei ding Mark Ruben uit Hoek. De kor poraal werd in oktober onwel tij dens een oefening in zwembad De Stok in Roosendaal. Hij werd uit het water gehaald en gereanimeerd. En kele dagen later overleed hij in een ziekenhuis in Rotterdam. Het Openbaar Ministerie heeft gisteren bekendgemaakt dat er geen verder strafrechtelijk onderzoek komt. Instructeurs hadden constant toezicht op de mensen in het zwem bad. Ze zagen binnen een halve mi nuut dat de korporaal niet boven water was gekomen en grepen met een in. Volgens het OM is 'adequaat gehandeld'. Waaraan de man is overleden, is niet vast komen te staan. Collega's van de man zagen dat hij plotseling in het water onwel werd. Instruc teurs grepen meteen in en haalden hem naar de kant. Er werd onder meer een traumahelikopter opge roepen. De man werd met spoed op genomen in het het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam. Daar is hij twee dagen later overleden aan complicaties. Ruben diende bij het 44e Pantser- infanteriebataljon en was in oplei ding voor het Korps Commando troepen. donderdag 18 juli 2019 II Waterschap Scheldestromen pompt het gezuiverde water van de rioolwaterzuiveringen Wal cheren bij Ritthem en Willem Annapolder bij Kapelle tijdelijk terug het achterliggende gebied in. Normaal gesproken wordt het gezuiverde water op de Wester- schelde geloosd. Theo Giele Middelburg - Waterschap Scheldestromen GOES Een 72-jarige fietsster uit Wilhelminadorp is dins dag rond 15.00 uur ge wond geraakt bij een aanrijding met een auto op de Albert Joachimi- kade in Goes. De vrouw stak met di verse andere fietsers de weg over, toen het tot een botsing kwam met een 51-jarige automobi liste uit Kruiningen. Het slachtoffer werd na het ongeval naar het zieken huis gebracht. De precieze toedracht van de aanrijding is niet bekend; de politie heeft van getuigen verklarin gen opgenomen. ■■Pw6|gg|j THOLEN Ze zijn weer massaal uitgevlogen: de vlie gende mieren. Elke zomer duiken ze op en zorgen voor overlast. Dit jaar zijn de mieren wat aan de late kant. Dat heeft volgens boswach ter Frans Kapteijns te maken met het weer. ,,Het is de afgelopen weken erg regenachtig en vrij koud geweest. Dan wachten ze gewoon totdat het weer droog en zonnig is. Dat was gisteren het geval." De mieren zijn met hun bruidsvlucht bezig: de toekomstige koningin nen en mannetjes vlie gen uit om te paren. Ellen Smaardijk-Jobse Kloetinge Tom van der Meer Roosendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30