c* Veel deelnemers voor eerste zwemtocht Breskens-Cadzand-Bad 4 S Tweederde van de Zeeuwen weet niet van bestaan cliëntenondersteuner Prijswinnend paard Isa dag na concours dood Zorgcentrum in Tholen rekent ouderen 600 euro voor een parkeerplek Amazone Wilma Salm uit Goes is er kapot van kwalificeren voor de Scheldebeker, de zwemwedstrijd tussen Vlissingen en Bres kens die volgend jaar mogelijk weer wordt gehouden. m UITSLAGEN OP ZEELAND 12 iC Theo Giele Vlissingen Zeeland is geen uitzondering. Overal in Nederland weten maar weinig Wmo-cliënten dat ze een onafhankelijke ondersteuner mo gen inschakelen. Voor Zorgbelang Drenthe was dit vorige maand re den het recht op cliëntondersteu ning 'het best bewaarde geheim van Nederland' te noemen. In Zee land wist tussen de 29 procent (Tholen) en 45 procent (Sluis) van de mensen van het bestaan van de cliëntondersteuning. Het landelijk gemiddelde ligt rond de 30 procent. Gemeenten De cijfers komen uit een jaarlijks onderzoek onder cliënten van de Wet maatschappelijke ondersteu ning (Wmo). In Zeeland voerde ZB Planbureau dit onderzoek uit voor de dertien gemeenten. Het doel van de Wmo is om burgers te helpen, zodat zij zo lang mogelijk zelfstan dig thuis kunnen blijven wonen en deel kunnen nemen aan de maat schappij. Gemeenten zijn verant woordelijk voor uitvoering van de wet. Hierin is het recht op gratis en onafhankelijke cliëntondersteu ning opgenomen. Die ondersteu ner kan bijvoorbeeld aanwezig zijn Gemeenten zijn verantwoordelijk voor het gratis aanbieden van een raadgever bij het 'keukentafelgesprek' als de behoefte aan zorg wordt besproken. Op de site van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport is te lezen wat de taken van een on afhankelijke cliëntenondersteuner zijn. ,,De cliëntondersteuner moet onafhankelijk zijn van de organisa ties die indicaties stellen en de zorg leveren. Zo mogelijk betrekt de cliëntondersteuner uw sociale net werk bij het zoeken naar oplossin gen, bijvoorbeeld familie, mantel- zorgers en vrijwilligers. De cliënt ondersteuner kent het zorgaanbod in uw buurt en kan bijvoorbeeld aanwezig zijn bij een gesprek met een indicatiesteller (de persoon die vaststelt welke zorg u nodig heeft)." Tevreden De onbekendheid met de onafhan kelijke cliëntenondersteuner heeft geen groot negatief effect op de te vredenheid over de uitvoering van de Wmo. Gemiddeld zijn Zeeuwen over de kwaliteit van de Wmo- voorzieningen meer tevreden dan de gemiddelde Nederlander. Verre weg de meeste cliënten beoordelen de kwaliteit als goed. Alle gemeen ten zaten op of boven het landelijk gemiddelde van 82 procent. Tussen 61 procent (Vlissingen) en 83 procent (Kapelle) van de deelne mers aan de enquête zegt dat ze meer kwaliteit van leven hebben dankzij de Wmo-voorzieningen. Dat neemt niet weg dat tussen de 80 en 90 procent van de mensen antwoordt dat hij of zij zich beter weet te redden. Het percentage cliënten dat zich serieus genomen voelt door de mensen die voor Wmo-hulp moeten zorgen, is hoog: in bijna alle Zeeuwse gemeenten boven de 85 procent. 1% I donderdag 18 juli 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND5 AND ZEELAND6 BRESKENS Maar liefst 148 zwemmers hebben gisteravond meegedaan aan de eerste editie van de Zwarte Polder Zee zwemtocht tussen Breskens en Cadzand- Bad. Alle zeezwemtochten - er volgen er nog vier voor de kust van Walcheren - heb ben deze zomer meer aanmeldingen, ver telt organisator Marco van der Meulen, omdat ze meetellen voor een klassement op basis waarvan zwemmers zich kunnen if" f:X iihbnti iTii .,G T f - 4 Recht op hulp bij Wmo onbekend Veel mensen weten niet dat ze hulp kunnen inroepen als ze bij de gemeente bijvoorbeeld een traplift, taxivervoer of hulp in de huishouding willen aanvragen. Maar één op de drie Zeeuwen weet van het bestaan van en het recht op een onafhankelijke cliëntenondersteuner. Die helpt niet alleen bij het invullen van de paperassen, maar waakt ook over de belangen van de cliënt. Kijkt voor meer cijfers per gemeente op de site waarstaatjegemeente.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29