Weg Tour, wea droom Droom van Ewan komt uit met banddikte geklopt door Caleb Ewan 'Heel erg pijnlijk om uit Tour te vallen' 21 Terug naar: 18 juli 1983 De eerste voor Ewan THIJS ZONNEVELD Er hinkte een renner op zijn sokken over straat. Zijn rechterarm in een mitella en op zijn gezicht een straaltje bloed. Op zijn ge scheurde shirt plakten nog rugnummers, maar die zou hij de volgende morgen niet meer opspelden. De Tour van Niki Terpstra eindigde gisteren in een ambulance. Vorig jaar klopte alles. Het voorjaar van 2018 was van hem. Hij was niet te stoppen. Hij vlóóg de Vlaamse klimmetjes op en hij walste de kasseien plat. De ene solo was nog onwaarschijnlijker dan de andere. In de Ronde van Vlaanderen reed hij zo hard dat de brandplekken nog in het asfalt staan. Maar naarmate het seizoen vorderde, ontstond er ook een probleem. Bij zijn toenmalige ploeg, Quick-Step, was het geld op. Ze konden Terpstra niet het salaris betalen dat een renner met zijn erelijst waard is. Hij besloot te vertrekken naar een relatief kleine Franse ploeg. En ja, daarbij speelde geld een rol. Maar geef hem eens ongelijk. Hij is 35 - welke renner zou op die leeftijd de zilvervloot aan zich voorbij laten varen? Terpstra werd gebombar deerd tot dé kopman bij To tal. En hij leverde. Hij ging niet naar Frankrijk om te rentenieren, maar om te presteren. Hij stond er ook toen het seizoen begon. Maar in de Ronde van Vlaanderen, zpn Ronde van Vlaanderen, sloeg hij tegen het asfalt zonder dat hij er iets aan kon doen. Hersen schudding. Dag voorjaar. Vanuit zijn ziekenhuisbed riep hij nog: „I'll be back." Ineens lag er een stapel renners als mikadostok jes op het beton. En Terpstra was de onderste Column @thijszonneveld EXIT TERPSTRA paar millimeter", zegt Groenewe- gen, nog altijd hevig balend. Zuch tend: „Tweede plekken houd ik niet zo van. Maar helaas zal je nog altijd meer verliezen dan winnen." Voor ritwinnaar Ewan is Groe- newegen niet de snelste renner van het peloton, zoals Marcel Kittel dat jaren is geweest. Ewan vindt het lo gisch dat de sprints tot nu toe steeds een andere winnaar hebben. ,,Dat hadden we enigszins kunnen voorspellen. We leven in een tijd waarin er niet één dominante sprinter is. Er zijn gewoon heel veel goede sprinters.'' En hij kwam terug. Eind mei stond hij op het po dium van de Grote Prijs van Wallonië. Het moest dan maar gebeuren in de Tour, de wedstrijd waar hij al jaren mee worstelt. Hij droomde zijn kleine- jongetjesdroom: die van de goede ontsnapping en een solo in de laatste kilometers. Een Touretappe ontbrak nog op zijn palmares. De kans dat die er nog komt is nu nog kleiner. Zo maar ineens lag er een sta pel renners als mikadostok jes op het beton. En Terpstra was de onderste. Een uur la ter was er een officiële diag nose: een schouderbreuk en wéér een hersenschudding. Weg Tour, weg droom, alle moeite om terug te komen voor niks. Op zijn sokken liep hij van de mobiele röntgen- kliniek naar de ploegleiderswa gen, de Tour uit. Hinkend. Met zijn ziel onder zijn arm. Soms is wielrennen een af schuwelijke klotesport. donderdag 18 juli 2019 Op deze dag in 1983 leverde Peter Winnen waarschijnlijk zijn beste prestatie door, na tegenvallend rijden in de Pyreneeën, te winnen op Alpe d'Huez. Zelfs de gele trui komt binnen zijn bereik. Een aanval op klassementsleider Laurent Fignon slaagt niet na een zware val van ploegmaat Johan van der Velde. Winnen wordt derde dat jaar. Caleb Ewan won gisteren voor het eerst een etappe in de Tour. De 25-jarige Australiër heeft nu, na eerdere spurtzeges in de Giro en Vuelta, in alle grote ronden een ritzege op zijn naam staan. TOULOUSE Dylan Groenewe- gen noemde Caleb Ewan voor de start van de elfde etappe al een van zijn geduchtste con currenten voor de ritwinst en de vrees van de Amsterdam mer van Jumbo-Visma werd bewaarheid. De kleine Australische 'spurt- bom' versloeg de Nederlandse rassprinter op de finishlijn in Toulouse met een banddikte. ,,Ik kan het nog amper geloven; als kind droomde ik al van het win nen in de Tour de France en nu is het gelukt'', jubelde de renner van Lotto-Soudal. ,,Ik was er in de laatste vier sprints al dichtbij. Het is een kwestie van vertrou wen houden; mijn team geloofde erin en ik geloofde erin dat ik mijn kans een keer zou grijpen.'' niet de winnaar Caleb Ewan (links) troeft Groe- newegen af. FOTO COR VOS TOULOUSE Niki Terpstra had al een haat-liefde ver houding met de Tour de France. Ook de eerste deelname voor zijn Franse ploeg Total - Direct Energie is geen gelukkige gewor den. Na een valpartij in de elfde etappe van Albi naar Tou louse moest hij opgeven met een scheurtje in zijn schou derblad. Terpstra dacht de massale valpartij zo'n 30 ki- lometer voor het eind te kunnen ontwijken. ,,Ik remde op tijd, maar anderen achter me niet, dus werd ik de val partij ingeduwd. Ik viel op mijn hoofd en schouder. Daar kwam ik met mijn volle gewicht op, omdat ik gelan ceerd werd'', zei Terpstra nadat hij röntgenfoto's had laten maken. Aangeslagen stapte hij uit het Centre Mé- dical Mobile, het mobiele hospitaal bij de finish. Zijn rechterarm zat in een mitella en in zijn gezicht had hij een snijwondje en lichte schaaf wonden. Terpstra wist niet of hij bewusteloos was ge weest, maar liep wel een lichte hersenschudding op. ,,Ik was draaierig. Ik kreeg een tik op mijn hoofd, maar dat boeit me niet. Mijn schouder doet verschrikke lijk pijn. Het is kloten dat ik hier uit de Tour moet. Het is wel heel pijnlijk.'' De Tour is voorbij voor Niki Terpstra. foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21