Verdenking van witwaspraktijken schokt aardappel- en uiensector Walcheren JOL Miljarden nodig om knappe koppen in ons land te houden Aan elektrische auto's is voorde garage niks te verdienen Wie aan de Zeeuwse polders denkt, denkt in eerste instantie wellicht aan allerlei voedselgewassen zoals aardappels, suikerbieten, uien en graan. Maar op een aantal plekken wordt ook aan bloementeelt gedaan. Zoals hier aan de Paulusweg in Zoutelande. Die percelen bieden een prachtige aanblik. FOTO RUBEN OREEL ZEELAND 7 Jonge wetenschappers vertrekken in groten getale naar de VS of Azië P6 drie agri-handelaren. Uit het onder zoek komt een beeld naar voren dat de export van aardappelen en uien naar West-Afrika niet via de bank maar met contant geld wordt afgere kend. Ondergrondse bankiers en geldkoeriers leveren tientallen mil joenen euro's af bij Nederlandse agri-handelaren, die boodschappen tassen vol contant geld aannemen, aldus het OM. Daarmee werken zij vermoedelijk mee aan het witwas sen van crimineel geld. Tussen 2014 en 2019 ging het om bijna 150 mil joen euro, weet het OM. Volgens woordvoerder Wim de Bruin van het Landelijk Parket gaat het in Zeeland om twee agri-hande laren. ,,Er zijn geen aanhoudingen verricht, wel is digitale administra tie in beslag genomen." Hij bena drukt dat het gaat om 'serieuze ver denkingen'. „Hoewel het onderzoek gaande is, maken we dit zo breed be kend om de sector bewust te maken en te beschermen tegen witwas sers." In de Zeeuwse aardappelen- en Ik schrik er wel van en het is niet goed voor de sector uiensector wordt verrast gereageerd. ,,Alle collega's bellen elkaar om te vragen of iemand weet om welke handelaren het gaat. Ik weet het niet", zegt Chayenne Wiskerke van Wiskerke Onions in Kruiningen. ,,Ik schrik er wel van en het is niet goed voor de sector. Maar het moet nog wel bewezen worden." Adrie Bossers - die namens boe- renorganisatie ZLTO in het bestuur zit van aardappelnotering PotatoNL - wil evenmin speculeren. Hij wijst erop dat het hier niet gaat om de handel tussen telers en afnemers, maar om de export. Hij zegt zich nauwelijks te kunnen voorstellen dat handelaren zich met witwas praktijken inlaten. ,,Het kan ook on- bewust gaan. Dat moet het onder zoek uitwijzen." Belangenorganisatie Groenten- Fruithuis in Zoetermeer heeft van uit de sector 'nog geen signalen ont vangen over vermoedelijke witwas praktijken'. Een aantal leden heeft bevestigd dat 'in een aantal Afri kaanse landen contante betalingen heel gebruikelijk zijn', zegt woord voerder Wilma van den Oever. Nederland kent nog geen beper kingen in betalingen met contant geld. België, Frankrijk en Spanje hebben dat wel. Daardoor is het in die landen voor criminelen lastig grote sommen cash uit te geven. In Nederland wordt gewerkt aan stren gere regels. donderdag 18 juli 2019 Nieuwsmedia 11E ETAPPE ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Caleb Ewan 3.51.26 2. Dylan Groenewegen z.t. 3. Elia Viviani z.t. 1. Julian Alaphilippe 2. Geraint Thomas 3. Egan Bernal 4. Steven Kruijswijk 47.18.41 +1.12 +1.16 +1.27 »P16 Inval bij Zeeuwse agri-handel De export van aardappelen en uien blijkt vatbaar voor groot schalige witwaspraktijken. Dat concludeert het Openbaar Minis terie na invallen bij twee agri- handelaren in Zeeland en één in Noord-Holland. Om welke bedrij ven het gaat, is niet bekend ge maakt. Zowel bij de uien- als in de aardappelsector is het nieuws hard aangekomen. Jeffrey Kutterink Vlissingen De Fiscale Inlichtingen en Opspo ringsDienst (FIOD) en de Dienst Landelijke Recherche hebben deze en vorige week invallen gedaan bij - Chayenne Wiskerke, Wiskerke Onions Zonnige perioden en in de middag 22°C een bui pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1