over de schutting gooit 'Ik vind dat ik voor deze baan te weinig krijg' 19 Hoeveel verdien je? Verdient Mieke genoeg? opeens het compliment dat je zo goed bent in je werk. Dat is het eerste signaal. Ze maken je heel belangrijk en doen alsof er niemand anders op de wereld is. Dan weet je dat je op moet letten." Voor je het weet, ben je voor die ene collega een rapport aan het afmaken waar hij 'écht niet meer aan toekwam'. 3. Je kunt ook 'nee'zeggen ,,Ik heb altijd geleerd: 'nee' is een hele zin", zegt Spinder. ,,Als iemand je vraagt of je iets op wil pakken als hij op vakantie is, zijn veel mensen geneigd hun 'nee' aan te vullen met redenen waarom ze iets niet kunnen doen. Daarmee zwak je je verhaal af. Alleen 'nee' is voldoende." En ja, dat is voor sommige mensen een drempel, want is het niet te bot? Is er een alternatief voor mensen die niet zo direct uit de hoek durven te komen? Spinder heeft een trucje om mee te oefenen: ,,Nee, ik zou je graag helpen, maar ik kan het echt niet doen. Dat begrijp je toch wel?" Dan zeg je nog steeds 'nee', maar zonder het af te zwakken. 4. Neem nóóit een mailbox over Een belangrijke tip van beide deskundigen: neem nooit, maar dan ook nooit een mailbox van een col lega over. Spinder: ,,Dan weet je echt niet waar je in verzeild raakt. Een groot zwart gat." Haar suggestie? Zeg tegen je col lega dat hij wel je telefoonnummer in de automatische reply mag zet ten, maar geen e-mailadres. ,,Nie- mand belt. Mensen denken dan vaak: o, het kan wel twee of drie weken wachten. In Nederland is het heel geaccepteerd dat iemand er een paar weken in de zomer niet is. Dan hoefje niet uit medelijden of vriendelijkheid de werkzaam heden van een collega volledig over te nemen." 5. Een positieve noot: nu kom je echt ergens aan toe Als je dit allemaal goed hebt aange pakt, heb je ineens zeeën van tijd over om dingen op te pakken waar je normaal gesproken niet aan toe komt. Gort: ,,Veel bedrijven werken met cycli, waardoor het in de zomer wat minder druk is en je meer tijd hebt om na te denken over nieuwe dingen." Mits je niet het uitvoe rende werk van je collega hoeft op te pakken, natuurlijk. Gort denkt dat het zo'n vaart niet ZELF RELAXED OP VAKANTIE loopt. ,,Het is een beetje geven en nemen. Je wil zelf waarschijnlijk ook op vakantie, dus als je het nu fijn regelt met collega's, is de kans groot dat een ander ook iets van jou over neemt als dat nodig is. Je moet alleen voorkomen dat de stress te hoog oploopt." ,,Ik verdien 1514,40 euro bruto, dat is 1435,73 euro netto." ,,Ja en nee. Ik heb een weduwepensioen van mijn man. Ik krijg 1100 euro en omdat hij een gouden handdruk heeft gekregen, komt daar maandelijks 500 euro bij. Ik kom niks tekort, maar ik vind dat ik voor deze baan te weinig betaald krijg. Ik vind het fijn om te werken, maar ik vind dit geen eerlijk bedrag." ,,Ik vind dat ik rond de 1600 euro moet krijgen. Door deze rubriek te lezen, zie ik wat anderen verdienen. Ik las dat een dame bij de Albert Heijn meer betaald krijgt dan ik. Ik schrok daar een beetje van." ,,Vorig jaar heb ik het erover gehad. Ik zei: ik vind dat ik er best wat bij mag krijgen, ook omdat mijn taken zijn uitgebreid. Ik doe veel meer cateringwerkzaamheden, maar ik zit nog in de cao voor schoonmakers. Ze zeiden dat het salaris elk jaar een half procent omhoog gaat en dat ze dat een goed gebaar vinden. Ik gaf aan dat alles duurder wordt, maar daar konden ze niks mee." ,,Ik heb om een gesprek gevraagd. Ik wil ze ver tellen dat als ik niet meer kan verdienen, ik een nieuwe baan zoek. Ik denk dat ik in de catering, waarin ik eerder werkte, meer kan verdienen. Ik voel me nu niet gewaardeerd. Tijdens de crisis weet je dat je niet om loonsverhoging kan vragen, maar het gaat hartstikke goed met de economie. Rutte zei dat 'iedereen erop vooruit gaat', maar ik heb dat nog niet gemerkt." ,,Ik heb een vaste collega en een die invalt. Van de invaller weet ik het niet, de vaste collega verdient minder, 7 of 8 euro. Het komt erop neer dat ik mijn loon niet met dat van haar kan vergelijken." donderdag 18 juli 2019 GO op voor extra werk Verlaat tijdelijk de WhatsAppg roep met collega's. Stuur gewoon aan het eind van je laatste werk dag een kort be richtje. 'Ik ben er even uit, omdat ik op vakantie ben!' Zorg voor een goede overdracht. Het grote voordeel? Collega's hoeven je niet lastig te vallen als jij op het strand ligt. Stel een heldere out of office-reply in. Wees informatief, maar niet té uitge breid. Noem bijvoor beeld geen vijftien personen bij wie mensen terechtkun nen. En schrijf niet: 'Ik lees mijn mail af en toe', maar: 'Op 26 augustus ben ik weer aan het werk en kom ik op je bericht terug', want dat is uiteindelijk wat de lezer wil weten. Vandaag: Mieke (59) werkt 32 uur in de huis houdelijke dienst en cate ring bij een accountants kantoor. Ze heeft een middenstandsdiploma en een opleiding consump tieve beroepen gevolgd. Wat verdien je? Blij mee? Wat zou je willen verdienen? Heb je over je salaris onderhandeld? En nu? Weet je wat je collega's verdienen? BABETTE RIJKHOFF Leeftijd: 59 jaar Functie: catering Werkervaring: 18 jaar Regio: Noord-Brabant Volgens het Salariskompas is het gemiddelde salaris voor haar functie 2325 euro bruto voor 40 uur. Omgerekend kom je voor 32 uur uit op 1860 euro bruto. Dat is een verschil van 345,60 euro bruto met het salaris van Mieke. ,,Ja, zie je wel. Ik verdien veel te weinig." Hoe zit het met jouw salaris? intermediair.nl/salariskompas Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@persgroep.nl Negeer de vakantie van je collega niet, maar begin twee weken voor hij vertrekt met de overdracht. ILLUSTRATIE SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19