WERK Vlak voor vakantie lijkt het makkelijker Data-evangelist Zo voorkom je dat je collega taken 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN.... Je collega is vanaf volgende week op vakantie en vlak voordat hij vertrekt, krijg je een e-mail. Of je 'een paar' taken wil overnemen. Hoe voorkom je als thuisblijver dat je de hele zomer extra werk moet doen? Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? De vakantie is in zicht en ineens hakken jij en je collega's makkelij ker knopen door. Voorstellen waar iedereen zijn plasje over wilde doen, vliegen ineens je mailbox in. Nu we op vakantie gaan en de tijd dringt, doen we ineens alsof onze taken een eitje zijn. Vreemd eigenlijk, onze werkzaamheden zijn dezelfde, maar we kijken er blijkbaar anders tegenaan als we een korte deadline hebben. Dit kan marketingprofessor Meng Zhu van de Johns Hopkins Carey Business School beves tigen. Zij ontdekte dat we onbewust denken dat een taak lastiger is als we er veel tijd voor krijgen, en dat we opdrachten met een korte deadline makkelijker vinden. vragenlijsten invullen en gaf hen hiervoor een of twee weken de tijd. De mensen die meer tijd hadden, besteedden meer aandacht aan hun taak en gaven uitgebreider ant woord. Maar: onder hen waren meer respondenten die pas laat reageerden of zelfs hele maal niet. Lange deadlines zorgen er blijkbaar voor dat we tegen taken opzien, meer lummelen of het bijltje erbij neergooien. Ze doopte dit het mere deadline effect. Ik ervaarde dit mere deadline effect laatst toen ik een hele werkdag had vrijgemaakt om mijn 'allerbeste column ooit' te tikken. Het werd een waardeloze dag waarop ik bleef rondklikken op Twitter en LinkedIn en veel te veel psychologisch onderzoek las. Na vele uren nadenken, schrij ven en schrappen leverde ik een column aan die net zo goed was als anders. mezelf normaal stel, is dus zo gek nog niet. Kies einddatums voor jezelf of je team verstan dig. Korte deadlines zorgen voor minder uitval en meer efficiëntie. Dat geldt ook voor deadlines die je niet kiest, maar het gevolg zijn van omstandigheden zoals de vakantie. Zijn lange deadlines dan nooit goed? Ja, zeker wel! Juist bij grote projecten die vaak onderschat worden, is het prima als mensen hun taak wat lastiger inschatten. Ze steken er dan meer tijd en energie in. et komt voor dat mensen hun werk niet goed achterlaten, weet Tosca Gort, arbeids- en organisa tiepsycholoog bij Gort- coaching. ,,Ik denk vaak onbewust, zonder kwade wil. Niet iedereen is goed in het creëren van overzicht en mensen vergeten weleens aan bepaalde dingen te denken voordat ze op vakantie gaan." Voor de thuis blijvers is dat niet minder vervelend. Nu de vakantieperiode is aangebro ken, is het tijd om hen wat tips te geven. 1. Zit twee weken voor het vertrek van je collega met hem aan tafel ,,Je kunt de vakanties van collega's niet negeren, je moet ze op de juiste manier managen", zegt Gort. ,,Zet een reminder in je agenda en be spreek twee weken van tevoren alvast wat voor werk je collega heeft: wat is minder belangrijk, wat kan niet blijven liggen. Dat moet je niet vlak voor de vakantie van je collega doen, nu heeft hij nog tijd om zijn werk op orde te maken." Het beste is, zegt Gort, om gewoon vragen te stellen, en dat de week van tevoren nog een keer te doen. ,,Zit een beetje op de managementstoel." Dat beaamt organisatiedeskundige Kim Spinder. ,,Stel je collega de vraag wat het ergste is dat er kan gebeuren als het werk niet af is. Moet je echt iets overnemen? Of kan het een paar weken blijven liggen? Als dat het ge val is, hoefje het niet op te pakken." 2. Kijk in deze periode uit voor complimenten Wees alert in de periode waarin collega's (bijna) op vakantie gaan, zegt Spinder. ,,Collega's proberen dingen af te schuiven. Soms proberen ze je er zelfs in te luizen. Krijg je donderdag 18 juli 2019 GO Zij liet mensen online Die korte deadline die ik WESLEY VAN DRIEL (22) is data-evangelist bij AcceptEasy. Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Ben je een computernerd? ,,Mensen vinden het vaak bewonderingswaar- dig wat ik in een berg data kan vinden. Plus: nerds zijn weer hip." Ben je het scherm nooit zat? ,,Ik vind het alleen maar leuk. Niet het beeld scherm, maar wat er gebeurt op het scherm." In samenwerking met Nationale Vacaturebank Vakantie! Pas MARLOE VAN DER SCHRIER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18