n NIEUWS 15 Stadje met Calimero-complex in het Zuiden? Nee, Maastricht bindt assertief, trots en zelfverzekerd de strijd om het Songfestival aan met Rotterdam. En geldt opeens - tot Randstedelijke verrassing - als de topfavoriet. Boetes voor boerka en nikab ABP-cadeautje voorouderen Staanplaatsen in de trein René Franssen, geboren en geto gen 'Sjeng' (de Maastrichtse bij naam voor Maastrichtenaren), zou het 'volkomen terecht' vinden als zijn stad het Songfestival binnen haalt. Want, zo redeneert de pen- sionado, 83 jaar en ooit werkzaam in de cementfabriek, zijn stad is al te vaak gepasseerd. ,,U weet toch wel? We zijn niet eens Culturele Hoofdstad geworden. Die titel ging naar Groningen. Of was het Leeuwarden? Iets in het Noorden.'' Franssen, goedlachs en bereid er uren op een terrasje bij het Vrijt hof over uit te weiden, telt de bo- nuspunten van Maastricht op zijn vingers. Allereerst heeft zijn stad met het Verdrag van Maastricht een belangrijke plek in de Euro pese historie. ,,En dat zal zeker meetellen, toch?'' Ten tweede heeft de stad de faciliteiten. ,,We organiseren in het Maastrichts Ex positie en Congres Centrum (MECC) ook de kunstbeurs TE- FAF, dus we weten wel hoe zoiets moet.'' En, niet te vergeten, de stad heeft een grootheid als André Rieu. ,,Die weet alles van dit soort grote shows.'' Op papier Voor alle duidelijkheid én voor meneer Franssen: er is nog niks besloten. Rotterdam, de andere 'fi nalekandidaat' voor het optuigen van het miljoenenevenement, heeft op papier evenveel kans als Maastricht. Misschien zelfs iets meer. Ahoy heeft immers veel meer ervaring met megalomane shows dan het MECC. En toch. Waar de zelfverzekerdheid van Maastricht elke dag een beetje groeit, neemt de nervositeit in 'kamp Rotterdam' elke dag ietsje toe. Hoe kan dit? Het was toch kat in het bakkie voor de Maasstad, na het afhaken van Amsterdam? Voorkeur Het is eigenlijk vrij simpel. Maas tricht heeft de afgelopen maanden vooral gescoord op 'inzet en en thousiasme'. Door, Mm, direct na de winst van Duncan Laurence een persbericht voor de kandida tuur als gaststad de ether in te slingeren. Door, huppekee, het Songfestival nu al met grote letters op de zijkant van het MECC wel kom te heten. En door, retteketet, voluit te gaan tijdens de presenta tie van het bidbook, vorige week in Hilversum. Niet vreemd dat de EBU, de internationale organisa tie, nu al een voorkeur voor de Limburgse hoofdstad koestert. De grote man achter het Maas trichtse 'bid', MECC-directeur Rob van de Wiel, wil af van de Limburgse bescheidenheid, zoveel is zonneklaar. ,,We hebben heel veel te bieden en dat gaan we zo goed mogelijk uitdragen.'' Van de Wiel, die gisteren zelfs zijn vakan tie in Portugal onderbrak voor de eerste officiële 'site visit' van exe cutive producers Sietse Bakker en r Inge van de Weerd aan het MECC, wil niks weten van Rand stedelijke Maastrichtclichés als 'te klein' en 'te ver'. „Maas tricht is een compacte stad maar dat gaat de sfeer ten goede komen. En Maas tricht heeft juist een ideale ligging, tussen Bel gië en Duitsland in.'' Oud-burgemeester Onno Hoes is vooral verbaasd dat de Randstad zo verrast is over het fanatisme van Maastricht. ,,De stad heeft dit niet in een achterna middag gedaan hé. Er liggen al ja ren draaiboeken klaar. Zo is al eens geprobeerd het Junior Songfestival binnen te halen.'' Waarin Maas tricht zich volgens hem van Rot terdam onderscheidt: de hechte samenwerking tussen politiek, MECC en ondernemers. ,,Er is een enorm draagvlak binnen de stad en dat betekent dat je razendsnel dingen gedaan krijgt.'' Maastricht heeft bovendien de juiste 'vibe'. ,,De Songfestivalbezoeker is geen zakelijke reiziger die in een strak pak naar een congres gaat. Nee, die bezoeker wil beleving, emotie, feest, een vakantiegevoel en dat ga je in Maastricht op elke straathoek tegenkomen.'' Grotere bek En dan is er nog toerismebureau NBTC-NIPO dat er in deze krant voor pleitte het Songfestival nu eens niet in de al overbelichte Randstad te houden, maar 'een andere kant' van Nederland te la ten zien. Op de vraag, gisteren aan executive producer Sietse Bakker, of dit anti-Randstedelijke senti ment een rol speelt bij de benoe ming van de gaststad medio au gustus antwoordde hij snel en simpel: 'nee'. ,,Het gaat echt om concrete zaken: welke stad is qua locatie, podium en infrastructuur het meest geschikt. En het gaat ons erom dat de stad een belang rijke financiële bijdrage levert.'' Maastricht rekent zich publieke- I En, niet te vergeten, de stad H heeft een grootheid als André Rieu -René Franssen, Maastrichtenaar lijk nog niet rijk. Waar je ook komt, hoor je keurig netjes dat de stad '50 procent' kans maakt het van Rotterdam te winnen. Maas trichtenaar René Franssen, chau vinistisch of niet, vreest zelfs dat zijn stad nog minder kans maakt. ,,Het kan best zijn dat de Randstad er toch weer met de prijs vandoor gaat. Want zo gaat het vaak hé. Die Hollanders hebben gewoon een grotere bek, ha.'' CLICHES 'Er valt niks meer te ritselen' donderdag 18 juli 2019 GO DEN HAAG Mensen die na 1 augustus gezichtsbedek kende kleding dragen, zoals een boerka of een nikab, kunnen 150 euro boete krijgen. Dat staat vol gens RTL Nieuws in de ver volgingsrichtlijn van het OM. Het verbod geldt in publieke ruimtes zoals overheidsgebouwen, zie kenhuizen en het openbaar vervoer. De boete kan hoger uitpakken als er ook andere strafbare feiten worden gepleegd of als de gene met een boerka of nikab weigert de openbare ruimte te verlaten. HEERLEN Pensioenfonds ABP stopt met het terug vorderen van ten onrechte te veel uitgekeerd pensi oengeld. Dat is het resul taat van een kwestie die onder meer was aange kaart door Omroep MAX en ouderenbond ANBO. Honderden ouderen kre gen van 2013 tot 2019 een partnertoeslag terwijl ze daar geen recht op had den. ABP laat nu weten dat de 555 gepensioneerden die te veel pensioen kregen dit definitief niet hoeven terug te betalen omdat het anders 'tot onbegrip zou kunnen leiden'. TEL AVIV De Israëlische spoorwegen hebben uit een aantal treinstellen alle tafeltjes en stoelen verwij derd om ruimte te maken voor staanplaatsen. Dit ge beurt volgens de spoorwe gen als een experimient om forenzenverkeer tijdens de spitsuren te verbeteren. De proef wordt volgens The Jerusalem Post vanaf zondag genomen op de route van Binyamina naar Rehevot, een route van meer dan 70 kilometer van noord naar zuid door de dichtbevolkte kuststreek van Tel Aviv. Het wordt ver wacht dat er in een staan- coupé wel 20 procent meer reizigers kunnen en dat ze sneller in- en uit stappen. Eefje Oomen Maastricht Er leven nogal wat flauwe ideeën over Limburgers. MECC-directeur Rob van de Wiel gaat erop in. Limburgers zijn eigenlijk een soort reserve-Belgen. ,,Je kan beter zeggen dat het de Limburgers siert dat ze veel meer openstaan voor de landen om Nederland heen.'' Limburg is conservatief. ,,Dat is het huidige Limburg niet meer, zoals we tijdens de presentatie van het bidbook met allerlei modellen uit aller lei culturen hebben laten zien.'' Limburgers hebben een minderwaardigheidscom plex. ,,Nee, daar zijn we niet op te betrappen. We zijn onze kan didatuur voor het Songfestival bijvoorbeeld met veel kracht aan het aanpakken.'' Limburgers zijn ritselaars; niet alles gaat democratisch. „Misschien iets van het verle den, maar nu valt er niks meer te ritselen. We zijn ook heel open en transparant over de hele Songfestival-procedure: ik ben over alles te bellen.'' Limburg is vlaai, vlaai en nog eens vlaai. ,,We eten niet alleen vlaai maar zeker: het is wel belang rijk, iets om trots op te zijn.'' Als het aan Maastricht ligt, komt het Songfestival 2020 niet naar Ahoy Rotterdam maar naar het eigen MECC. foto robin utrecht/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15