Johnson bijna premier, maar voor hoe lang? - ,6 rr^ Priester die ebolavirus verspreidde overleden Oproep aan toeristen om Maddie te vinden HAVE YOU SEEN ME? NIEUWS 13 Brexit kan de nieuwe leider nog opbreken RUILEN GEVANGENEN De Britse televisie zond de laatste bijeenkomst met de twee rivalen in de strijd om de opvolging van premier May gisteravond uit. De Conservatieve Partijtrok extra geld uit om de sfeer in het congres centrum op te poken, maar van enige spanning was weinig sprake meer. Boris Johnson gold vanaf het moment dat May haar afscheid in juni bekendmaakte als de grote fa voriet om de sleutels van 10 Dow ning Street te krijgen. De voorma lige burgemeester van Londen moest vooral voorkomen niet al te gekke bokkensprongen te maken. Gisteren schatte een wedkantoor zijn kansen in op 98 procent. De interne verkiezingen onder de 160.000 leden van de Conserva tieve Partij, een minuscuul deel van de totale bevolking van 66 miljoen mensen, ging Johnson al met een voorsprong in. Met 160 stemmen voor Johnson van colle ga's in het parlement had de Con servatieve Partij een heldere op dracht aan de partijleden meege geven. Jeremy Hunt, tweede met 77 stemmen, was een geschikte kandidaat, maar de voorkeur van de conservatieve parlementariërs ging uit naar Johnson. Voorsprong Het profiel van de achterban paste perfect bij hun keuze voor Johnson. Blank, relatief oud, be middeld en boven alles voor een harde brexit. Johnson, tijdens het referendum in 2016 het gezicht van de brexitcampagne, stond daar door al meteen op een ogenschijn lijk onoverbrugbare voorsprong. fv Tl Wat hij op de verschillende podia in het land zei, sloot aan bij hun belevingswereld. De keuze van de partijleden wordt pas bekend gemaakt op dinsdag 22 juli. Ze mogen tot en met zondag hun stembiljet opsturen. Hunt hoopt nog op een wonder, maar de kaar ten lijken geschud. Johnson heeft zich tijdens de Johnson maakt het niet uit dat hij in het parlement kleine meerderheid krijgt zogenaamde hustings, de bijeen komsten met partijleden, als een devote brexiteer neergezet. De reeds bestaande deal met Brussel kan de prullenbak in. De nood- grens tussen Ierland en Noord- Ierland ziet hij evenmin zitten. De EU moet op de proppen komen met een beter voorstel. Anders stapt Groot-Brittannië op 31 okto ber zonder met de ogen te knippe ren zonder akkoord uit de EU. Dat de Conservatieve Partij met een minimale meerderheid in het Lagerhuis moet werken, deert Johnson niet. Meermaals heeft hij geschermd met het dreigement het parlement stil te leggen om een no deal-brexit af te dwingen. Door deze snoeiharde lijn én zijn beloftes om de belastingen voor de middeninkomens te verlagen, kan hem het premierschap nauwelijks ontgaan. Geestdriftig Zelfs een uiterst vervelend akke fietje met zijn vriendin Carrie Symonds gleed van hem af. Zijn buren schakelden de politie in, toen het paar luidruchtig ruzie maakte. Johnson kan als geen an der een publiek voor zich winnen met zijn geestdriftige toespraken. Hunt, gedegen maar saai, viel vaak alleen op door zijn maagdelijk witte overhemd. Of Johnson, een maal benoemd, aan een zegetocht begint, valt echter te bezien. Politiek commentator Iain Dale, die bij tien hustings gespreksleider was, vatte het kort samen in The New Statesman. Als Johnson zijn belofte niet nakomt om Groot- Brittannië op 31 oktober uit de EU te halen, dan 'kan hij zomaar heel kort in functie blijven'. De 46-jarige priester had vorige week vrijdag al ziekteverschijnse len toen hij van de stad Butembo, een ebolabrandhaard, de bus pakte naar Goma. Eenmaal op de plaats van de bestemming ging de man direct naar een gezondheidskliniek en werd ebola vastgesteld. Afgelopen week werd de dood zieke priester met een militair es corte teruggebracht van de miljoe nenstad naar een kliniek in Bu- tembo. Een paar kilometer voor aankomst bezweek hij aan de ziekte. De achttien mensen die de bus deelden met de priester zijn opge spoord en worden gevaccineerd tegen het dodelijke virus. De priester heeft mogelijk nog veel meer mensen met ebola kun nen besmetten in Butembo, waar hij onlangs preekte in zeven kerken en aan handopleggingen bij zieken deed. Na zijn diagnose gingen alle alarmbellen af bij de nationale en internationale autoriteiten, die vre zen voor herhaling van de ebola- epidemie in 2014-2016, die ruim elf duizend dodelijke slachtoffers maakte. Aan de huidige epidemie lijkt voorlopig ook geen einde te ko men. Sinds augustus zijn in de De mocratische Republiek Congo al zeker 1600 mensen overleden aan het virus. Tot nu toe was de Congo lese miljoenenstad Goma gevrij waard van het zeer besmettelijke virus. Madeleine McCann, die nu 16 jaar oud zou zijn, lijkt waarschijnlijk niet veel meer op de blonde peuter van wie nooit meer een spoor is vernomen na haar verdwijning uit een kamer van een appartementen complex in het Portugese Praia da Luz. Op de website Find Maddie Campaign zijn daarom naast oor spronkelijke afbeeldingen ook ver- ouderingsfoto's gezet. De McCanns hopen op deze wijze alsnog een gouden tip te krijgen. dachten. De boulevardkranten in Groot-Brittannië schilderden huis arts Kate en cardioloog Gerry af als ontaarde ouders. Het echtpaar, dat nog een twee ling heeft, werd ook kwalijk geno men Mdat ze addie alleen in de kamer hadden achtergelaten, ter wijl zij50 meter verderop met vrienden in een restaurant aten. De McCanns (en hun kennissen) kre gen in 2008 uiteindelijk een aan zienlijke schadevergoeding van en kele Britse media. Dit bedrag, onge veer een miljoen euro, werd be- steed aan het vinden van het meisje. De McCanns, zwaar gete kend door de vermissing, hebben sindsdien met hulp van vermo gende donateurs de zoektocht op eigen kracht voortgezet. Operation Grange, zoals het officiële onder zoek van de Britse politie heet, loopt ook nog altijd. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft on langs 330.000 euro extra beschik baar gesteld voor de operatie die in totaal al 13 miljoen euro heeft ge kost. Gewantrouwd Experts achten de kans dat het speurwerk of de oproep aan vakan tiegangers iets oplevert uiterst klein. Toch weigert het stel de moed op te geven. Zolang ze niet weten wat er met Madeleine is ge beurd, zetten ze door. ,,Deze poster kan haar thuisbrengen", staat op de website. Of er massaal gehoor gegeven zal worden aan de oproep valt te be zien. De McCanns, gezien als kil, zijn in Groot-Brittannië nog altijd weinig geliefd en worden gewan trouwd. Het tweetal hoopt niette min op een wonder. donderdag 18 juli 2019 GO Boris Johnson kan zich na de laatste confrontatie met tegen stander Jeremy Hunt vrijwel zeker opmaken om dinsdag Theresa May op te volgen als premier van Groot-Brittannië. Geert Langendorff Londen 1 jj.ré 4 p V f 4 Boris Johnson: gedoodverfde winnaar. foto reuters 4 De Oekraï ense matroos Vyacheslav Zin- chenko, nu nog krijgsgevan gene in Rus land, maakt een hartgebaar naar zijn moeder in een Moskouse rechtbank. Hij hoopt snel weer thuis te zijn. Oe kraïne en Rus land gaan vol gende maand een groot aan tal gevangenen uitruilen. Dat gebeurde voor het laatst in 2017. FOTO AP De priester die Congo deze week in rep en roer bracht door het zeer besmettelijke ebola- virus naar de miljoenenstad Goma te brengen, is overleden. De Wereldgezondheidsorgani satie WHO bestempelt de uit braak van ebola in Congo inmid dels als een internationale nood situatie. Hanneke Van Houwelingen Rotterdam/Goma De ouders van de al twaalf jaar vermiste Maddie McCann vra gen toeristen in Portugal om hulp in de zoektocht naar hun dochter. Van een speciale web site kunnen bagagelabels en posters worden gedownload met beeltenissen van het meisje. Geert Langendorff Londen De speurtocht naar Madeleine liep door grove fouten tijdens het onderzoek grote vertraging op. De Portugese justitie interpreteerde forensisch materiaal (mogelijk be wust) verkeerd. De McCanns wer den zodoende aangemerkt als ver Verouderingsfoto moet helpen om Maddie twaalf jaar later op te sporen MISSING - MADELEINE McCANN - MISSING Please don't hesitate - CONTACT THE LOCAL POLICE FORCE IMMEDIATELY Contact Operation Grange on 0207 321 «251 (UK) +-44 207 321 9251 (non-UK) Operation, Gra ngeïra et.pnn.po1ice.uk OR Contact Crimestoppers in confidence on 0800 555111 or www.crimestoppers-uk.org or visit www.findmadeleine.com. Thank you. Een verouderingsfoto van Maddie McCann die nu wordt verspreid. foto website

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13