Grachtenpand Ed Nijpels leeggeroofd tijdens vakantie 12 NIEUWS VIERDAAGSE UITVALLER ,,Dit is waardeloos." Recordwandelaar Bert van der Lans (87) baalt dat hij na een val zijn 72ste Vierdaagse niet kan uitlopen. ,,Ik weet niet wat ik moet doen met mijn tijd.'' Het is een ongewone set ting, op de ochtend van de tweede wandeldag van de Nijmeegse Vier daagse. In plaats van wandelend onderweg te zijn naar Wijchen, zit Bert van der Lans samen met zijn vrouw en kleindochter aan de ontbijttafel in zijn huis in Nijme gen. In zijn duster, mitella om zijn linkerarm, eet hij een krentenbol. ,,Ik had dit niet verwacht." Van der Lans had een goede eerste wandeldag. Wel was hij in Elst al een keer gevallen. ,,Over een drempel, omdat ik moest uitwijken voor iemand." Hij laat zijn linkerhand zien, die wat geschaafd is. ,,Kijk, dit was de schade. Viel nog wel mee." Uiteindelijk kwam hij ruim op tijd het finishterrein op. Vooraf klaagde hij al wel over 'zwabberbenen': hij was na een nieroperatie niet geheel fit. ,,Maar het was best goed gegaan." Hij had onderweg, geheel tegen zijn natuur in, rustig aan gedaan. Van der Lans liep meteen door naar Ik ga niet meer kijken bij de Vierdaagse, dan voel ik me een soort aangeschoten wild zijn fiets. ,,Ik was moe, wilde naar bed. Nou, dat lukte vrij snel, maar het werd wel een ziekenhuisbed." Nét op de fiets moest hij plots vol in de remmen voor een andere fietser. Hij viel. ,,Nog in de val was ik al aan het vloeken." Hij voelde meteen dat er iets niet goed zat. ,,Ik voelde een bobbel." Per ambulance werd hij naar het ziekenhuis gebracht. ,,Dat ging echt heel snel allemaal. Ik kreeg een echte vip-behandeling. 'We hebben een BN'er', zeiden ze tegen elkaar." Want in de Vierdaagseweek is Van der Lans als recordloper alom tegenwoordig in de media. Mitella Van der Lans bleek zijn sleutelbeen te hebben gebroken, zijn arm zit nu in een mitella. ,,En dat is heel onhan dig. Ik deed er voor mijn gevoel al een uur over voor ik mijn duster aan had." En zo komt het dat hij nu voor het eerst tijdens de Vierdaagse thuis met vrouw en kleindochter aan de ontbijttafel zit. ,,Het lijkt wel alsof ik gehandicapt ben, zo voel ik me al- thans. Ik ben dit niet gewend. Ik weet ook niet zo goed wat ik de komende dagen moet doen met mijn tijd." Naar de intocht als toeschouwer? ,,Mijn dochter loopt mee, voor de 37ste keer. Maar ik zie het niet zitten om te gaan kijken, voel me dan denk ik toch een soort aangeschoten wild." Einde Vierdaagse-carrière voor Van der Lans? ,,Nee, waarom? Dit is een incident, ik blijf optimistisch." Het record van Van der Lans staat nog minimaal een jaar: dit jaar loopt de 89-jarige Dick Boom zijn 70ste Vierdaagse. ,,Ik ben er niet mee bezig hem voor te blijven, ik gun het hem van harte." Het uitvallen doet Van der Lans ook beseffen dat het niet echt van zelfsprekend is de Vierdaagse steeds uit te lopen. ,,Zeker niet omdat je niet altijd alles zelf in de hand hebt. Ik ben heel dankbaar dat ik al die jaren gezond aan de start heb kunnen komen." De dieven zijn uiterst stil te werk gegaan, want een neef van Nijpels (69), die op het grachtenpand paste en op een bovenverdieping lag te slapen, heeft niks van de inbraak gehoord. ,,Ze hebben zelfs zijn tele foon en bankpasjes meegenomen, die naast zijn bed lagen terwijl hij lag te slapen. De pasjes zijn later overigens ergens anders in huis te ruggevonden", vertelt Nijpels. Aan de staat van het leeggeroofde huis was zaterdag - op de dag na de inbraak - goed te zien dat de inbre kers niks hebben overgeslagen. ,,We zijn direct terug naar Neder land gevlogen. Werkelijk alles lag overhoop. Kasten, lades, ze zijn overal geweest. Er is ontzettend veel meegenomen." Zilver Volgens Nijpels is er vooral veel zil verwerk verdwenen. ,,Zilveren brandewijnkommen, broodman den, geboortelepels, zilveren bekers en veel cadeaus die ik heb gekregen bij mijn afscheid als burgemeester. Het gaat me vooral om de emotio nele waarde van al die spullen. Ik zie mijn periode als burgemeester van Breda en als commissaris van de koningin als de mooiste periodes uit mijn carrière, waar ik graag aan terugdenk. En dat doe ik mede door al die bijzondere geschenken die ik in die tijd heb gekregen. Ze zijn daarom écht onvervangbaar. Het doet me allemaal wel veel pijn", zegt Nijpels aangeslagen. Hoop heeft hij nog wel, want volgens hem hadden de dieven niet echt verstand van waarde. ,,Ze hebben ook spullen laten liggen die veel waardevoller zijn. Ik hoop dat ze spullen die ze hebben meegeno men troep vinden, het wegdoen en dat het zo weer ergens opduikt. Daarnaast kunnen ze het toch ner gens verkopen, want het zijn zeld zame voorwerpen die allemaal ge merkt zijn. Genieten Inmiddels is hij met zijn vrouw Els- beth (55) net teruggekeerd op hun vakantieadres in Italië. ,,We probe ren weer te genieten, maar nu we hier zijn besef je door de plotselinge rust wel steeds meer wat er alle- maal verdwenen is. Maar ja, we pro beren ons eroverheen te zetten." Zijn huis in Amsterdam heeft hij dit keer niet met een ander gevoel afgesloten. ,,Het heeft geen zin om ongerust te blijven." De oud-politicus (inmiddels voorzitter van het Klimaatberaad) is positief over het optreden van de politie na de inbraak. ,,Ik ben jaren lang voor de VVD woordvoerder politie geweest, dus ik heb er veel mee te maken gehad. Maar nooit heb ik het van de andere kant mee gemaakt. Nooit ben ik zelf slachtof fer geweest. Ja, er is een keer een el pee uit mijn oude Eend gestolen toen ik nog studeerde. Dat was ove rigens ook een dure grap, maar dat kwam vooral omdat ik toen nog student was." donderdag 18 juli 2019 GO Eric Reijnen Rutten Nijmegen -Bert van der Lans Op de tweede dag van de Vierdaagse zit Bert van der Lans noodgedwongen thuis aan het ontbijt. FOTO ERIC REIJNEN RUTTEN Van der Lans bij de finish met kleinkin deren in 2014. FOTO FLIP FRANSSEN Kijk op de site bij /video Recordloper Bert van der Lans (87) moet stoppen. Oud-politicus Ed Nijpels kreeg afgelopen weekend tijdens zijn vakantie in Italië slecht nieuws uit Nederland: bij een inbraak zijn veel spullen meegenomen uit zijn huis in Amsterdam. Bonne Kerstens Amsterdam Ed Nijpels: ,,De inbraak doet mij veel pijn.'' foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12