EUWS 11 'Voor radicalisering geen plaats' JEUGDWERK RADICALISERING In Den Haag bestaan grote zorgen over radicalisering van de overwegend islamitische woonbuurten Transvaal en Schilderswijk. Jongerenwerkers komen er openlijk voor uit dat ze salafisten zijn en spreken jeugd erop aan een 'goede moslim' te zijn. De cursisten zijn stuk voor stuk laaiend enthousiast over de drie daagse cursus 'Radicalisering en multicultureel vakmanschap' die ze via hun werk aangeboden krij gen. Alle jongerenwerkers van Xtra, de overkoepelende organisa tie van het welzijnswerk in Den Haag mogen de lessen volgen, die worden betaald door de Nationaal Coördinator Terrorismebestrij ding. Het jeugdwerk in buurten als de Schilderswijk en Transvaal is cru ciaal in de strijd tegen geweldda dige moslimextremisten, die ook in deze stad tientallen jongeren rekruteerden voor de religieuze oorlog in Syrië. Het gaat om veel cursisten; met een omzet van 90 miljoen euro in 2017 is Xtra een reus in welzijnsland, en jeugd is een belangrijke doelgroep. Makke lijk is dat niet, radicalisering is niet eens het grootste probleem. Maar in de strijd tegen de jihadronse- laars is jeugdwerk essentieel, legt een ambtenaar op het Haagse stadhuis uit. „Jongeren die zich buitengesloten voelen door de maatschappij, zijn daar extra vat baar voor. Zo hou je ze erbij.'' Daarnaast kunnen de jeugdwer kers tijdig opvallend religieus ge drag signaleren. De bijscholing duurt drie dagen. Niet alleen wordt ingegaan op de verschillende stromingen in de is lam, wat de achtergronden zijn van conflicten zoals in Syrië, maar ook hoe een puberbrein werkt. Ook de leidinggevenden krijgen deze training. Zij worden gewaar- schuwd voor het spanningsveld dat ontstaat als je welzijnswerkers inzet voor veiligheidsvraagstuk ken. Een cursusleider legt uit: ,,Je hebt al snel een loyaliteitsconflict als je werkt in de wijk waar je woont.'' En dat is hier vaak zo. ,,Wat doe je als jongerenwerker als je weet dat iemand uit je voetbal team de zoon is van een drugshan delaar?'' Een van de managers vertelt dat tijdens de training wordt gewaar schuwd dat een aantal jongeren werkers in de gaten wordt gehou den door opsporingsdiensten. Juist vanwege banden met extre mistische moslims. Het gaat om een man of vijf, al len Marokkanen, weet een inge wijde op het stadhuis. Een van hun managers merkt ook dat zij in hun werk op straat jongeren aan spreken op hun geloof 'zulk ge drag past een goede moslim niet'. En dat wil de leidinggevende niet, zeker niet na wat ze tijdens de cur sus hoorde. Het effect van de door de ter reurbestrijding betaalde training is averechts. De jongerenwerkers komen er openlijk voor uit dat ze salafist zijn. ,,Want ze hadden ge leerd dat het niet strafbaar is om deze leer aan te hangen'', vertelt De jeugd om wie het ging kreeg daarna tips: weet dat ze op bepaald gedrag letten een collega. Ook geven ze door wat in de cursus wordt verteld over het herkennen van radicalisering, constateert een medewerker in buurthuis De Burcht in de Schil derswijk. ,,De jeugd om wie het ging kreeg daarna tips, zo van: weet dat de wijkagent en mijn col lega's nu hebben geleerd dat ze op bepaald gedrag moeten letten.'' Hierdoor wordt het juist moeilij ker om het radicaliseren te her kennen. De problemen met extremisten zijn tot aan bestuursvoorzitter Eric Lemstra van Xtra bekend, blijkt uit e-mails die deze krant heeft ingezien. De corresponden tie gaat over een Marokkaanse me dewerker die een aantal jaar voor Xtra werkte, en al die tijd in de ga ten werd gehouden door opspo ringsdiensten. Die hadden hem op de korrel wegens banden met jiha- disten, mogelijk zelfs ronselaars. ,,Ook voor geld overmaken naar broeders in Syrië'', vertelt een be trokkene. Het handelen van deze jonge renwerker wordt zo gevaarlijk ge acht dat opsporingsdiensten de leiding van Xtra waarschuwen dat hij zo snel mogelijk moet worden weggehaald bij kwetsbare jonge ren. Na overleg met de driehoek van burgemeester, wethouders en hoofdofficier van justitie wordt hij overgeplaatst naar het ouderenlo- ket. Daar neemt de man geen genoe gen mee, en hij vertrekt. Hij is niet de enige. Want de Marokkaanse jongerenwerkers keren zich tegen de manager die het vermengen van geloof en straatwerk aan de kaak stelde. Dat escaleert in juni Dit is toch een multiculturele wijk? Nou, in het buurthuis is het nu puur monocultuur 2018, als twee jochies uit de buurt bij haar verhaal komen halen over interne mails die ze gelezen heb ben. De bedreiging die ze ervaart is zo ernstig, dat ze meteen de po litie inschakelt, vertellen beken den van haar. Zelf wil ze geen in terview geven, omdat ze contrac tueel tot zwijgen verplicht is. Als de wijkagenten en de dis trictschef horen van wie waar schuwingen als 'pas maar op, we zijn met velen' komen, krijgt de manager meteen te horen dat ze beter niet meer naar wijkcentrum De Burcht kan gaan. Zo serieus is de dreiging, wordt bevestigd door bronnen rond de burgemeester. Xtra geeft haar ziekteverlof, maar laat haar daarna keihard vallen. In de zomer wordt een onderzoekje gedaan onder 47 collega's, waarvan 95 procent zegt dat juist zij de oor zaak is van alle problemen. Maar op het stadhuis staat ze juist be kend als één van de besten in het buurtwerk. Dat ze met een ont slagvergoeding (met daarin een zwijgplicht) wordt weggestuurd, slaat daar in als een bom. ,,De ver houdingen zijn compleet ver stoord, de politie deelt zelfs geen informatie meer met de jongeren werkers, omdat de kans groot is dat het uitlekt.'' Een jongerenwer ker met tientallen jaren ervaring, die in de Schilderswijk opgroeide, ziet met lede ogen aan 'hoe de Ma rokkanen de boel overnemen'. ,,Dit is toch een multiculturele wijk? Nou, in het buurthuis is het nu puur monocultuur.'' XTRA dragen aan het welzijn in een wijk, in tegen deel. Voor hen is dan ook geen plaats bij onze welzijnsorgani saties.'' Volgens Lemstra is de oorzaak van de problemen bij het welzijnswerk in de Schilderswijk een 'angstcultuur' die zou zijn veroorzaakt door de vorig jaar ontsla- gen manager. ,,Wij hebben passende maatregelen geno men, waaronder het vertrek van de betref fende leidinggevende. De raad van toezicht van Xtra plaatste gis teren een vacature voor een nieuwe voor zitter. Volgens de hui dige, Jan Heemskerk, is de timing 'toevallig'. donderdag 18 juli 2019 Wijkcentrum de Burcht. FOTOFRANKJANSEN 'De Marokkanen nemen in dit buurthuis de boel over' Jan-Willem Navis Den Haag -Medewerker buurthuis - Jongerenwerker Bestuursvoorzitter Eric Lemstra van Xtra weigert deze krant te woord te staan na le zing van dit artikel. Wel reageert hij schriftelijk. ,,Bij ver moedens van radicali sering schakelen wij altijd de politie in. Het mag duidelijk zijn dat welzijnswerkers die radicaliseren niet bij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11