9 Ze deden waar ze gelukkig van werden, die levenswijsheid neem ik nu mee Edith werd als eerste geïdentificeerd. Door een misverstand kregen ze de tails te horen. Mirjam: We wilden wel weten om wie het ging, maar geen foto's of informatie over de staat van het lichaam. Toen ze zeiden dat mijn moeder niet meer compleet was, zijn we weggelopen en hebben in de tuin staan huilen.'' Kort daarna werd Robert geïdenti ficeerd. Toen de identificatie van Alex uitbleef, hielden ze in november 2014 de uitvaart. Er stonden drie bloemstukken, drie foto's en twee kisten. Robert is nog een tweede keer gecremeerd, omdat daarna nieuwe resten werden gevonden. Mirjam ging snel weer werken en vervolgde haar studie pedagogische wetenschappen. ,,Eind april hoorde ik dat ik was afgestudeerd. Het liefst wilde ik naar mijn ouders om te la ten zien dat ik het uiteindelijk toch heb gehaald. Die momenten zijn moeilijk.'' Het gemis zit vooral in onver wachte momenten en kleine din gen. In foto's op sociale media van mensen samen met hun vader of moeder. Of in reclames voor Vader dag en Moederdag waarin iedereen wordt opgeroepen de ouders in het zonnetje te zetten. Nieuws over de MH17 gaat vaak langs hen heen. Bij belangrijke ontwikke lingen gaan ze naar een bijeenkomst. En anders bellen ze oom Piet, die voorzitter is van de stichting Vlieg ramp MH17. ,,Als de ramp in de me dia is, denk ik niet aan het gemis van het gezin'', zegt Sandra. ,,Ik mis mijn ouders en broer op andere momen ten. Laatst moest ik een broek verma ken. Mijn huisgenoot legde uit hoe ik moest naaien. Mama had het mij vroeger geleerd, maar toen had ik er als puber geen zin in. Dat maakte me emotioneel.'' Mirjam woont nu in het huis van haar ouders in Maarssen. Ze heeft al les rigoureus veranderd. Het kantoor tje van Alex is weg, de gifkikkers zijn weggegeven. De harp van Edith, waarop ze slaapliedjes voor de kinde ren speelde, staat op zolder. Sandra en Mirjam hebben allebei een verhuisdoos met persoonlijke spullen bewaard, zoals de lievelings jurk van Edith, haar horloge dat nog stilstaat op de tijd van de vliegramp, een jasje van Alex, en de judo-ban den van Robert. Sandra is afgestudeerd in psycholo gie. Ze gaat haar vader achterna: biolo gie. ,,Vanaf het begin zijn we heel veerkrachtig geweest. We hebben de draad snel opgepakt. MH17 heeft mijn leven compleet veranderd, maar ik laat het niet verpesten. Papa en mama deden waar ze gelukkig van werden. Die levenswijsheid neem ik nu mee.'' Een paar maanden voor de ramp ver brak Mirjam haar relatie. Het contact met haar ouders werd hersteld. Ze hielpen haar met een nieuwe wo ning. ,,De dag na de ramp zou ik ver huizen. Alles was klaar en ingepakt. Uiteindelijk heb ik er geen dag ge woond'', vertelt Mirjam. ,,Ik was blij dat het contact net was hersteld, maar het was nog niet zo goed als ik wilde. Ik vind het jammer dat ik zoveel tijd heb verloren. Ik zie gezinsfoto's waar ze met z'n vieren op staan. Dan besef ik dat ik veel heb gemist. Tegelijk had ik anders nooit kunnen worden wie ik nu ben.'' Mirjam bracht ze - met een enorme kater - naar Schiphol. ,,We appten thuis nog een foto van onze voeten op de tafel, want dat mocht nooit. Die is nooit aangekomen.'' De zussen haalden daarna via Marktplaats een kastje op. Onderweg hoorden ze dat het vliegtuig was neergestort. ,,Ik heb de auto langs de kant gezet en we hebben flink zitten janken'', vertelt Mirjam. ,,Toen Piet, onze oom, ook belde, wisten we het zeker. Piet had ons nog nóóit gebeld.'' Mirjam: ,,Sinds de ramp zijn we er achter gekomen dat hij heel erg leuk is. Hij lijkt veel op onze vader.'' Voor opa en oma Ploeg kwam de klap extra hard aan. Hun dochter, de tweelingzus van Piet, was al eerder overleden. ,,Dat hebben ze nooit ver werkt'', zegt Mirjam. ,,Oma was daar door depressief. Na MH17 zei ze: ik wil ook dood. Ze droomde geregeld dat papa nog leefde en dat hij tegen haar zei: ma, ik ben er nog, kom me redden!'' Oma overleed enkele maan den geleden. Mirjam trok direct bij Sandra in. ,,We hebben de matrasjes naar bene den gesleept om in de woonkamer te slapen. Toen ik de eerste ochtend wakker werd, keek ik eerst of ze nog ademde. Het stelde me gerust dat zij er in ieder geval nog wél was.'' Familierechercheurs kwamen langs, ze werden overladen met kaar ten en bloemen en moesten veel za ken regelen. Familie, vrienden en bu ren bekommerden zich om hen. Bij praktische zaken kregen ze hulp van hun ooms. Mirjam: ,,Ze hebben veel voor ons gedaan. Daar zijn we dankbaar voor. Soms namen ze ons iets té veel uit handen. Goed bedoeld, maar in een familieberaad hebben we gezegd dat we dat niet wilden. We vlucht MH17 stapten, was hun eind bestemming Bali. Ze zouden rondrei zen en Alex had overal kennissen waar ze konden slapen. Roberts boe zemvriend Robin Hemelrijk (17) mocht mee. Het was Robins eerste vliegreis. De zussen bleven in Neder land. Sandra, die enkele dagen eerder 18 was geworden, wilde niet mee. ,,Ik had mijn eindexamen gehaald en had net een vriendje. Ik wilde met vrien dinnen op vakantie en genieten van de vrijheid.'' Bij Mirjam was het gecompliceer der. Zij had enkele jaren daarvoor het huis verlaten. ,,Mijn ouders waren heel beschermend. Ik studeerde in Amsterdam, maar mocht niet werken of op kamers. Ik ging rebelleren. We hebben twee jaar geen contact gehad.'' mee naar een reptielenbeurs of Duitse forellenkwekerij. Sandra: ,,Hij leerde ons van dieren te genieten. Tijdens vakanties kreeg degene die het eerst een hagedis of salamander zag een euro. Dat was hij natuurlijk altijd zelf.'' Edith ontpopte zich als een dui zendpoot. Ze gaf kinderen les in EHbO, koken, Tai Chi, biologie. En ze had een eigen bedrijf waarmee ze 'to- verkisten' met spelletjes en zelfge maakte verkleedkleren verhuurde. Mirjam: ,,Ze was druk met honderd dingen tegelijk. Maar ze was goed en succesvol in alles wat ze deed.'' whizzkid die gek was van ict, zich opsloot om tot diep in de nacht ach ter meerdere computers spelletjes te programmeren. Mirjam: ,,Niet veel mensen drongen tot hem door. Hij was slim, maar haalde met pijn en moeite het vmbo. Hij interesseerde zich niet voor vakken die hij onzin vond.'' Op het mbo en hbo (game- design) bloeide Robert op. Hij haalde negens en tienen, kreeg vrijstelling voor vakken en doorliep versneld de opleidingen. Mirjam: ,,Eindelijk volgde hij vakken die hij leuk vond, met mensen die dezelfde interesses hadden. Hij had daar veel vrienden, werd snel volwassen en socialer.'' Toen Alex, Edith en Robert op woensdag 17 juli 2019 GO In aanloop naar de vijfde herdenking publiceren we een serie verhalen over de ramp met MH17. zijn zelfstandig opgevoed.'' - Sandra HERDENKING: Bij het Nationaal Monument MH17 in Vijfhuizen wordt vandaag de ramp in 2014 herdacht. Alex Ploeg en zijn vrouw Edith. Alex is nog steeds niet geïdentifi ceerd, tot verdriet van de familie. Mirjam: ,,Voor ons is dat moeilijk te accepteren. Ik blijf het raar vinden dat helemaal niets van hem gevon den is. Hij was vrij groot.'' Sandra (l) en Mirjam erfden de kunst van het lachen van hun joviale vader. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN De zussen op een familiefoto met hun broer Robert die ook omkwam bij de ramp met MH17. Robert was erg op zichzelf en een whizzkid die gek was van ict. Broer Robert (1993) was een 'geval van apart', erg op zichzelf. Een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9