Navo verklapt 'geheim': kernwapens op Volkel VVD'er met slok op in auto krijgt 'taakstraf' Politie hoopt dat topcriminelen eerder worden herkend 7 Verouderings- tekeningen moeten helpen de topcriminelen Ridouan Taghi en Saïd Razzouki op te sporen. We kennen Ridouan Taghi vooral van een strandfoto, waarin hij la chend in de lens kijkt. En van wat slecht belichte plaatjes op bed en in een kamer. Maar de meest recente foto van Taghi (41) is alweer vier jaar oud. Daarom heeft de Lande lijke Eenheid van de politie een speciale verouderingstekenaar aan het werk gezet om het portret van Taghi te actualiseren. Ook van de voortvluchtige Saïd Razzouki (47) heeft de politie een verouderingstekening laten maken, opdat mensen hem wellicht sneller herkennen. De politie toonde gis teravond in televisieprogramma Opsporing Verzocht de tekeningen van de meest gezochte criminelen van Nederland. De hoop is dat va kantiegangers ze ergens spotten. ,,De zomervakantie is begonnen en mensen vliegen over heel de we reld uit. Misschien zien ze in hun vakantieland wel een van deze twee mannen'', zegt politiewoord voerder Thomas Aling. Voor zover de twee geen plastische chirurgie hebben ondergaan, want ook dat kan de politie niet uitsluiten. Verblijfplaats De politie noemt specifiek een aan tal landen waar de twee zouden kunnen verblijven. Het zou Mexico, Colombia, Spanje, Marokko of Du bai kunnen zijn. ,,Er wordt veel ge speculeerd over hun verblijfplaats. Dit zijn landen waar wij serieus re kening mee houden'', aldus Aling. De politie benadrukt dat mensen alleen informatie moeten doorge ven en niet zelf in actie moeten ko men. ,,Dit zijn levensgevaarlijke criminelen.'' Op de website poli- tie.nl staat een telefoonnummer dat tipgevers kunnen bellen die ano niem willen blijven. Het Openbaar Ministerie (OM) heeft een record bedrag van 100.000 euro per per soon uitgeloofd voor de gouden tip. Taghi en Razzouki worden ge zocht voor het opdracht geven voor ten minste vijf moorden. Vorige week begon de rechtszaak-Ma- rengo tegen onder anderen de Utrechtse topcriminelen. Justitie beschouwt Taghi als de onbetwiste leider van een 'geoliede moordor- ganisatie', die meedogenloos zou hebben afgerekend met rivalen, Misschien zien mensen in hun vakantieland een van deze twee mannen verraders, afvalligen en schulde naars. Volgens het OM zitten Taghi en Razzouki in elk geval achter de moorden op Spyshop-houder Ro nald Bakker, de moord op Samir Er- raghib, de moord op Ranko Skekic, de vergismoord op Hakim Changa- chi en de moord op misdaadblog- ger Martin Kok. De twee staan al sinds maart 2018 op internationale opsporingslijs ten, maar zijn ondanks veel geruch ten spoorloos. In de onderwereld worden vooral Colombia, Mexico en Dubai als schuilplaatsen ge noemd. Ook zijn er verhalen dat Taghi gewoon in Nederland zou zitten. In mei pakte de politie drie man nen op in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo, die in verband worden gebracht met Taghi. De politie hoopt dat vakantiegangers voor een nieuwe doorbraak kunnen zorgen. ,,We zijn keihard bezig met dit on derzoek en willen alle middelen in zetten'', zegt Aling. Van Haga noemt het incident 'knap waardeloos'. ,,Ik had twee wijntjes gedronken en te weinig gegeten'', zegt hij. Bij de controle bleek dat hij een alcoholpromil lage van 0,6 had (0,5 is de grens voor ervaren rijders). De VVD'er kreeg een rijverbod opgelegd. ,,Ik mocht twee uur niet rijden en zal nog wel een boete krijgen. Maar er is geen sprake van dat ik mijn rijbewijs kwijtraak of een cursus moet volgen. Ik geef wel toe: het is na tuurlijk niet de bedoeling en ik raad iedereen af om met alcohol op in de auto te stappen.'' Van Haga blijft overigens aan als Kamerlid. VVD-fractievoor- zitter Klaas Dijkhoff is echter niet te spreken over zijn partijge noot. „Kamerleden hebben bij de VVD een voorbeeldfunctie.'' Van Haga moet voor straf 5000 euro schenken aan de Landelijke Organisatie Verkeersslachtoffers en vijf dagen vrijwilligerswerk doen bij een 'nader te bepalen' maatschappelijke organisatie. ,,Om zijn fout niet alleen in woord en met geld, maar ook in daad te onderkennen.'' Van Haga kwam al eerder ne gatief in het nieuws, omdat bij zijn start als Kamerlid ophef ont stond over panden die hij ver huurt in Amsterdam. In acht van de 77 panden woonden te veel huurders. Dat was in strijd met de huurregels. Na een intern integriteitson- derzoek van maar liefst vier maanden werd duidelijk dat Van Haga, het 76ste Kamerlid van de coalitie, kon blijven als hij stopte als ondernemer. Hij had 'niet ernstig verwijtbaar' gehandeld. Als nummer 41 op de VVD- kandidatenlijst kreeg Van Haga na de formatie van kabinet- Rutte III recht op een plek in de fractie. Sinds 2010 was hij ge meenteraadslid in Haarlem. Het Belgische parlementslid Wou ter de Vriendt ontdekte de passage in een ontwerptekst van de Navo en publiceerde er gisteren over op de website van zijn partij Groen. In de passage staat dat de Verenigde Sta ten 150 kernwapens van het type B61 in Europa heeft liggen, die zijn verspreid over zes legerbases. Naast Volkel gaat het om Kleine Brogel in België, Büchel in Duitsland, Aviano en Ghedi-Torre in Italië en Incirlik in Turkije. De zin staat in het document A new era for nuclear deterrence? Modernisation, arms control, and al lied nuclearforces. Het is een stuk dat werd opgesteld door de rap porteur van het Defense and Secu rity Comittee en werd voorgelegd aan de Parlementaire Assemblee van de Navo op 1 juni in het Slo waakse Bratislava. Bij dat overleg zijn 257 parlementariërs uit 28 lid staten. Inmiddels is de versie op de website van de Navo aangepast en is de passage geschrapt. Kolderiek Voor kernwapendeskundige Sico van der Meer van Instituut Clin- gendael is de passage een nieuwe bevestiging van wat iedereen al lang weet. Niet alleen twee Neder landse oud-premiers lieten het zich eerder ontvallen; het stond ook al eerder in Amerikaanse do cumenten. ,,Dit kan voor niemand een verrassing zijn. Zeker voor de Russen niet. De geheimzinnigheid over de kernwapens op Neder landse bodem begint langzamer hand kolderiek te worden, maar in de jaren 50 hebben landen nu eenmaal afgesproken dat ze altijd in het midden zullen laten of er daadwerkelijk kernwapens liggen. Als ze meer transparant zouden willen zijn, waar iets voor is te zeggen, dan moeten ze daar dus eerst nieuwe afspraken over maken." woensdag 17 juli 2019 Utrecht -Thomas Aling, politie Maarten van Ast Den Haag Oud-premiers Dries van Agt en Ruud Lubbers praatten al eens hun mond voorbij, maar nu heeft de Navo het ook zelf geschre ven; Nederland bewaart kern bommen op luchtmachtbasis Volkel. Raymond Boere Den Haag Luchtmachtbasis Volkel. FOTO DEFENSIE Taghi en Razzouki, zien jullie er nu zo uit? Koen Voskuil De 'echte' foto's van Ridouan Taghi (boven) en Saïd Razzouki (onder) zijn gedateerd. De verouderings- tekeningen tonen hoe ze er nu uit kun nen zien. FOTO'S POLITIE VVD-Kamerlid Wybren van Haga is vorige week achter het stuur gekropen terwijl hij te veel had gedronken. Hij liep op snelweg A4 tegen de lamp bij een controle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7