NYNKEDEJONG Kabinet: ook met 5G moet leefomgeving gezond en veilig zijn 6 ^WIJNBEURS €,25|- KORTING WIJNBEURS.NL/GENIET Column Y~ Vorig jaar ben ik naar Zwolle verhuisd en het blijkt dat ik in het centrum van Neder land terecht ben gekomen. Twee weken lang ligt het treinverkeer van en naar Zwolle nu stil. De NS zet bussen in. We proppen ons in een touringcar richting Kampen Zuid of 't Harde, om vanaf daar nét de aansluiting met de trein rich ting Lelystad of Amersfoort te missen. die werkzaamheden. Maar het wordt wel weer pijnlijk duidelijk hoe het noorde lijk treinnetwerk afhan kelijk is van Zwolle. Eén probleem daar en de in woners van drie provin cies ondervinden hin der. Geen wonder dat dit jaar de roep om de Zuiderzee- lijn weer klinkt. U weet het mis schien nog wel: de spoorlijn van Am sterdam naar Gro ningen, via Al- mere, Lelystad, Heerenveen en Drachten. Jarenlang over nage dacht en over gedebatteerd en uit eindelijk werd het hele feest afge blazen omdat het crisis was en het niet zeker was of de werkgelegen heid zou verbeteren met de komst van de spoorlijn. Maar dat was twaalf jaar gele den. Het Noorden is veranderd en de problemen van het kabinet zijn ook veranderd. Staatssecretaris Van Veldhoven kan alle plannen zó uit het archief trekken en met de realisatie van het tra ject talloze van die proble- men tackelen. Een extra treinverbinding is een stap in de goede richting om uiteindelijk de kli maatdoelstellingen te ha len. Een snelle ver binding met de Randstad maakt het Noorden aantrekkelijker als woon- gebied, wat krimp tegengaat en waarmee de overspannen woning markt in het Westen wordt ont last. De werkgelegenheid in Groningen zal met het verdwijnen van de aardgaswinning teruglo pen; om Groningen interessant te maken voor bedrijven is een goede infrastructuur van levens belang. Maar nee. In Van Veldhoven haar plannen voor het spoor - die am bitieus tot 2040 lopen - eindigen de vernieuwingen bij Zwolle. Het Noorden wordt overgeslagen. Het is niet die touringcar waar mee ik me nu al twee weken rich ting Kampen-Zuid laat vervoeren, waardoor ik steeds meer voel voor een Zuiderzeelijn, of een Lelylijn, of hoe je het traject ook maar wil noemen. Er zijn simpelweg zó veel voordelen te noemen, dat ik me niet kan voorstellen dat het kabi net met oogkleppen op alleen naar de nadelen kijkt. Geen wonder dat de roep weer klinkt om de Zuiderzeelijn Staatssecretaris Mona Keijzer (Economische Zaken) en minis ter Bruno Bruins (Medische Zorg) beloofden afgelopen april aan de Tweede Kamer dat het Agentschap Telecom de straling blijft controleren en metingen gaat doen bij 5G-antennes in de publieke ruimte. ,,Het is belang rijk dat de leefomgeving van mensen gezond is.'' Uit een rapport van adviesbu reau Stratix blijkt dat al proeven met 5G worden gedaan. Bij de Jo- han Cruijff Arena in Amsterdam doet provider KPN testen met de zogenoemde 'Mimo-techniek'. Daarmee kunnen grote hoeveel heden data - nodig voor snel in ternet - veel gerichter naar be paalde plekken worden gestuurd. Ook in het buitenland wordt getest met nieuwe 5G-antennes. Zo wil provider Vodafone in het Verenigd Koninkrijk putdeksels in straten voorzien van antennes. Die antennes hebben een bereik van zo'n tweehonderd meter. Wanneer 5G in Nederland wordt uitgerold, is nog niet dui delijk. Komend najaar presenteert het kabinet een eisenpakket voor telecomaanbieders. De komende jaren worden de frequenties voor het netwerk geveild. Daarbij speelt mee dat het satel- lietafluisterstation in het Friese Burum eerst moet verhuizen om 5G boven de lijn Amsterdam- Zwolle mogelijk te maken. In Bu- rum vangen de veiligheidsdien- i De 5G-frequenties worden de komende jaren geveild sten AIVD en MIVD communica tie op van satellieten die boven de evenaar zweven, waarbij ze de frequentie gebruiken die ook voor 5G nodig is. Waarschijnlijk ver huist het satellietstation in 2022 naar het buitenland. Dit najaar moet ook bekend worden of het Chinese Huawei de apparatuur mag leveren voor 5G in Nederland. De angst bestaat dat de Chinese overheid via de apparatuur kan spioneren en sa boteren. Huawei ontkent elke be trokkenheid bij spionage. DE MEEST GELIEFDE WIJNEN LUXE KELNERSMES CADEAU! +pJ5ï KELNERSMES GRATIS THUISBEZORGD La Pauline Ook De Wijnbeurs bestaat ruim 42 jaar en daarom bieden wij u nu deze prachtige pakketten met onze zes mooiste rode en witte wijnen aan! woensdag 17 juli 2019 GO ^0 @Nynke n Het hoort er zo nu en dan bij, Overal in Nederland komen 5G-antennes. Dat moet wel voor alle inwoners veilig zijn, vindt het kabinet. Peter Winterman Den Haag kortlngscode slechts Gebruik kortingscode' SPP25GB loéatti Merlot PRIM1T1VO merlot ®abï:RM:t ACANTUS We doen u graag een plezier met deze heerlijke proefpakketten voor een fractie van de prijs. U kunt nu genieten van de zes meest geliefde rode wijnen van ruim 42 jaar Wijnbeurs. Geniet van de boterzachte vijfjaar oude Spaanse Reserva, de krachtige klasse Sangiovese uit Italië en de romige topfavoriet La Pauline. Of geniet van zes heerlijke witte zomerwijnen. Proost! Niet lekker? Geld terug Betrouwbare levering Bestel gemakkelijk online op Aanbod geldig t/m 30 juli 2019 Telefonisch bereikbaar ma. t/m vrij. 8.00 -20.00 uur, za. 8.00 -16.00 uur (0294 - 788103) geproefd r 100 jaar proefervaring 3304031 (rood) 3304032 (wit) Maximaal 2 pakketten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6