Zweten en je spieren trainen maar wél met uitzicht op zee IN DE REGIO 6 Onderzoek in Hulst MIJN DORP, MIJN STAD Twee weken geleden troffen mede werkers van de gemeente dode drijvende zwanenmossels aan in de buitenvest, ter hoogte van wat in middels bekend staat als 'het Vest- rockterrein'. Waterschap Schelde- stromen kwam ter plaatse en vond ook dode zwanenmossels in de na bijgelegen Berriekreek, de Oude Vaart en de Zoete Vaart, deze wa ters staan allemaal met elkaar in verbinding. Een aannemer heeft zo'n twintigduizend dode exem- Er worden nog watermonsters onderzocht op chemische factoren - Janneke Lagasse, waterschap plaren uit de waterlopen gehaald. In Zeeland is, zeker in de laatste 25 jaar, nooit eerder een dergelijke massasterfte van zwanenmossels voorgekomen. De dood van zoveel zoetwatermossels is geen goed te ken. Verhoogde sterftecijfers kun nen wijzen op waterverontreini ging en de zwanenmossel is hier erg gevoelig voor. Als zijn habitat vervuild raakt, sterft vaak een groot deel van de populatie. Ze kunnen ook niet tegen een te hoge of juist te lage watertemperatuur. Als er veel dode mossels in het water drijven, zorgt dit op zichzelf ook weer voor een slechte waterkwaliteit en daar door sterven wéér meer mossels. Zwanenmossels komen veel voor in Nederland. Ze zijn niet eetbaar, aangezien ze vol zand zitten. Het waterschap heeft watermon sters genomen, die voor onderzoek naar laboratoria in Graauw en Gro ningen zijn gestuurd. De eerste re sultaten zijn inmiddels binnen. ,,We kunnen in ieder geval uitslui ten dat ze dood zijn gegaan door giftige algen in het water. Die zijn niet aangetroffen", zegt woordvoer ster Janneke Lagasse van het water schap. Na de vondst van de eerste dode zwanenmossels in het water langs het Vestrockterrein, gingen geruchten dat er ter plekke wellicht drugs was geloosd. Het waterschap heeft daarom ook watermonsters specifiek laten testen op drugsspo ren. Die zijn niet aangetroffen. Bestrijdingsmiddelen Het is zodoende nog onduidelijk wat de sterfte dan wel heeft veroor zaakt. Het wachten is nog op de uit slag van twee onderzoeken. La- gasse: ,,Er worden nog watermon sters onderzocht op chemische fac toren, bestrijdingsmiddelen om precies te zijn. Ook wordt het water nagekeken op de aanwezigheid van rioolwater. In juni heeft het flink geregend waardoor het kan zijn dat er rioolwater is terechtgekomen in de buitenvest. Opvallend is wel dat er geen dode vissen zijn aangetrof fen." Wanneer de resultaten van de laatste onderzoeken worden ver wacht, kan Lagasse niet zeggen. Je spieren trainen met als bonus de zeelucht in je neus en uitzicht op zee. Bodyline geeft Beach Gym op het strand van Cadzand-Bad, met een nieuw toestel. Op het eerste zicht lijkt het sport- toestel naast strandpaviljoen Moio Beach op een groot klimrek of een kunstwerk. Als Bauke Boon van Bodyline Healthcenter in de weer gaat met speciale tou wen, een verzwaarde bal en an dere sportattributen, is er ineens een 'multifunctionele trainings zone' op het strand. Bauke be dacht Beach Gym en maakte de eerste schets, waar een hele visie achter zit. Bodyline geeft al langer lessen en bootcamps op het strand in de zomer, maar het toe stel moet daar iets aan toevoegen. ,,We gebruiken het om gevarieerd te trainen. Mét uitzicht op zee." Zweten Bodyline werkte daarvoor samen met bedrijven H4A en Syndus, die meedachten en de realisatie en plaatsing van het toestel voor hun rekening namen. Afgevaar digden van Bodyline en de twee bedrijven namen Beach Gym gis teren officieel in gebruik: Bauke liet hen flink zweten, met een warming-up op het strand en oe feningen. Pommeline Warringa, coach bij Bodyline, gaat de lessen geven. Er is vraag naar, signaleert ze. ,,We zien ook steeds meer dat vakantiegangers willen sporten tijdens hun vakantie." Er komt nog een bord bij het toestel met informatie en het ver zoek voor sportieve passanten om het op een veilige manier te ge bruiken. Expositie AARDENBURG Wandeling langs kerkorgels Tengo El Tango lova (viool), Anke Steen- beke (piano) en Paola Marquez (zang). Entree tien euro, tot 12 jaar gra tis. Koffie, thee en fris drank zijn in de pauze vrij verkrijgbaar. Spieren trainen met uitzicht op zee woensdag 17 juli 2019 Drugsafval liet mossels niet sterven Gisteren werd het nieuwe Beach Gym toestel in gebruik genomen. foto camile schelstraete De massale sterfte van zwanen- mossels in Hulster waters komt in ieder geval niet door drugs(afval)lozingen of giftige algen. Dat heeft onderzoek uit gewezen. Naar de ware toe dracht wordt nog steeds ge zocht. Sheila van Doorsselaer Hulst Sophie Stockman Cadzand-Bad Bootcamp met Beach Gym wordt in juli en augustus op maandag en donderdag ge geven om 9.30 uur, op dinsdag om 17.00 en 19.00 uur en op vrijdag om 10.00 uur. Meedoen voor niet-leden van Bodyline kost 10 euro per persoon. HULST Hulstart verzorgt vanaf donderdag weer een ex positie. In de grote zaal toont André Klompma kers zijn schilderijen met het thema 'Horizon'. In de Paardenstal expo seert Pien de Geus haar schilderijen. Als kunste naar laat ze zich inspire ren door de Zeeuwse polders en duinen. De expositie is tot en met 14 augustus te zien in 's Landshuis. De kerken in Aarden burg houden morgen een zomeravond-orgel wandeling langs de kerkorgels van Aarden burg. De wandeling be gint om 19.15 uur in de Rooms-Katholieke Maria Hemelvaartkerk in de Weststraat. Vanaf hier gaan de deelnemers nog langs de Doopsge zinde Kerk en de Sint- Baafskerk waar een mi- niconcert gegeven zal worden. De kosten be dragen 7,50 euro. CADZAND In de serie Zomeravond concerten aan Zee is Het orgel in de Sint Baafskerk in Aardenburg. vanavond vanaf 20.00 uur een concert in de kerk van Cadzand onder de titel Tengo El Tango. De optredende musici zijn Rein de Vos (bando neon), Ruzana Tsymba- AARDENBURG Ar cheologisch mu seum, 10.00 -17.00 uur: Geopend met expositie over bevrij ding regio; AXEL Markt, 12.30 - 17.00 uur: Streekmu seum Het Warenhuis, Expositie kijk naar beneden, dan zie je meer; Gemeentehuis, 11.00 uur: Fietstocht Belegerd en bevrijd; BRESKENS Visserij museum, 10.00-17.00 uur; (Expositie 11 september 1944); Keerdam, 10.00 en 11.30 uur: Rondvaart naar de zeehondjes; CADZAND N.H. Kerk, 20.00 uur: Zomer avond concert; HENGSTDIJK H.Ca- tharinakerk, 14.00 - 17.00 uur: Zomerex- positie; HULST Museum Hulst, 14.00 uur: Ex positie Bezetting en bevrijding, Hulst en omgeving; NIEUWVLIET Boe renhoeve, 13.30 uur: Adventure sportmid dag; Parking bij Fri tuur 't Gemaal, 19.30 uur: Zomeravond wandeling Verdron ken Zwarte Polder; OOSTBURG Ledel- plein en markt, 08.30-16.00 uur: Weekmarkt; SAS VAN GENT Indu strieel museum, 14.00 uur: Vertrek wandeling met gids; TERNEUZEN Markt, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt; Portaal van Vlaanderen, 10.00 -17.00 uur: Info centrum geopend; 13.00 en 15.00 uur: rondleiding en rond vaart; Speelplaats bij Kameleon, 13.30 uur: Zomerspelen; Stad huis, 14.00 uur: Ver trek wandeling met gids. Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60