En ineens staat er een krachtige Ursula Run op archief na artikel over diploma-cijferlijsten 5 RAKET IN HUIS dus eerst daar moeten gaan lobbyen. Zelfs voor het benoemen van zeker de helft vrouwen in haar Commissie zal ze een zware strijd moeten voeren. Een flink aantal lidstaten heeft al kan didaten voorgedragen, en dat zijn over het algemeen mannen. Ook de Neder landse kandidaat is een man: Frans Timmermans. Tegen een aantal lidsta ten zal ze moeten zeggen: kom maar terug met een vrouw. Het Parlement heeft dus besloten Von der Leyen het vertrouwen te gun nen. Maar onder voorwaarden en met een minieme meerderheid: 383 stem men, waar er 374 nodig waren. ,,Onze steun is een wapen waarmee we u aansprakelijk houden", zo waar schuwt de Italiaanse Vijfsterrenbewe- ging. En de Europese sociaaldemocra ten: ,,Wij steunen mevrouw Von der Leyen zolang ze haar beloftes na komt." Ze toont zich bewust van de magere meerderheid. ,,Ik realiseer me dat er veel boosheid is over de procedure met de Spitzenkandidaten." Maar ze is blij, zegt ze glunderend. Ze is geboren in Brussel, haar vader werkte voor de al lereerste Europese Commissie. ,,Dit voelt als thuiskomen." STRAATSBURG Twee weken lang hoor je niks van haar, en ineens steekt ze een inhoude lijk verhaal af in het Europees Parlement in Straatsburg. Von der Leyen lijkt te beseffen: nu moet het gebeuren, geen ruimte meer voor twijfel of ze nuwen. Bijna drie kwartier la ter zijn velen verbaasd over het sterke optreden van 'VDL'. Voor het grote publiek is Ur sula von der Leyen de afgelo pen weken onzichtbaar. Ze spreekt niet met de pers. En dat terwijl iedereen wil weten a) wie ze is en b) welke plan nen ze heeft voor Europa. Ze praat wél met de fracties in het Parlement. Niet alleen om kennis te maken, maar ook om te vragen, te luisteren en toe te lichten. Maar ook na de afzonderlijke gesprekken, of 'hoorzittingen' zoals sommige fracties het dreigend noemen, is lang niet iedereen overtuigd. De kritiek: geen duidelijke plannen over grote thema's als klimaat, migratie, normen en waarden, rechtstaat. Maar nu, voor honderden parlementariërs, staat er een Von der Leyen die kracht uit straalt. Ze heeft wat te vertel len, in het Frans, Duits en En gels. Ze is niet lang, maar spreekt met stevige stem en af en toe gedecideerde handge baren. Af en toe is ze zelfs fel. Als de rechts-populisten van de Duitse AfD zeggen dat ze haar volledig ongeschikt vin den voor de functie, krijgen ze terug: ,,Ik kan alleen maar blij zijn dat ik van u geen stem men krijg." Een parlementslid uit zijn bewondering. ,,Wat is er in de afgelopen weken gebeurd?" GRONINGEN Duizenden Ne derlanders gingen de afgelopen dagen op zoek naar hun di ploma's. Vijf keer zo veel mensen keken in het online diplomare- gister. Ook mailden fors meer mensen met vragen over een zoektocht naar hun kwijtge raakte papiertje. Mensen die hun diploma kwijt zijn, kunnen een exemplaar op vragen bij de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO). In een data bank staan inmiddels tien mil joen digitale diploma's. En in twee archieven in Groningen en Tynaarlo ligt 500 meter met pa pieren cijferlijsten. Na een publicatie in deze krant schoot het bezoek in het diplo- maregister met duizenden om hoog. Er is alleen één maar: de papieren zoektocht is niet gratis. De archivarissen die in de kar tonnen dozen naar cijferlijsten speuren, hebben daar een dag taak aan. Het kost 72 euro om een bewijs te ontvangen. Tea Jonk man van DUO: ,,Mensen die voor de lol een verzoek indienen, schrikken van de kosten en stop pen toch maar met de zoektocht." Mensen zoeken steeds vaker naar een bewijs dat ze een di ploma hebben gehaald, omdat werkgevers er vaker om vragen. woensdag 17 juli 2019 GO Parlementariërs staan voor de stemming in de rij. Uiteindelijk stem men 383 voor, dat zijn er net genoeg. FOTO AP Gedecideerd houdt Von der Leyen een overtui gende speech voor het parle ment. FOTO AFP AP EPA Parlementariërs feliciteren Ursula von der Leyen met haar benoeming. FOTO EPA, AP De Italiaanse politie onder zoekt in Turijn de raket die is gevonden bij neonazi's, die vochten aan de zijde van pro-Russische opstandelin gen in Oost- Oekraïne. Bij een van de ar restanten lagen ook (ul tramoderne) vuurwapens in huis. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5